Bausmė dukrai atsigręžė prieš mamą

Šokdyne „paauklėta“ dvylikametė mamą apskundė vaikų teises ginantiems specialistams.

Iš namų pabėgusią dvylikametę dukrą mažeikiškė bandė „paprotinti“ „beržine koše“. Tačiau su šokdyne per užpakalį sudavusiai moteriai dėl šio poelgio gali tekti atsakyti – ją mažametė dukra apskundė socialinei pedagogei.
Su probleminiu vaiku nebesusitvarkanti mažeikiškė nusiteikusi dukrą palikti valstybės globai.


PARSIVEŽĖ IŠ AKMENĖS
„Mūsų šeimą sugriovė socialinė pedagogė,“ – nusivylusi „Santarvei“ kalbėjo 38-erių metų mažeikiškė.
Į pareigūnų akiratį moteris papuolė, kai savo dvylikametei dukrai per užpakalį užvožė šokdyne.
Moteris pasakojo, kad su dukra problemų turėjo nuo pat mažens, o dabar ji piktybiškai nelankė mokyklos, valkatavo.
Mama „Santarvę“ patikino, kad ranką prieš atžalą pakėlė pirmą kartą. Po to, kai iš namų pabėgusios mergaitės naktį važiavo parsivežti iš Naujosios Akmenės.
„Iki šiol neaišku, kokiais keliais ten atsirado – ir vienaip pasakoja, ir kitaip. Kad ji Akmenėje, man pranešė ten gyvenanti močiutė. Lėkiau pasiimti, pralėkiau ženklą, policija sustabdė. Grįžus kilo konfliktas, ir daviau diržo aš jai. Su šokdyne – taip ir buvo. Sakiau: pajusk, ką aš visada jaučiu, ką tu darai,“ – „Santarvės“ pašnekovė neneigė skirtos fizinės bausmės.
Iki šiol niekada į pareigūnų akiratį nepapuolusi moteris blaškosi po įvairias įstaigas, ieškodama atsakymo: jai iki šiol niekas nepasako, kuo yra kaltinama…

PRADĖJO NUO NELANKYMO
Du vaikus viena auginanti moteris tikėjosi, kad fizine bausme pavyks dukrai įkrėsti proto. Tačiau prieš vaiką ranką pakėlusiai mažeikiškei gali tekti stoti prieš teismą. Apie tokį motinos poelgį dvylikametė pasiskundė savo mokyklos socialinei pedagogei.
Reaguodama į informaciją, specialistė apie tai pranešė Savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriaus specialistams, šie – policijos pareigūnams.
Dvylikametės lankomos mokyklos direktorė Birutė Liutkuvienė „Santarvei“ tvirtino, kad socialinei pedagogei situacijos aplinkybių analizuoti nereikėjo, todėl informuodama specialistus pasielgė profesionaliai ir teisingai.
„Iš vakaro socialinė pedagogė buvo nuvykusi į namus vien dėl pamokų nelankymo. Kitą dieną mergaitė, kalbėdamasi su socialine pedagoge – buvo abi draugės, kurios nelankė mokyklos, – mergaitė pasakė, kad yra sumušta. Nors tai ne visai mūsų kompetencija, mergaitę dalinai apžiūrėjo sveikatos priežiūros specialistė. Mokykla viską teisingai atliko: kai yra tokia informacija, mes situacijos netiriame, mes informuojame vaiko teises (Vaiko teisių apsaugos skyriaus specialistus – K. V.),“ – paaiškino direktorė.
B. Liutkuvienė pasakojo, kad pedagogai taip greitai sureagavo dėl to, kad vos įpusėjus rugsėjui, mergaitė jau yra praleidusi daugiau kaip dvidešimt pamokų, o pateisino tik dvi. Praėjusiais metais tokių problemų nebuvo.

PARAŠĖ NETIESĄ
Girdama savo socialinę pedagogę, B. Liutkuvienė „Santarvei“ sakė, jog po mergaitės pranešimo į mokyklą buvo iškviesta ir mama.
„Tokiu atveju socialinė pedagogė gali apskritai nesikalbėti su mama, tačiau ji tikrai norėjo dar pabendrauti su mama,“ – patikino įstaigos direktorė.
Tačiau atvykusi mažametės mama nesutiko su dukros pateikta informacija ir dokumento nepasirašė.
„Santarvės“ kalbinta mažeikiškė pasakojo, kad vaikas nebuvo parašęs, kodėl įvyko konfliktas. Pamelavo, kad motina sudavė dėl to, jog vėlai grįžo namo…
Mažeikiškė stebėjosi, kodėl mergaitė socialinei pedagogei dėl konflikto pasiskundė ne tuojau pat po bausmės, o tik po kelių dienų – po pokalbio su mokykloje dirbančia socialine pedagoge.
„Man vaikas dabar rašo žinutes, saugau telefone tas žinutes: „Mama, man liepė taip parašyti, ką man dabar daryti? Aš nusižudysiu, man nebėra gyvenimo“. Kaip man dabar jaustis?“ – užsikirsdama kalbėjo moteris.

NUVEŽTA Į GLOBOS NAMUS
Po susitikimo mokykloje su socialine pedagoge, dukros motinai nebuvo leista pasiimti. Ją pedagogė pristatė vaiko teisių apsaugos specialistams.
Pasiteiravus apie šią šeimos dramą, su probleminiais vaikais susiduriančios įstaigos atsitvėrė tylos siena – kad nepakenktų pradėtam ikiteisminiam tyrimui.
Savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Liudvika Lapienė „Santarvę“ tik patikino, kad mokyklos bendruomenė viską padarė teisingai.
„Jeigu vaikas prašosi pagalbos, tiek socialinis pedagogas, tiek bet kuris darbuotojas ar žmogus ne tik kad gali, bet ir privalo tam vaikui padėti. Kai pasibaigs ikiteisminis tyrimas, reikėtų išklausyti visas puses, tada, ko gero, susidarys kitoks vaizdas. Juk kartais ir iš vaikų pusių būna fantazijų, kartais ne. Mama labai skaudžiai išgyvena, nežino, kas kaip bus, o jau sau nuosprendžius pasirašiusi,“ – samprotavo pašnekovė.
Šiuo metu mergaitė laikinai įkurdinta globos namuose. Mažeikių vaikų našlaičių ir senelių globos namų direktorė Birutė Vaičkienė vakar „Santarvei“ sakė, kad kuriam laikui – neaišku.
„Kol spręsis tie dalykai: kartais būna per mėnesį, kartais per pusę metų, o kartais ir tris dienas tetrunka,“ – paaiškino direktorė.

PALIKS PRIŽIŪRĖTI VALSTYBEI?
„Vaikas yra negeras, bet jis yra mano. Kai visi sako, jog dėl to kalti tėvai, aš sutinku: ne veltui lankiau konsultacijas pas psichologę. Aš žinau, kad kažkur klaidą padariau, bet jūs man pasakykite – kur, ką man daryti?“ – nesulaikydama ašarų kalbėjo moteris.
Trisdešimt aštuonerių metų mažeikiškė pasakojo ne veltui prieš kelis mėnesius kreipusis pagalbos į Vaiko teisių apsaugos skyrių. Kol mergaitės krečiamos išdaigos būdavo vaikiškos, dar kartais pavykdavo susikalbėti, tačiau nuo vasaros situacija tapo nebevaldoma.
„Vyresnį sūnų užauginau be problemų. Niekas niekada juo nesiskundė nei darželyje, nei dabar gimnazijoje. O dabar… Ir anksčiau rašiau vaiko teisėms: padėkite man, aš nebesusitvarkau su savo vaiku, – graudinosi moteris ir pridūrė priėmusi sprendimą: – Penktadienį parašiau prašymą: jeigu aš nesugebu vaiku pasirūpinti, nesugebu auklėti, tada pasitikiu valstybe. Tegul ją prižiūrės, ją auklės, nes aš nesugebu.“
Mažeikiškė susimąstė išgirdusi aplinkinių komentarus – esą tokių problemų nebūtų buvę, jei anksčiau būtų diržą į rankas paėmusi – prieš daugiau metų.
„Gal tikrai anksčiau taip reikėjo pasielgti? Nežinau, kaip turėtų būti,“ – apie auklėjimo subtilybes svarstė pašnekovė.

SKUNDŲ DAUGĖJA
Globos namų vadovė B. Vaičkienė „Santarvei“ sakė, kad šiuo metu įstaigoje apgyvendinta ne tik šios istorijos dalyvė, tokių vaikų – du.
„Anksčiau būdavo mažiau tokių atvejų, pastaruoju metu vis dažniau. Ir mes pasikalbame, kas čia pasidarė: ar čia vaikai nebeklauso…“ – svarstė įstaigos direktorė.
Tuo tarpu vaiko teises ginantys specialistai pastebėjo, kad vaikai drąsėja ir dėl tėvų elgesio skundžiasi. Jeigu ne jų įstaigai, tai artimiesiems ar socialiniams pedagogams mokyklose.
Kad vaikai ateina pasiskųsti dėl nežymių sveikatos sutrikdymų, patvirtino ir „Santarvės“ kalbinti švietimo įstaigų vadovai.
„Tokioje situacijoje, atrodo, kalčiausia lieka mokykla. Tačiau mes tikrai informuojame vaiko teisių specialistus, jeigu vaikas pasirodo su mėlynėmis,“ – teigė ne vienas pašnekovas.
Pareigūnų duomenimis, dvylikametės istorija Mažeikių rajone šiais mokslo metais – pirmoji.
Nuotrauka Sigito STRAZDAUSKO.: Sužinoję apie fizinę bausmę patyrusią mergaitę, mokykloje dirbantys specialistai informavo Vaiko teisių apsaugos skyriaus darbuotojus, šie – pareigūnus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto