Jaunų žmonių būryje nuaidi juokas: „ Nėra to blogo, ko negalėtų suvalgyti studentas.“ Kartais dar ironiškiau priduriama: studentas ne žmogus! Pamažu artėjant naujiesiems mokslo metams, įdomu pasidairyti, kokie pokyčiai moksleivių ir studentų laukia grįžus į bendrabučius.
„Barakas” – tai beveik antrieji namai, kuriuose ne visada laukia minkšta lova ar mamos kepti pyragai.
Pravėrus bendrabučių duris, pasidaro aišku – kalbėsime ne apie pyragus, o apie skylėtą biudžetą ir pastangas pagerinti gyvenimo sąlygas.
SITUACIJA
BENDRABUTYJE
PUSĖTINA
Mažeikių politechnikos mokyklos bendrabutyje yra apie 220 vietų, skirtų čia besimokančiam jaunimui.
Pasak politechnikos mokyklos direktoriaus Stasio Girdvainio, bendrabučio situaciją jis vertintų vidutiniškai: nei gerai, nei blogai. „Kiek man yra tekę būti kitose mokyklose, net aukštosiose, ten situacija yra apverktina”, – teigė direktorius S. Girdvainis.
Anot politechnikos mokyklos direktoriaus pavaduotojo administracijos ir ūkio reikalams Antano Monkaus, labiausiai reikėtų keisti langus. Prieš dvejus metus buvo rašytas projektas, bet nelaimėtas.
Už kambario nuomą bendrabutyje jaunuoliai moka 13 litų per mėnesį. Atrodytų, pigiau grybų, todėl visi sutinka su tokiu mokesčiu.
PRIE RENOVACIJOS
PRISIDEDA JAUNIMAS
Tarybinius laikus Mažeikių politechnikos bendrabutyje primena metalinės lovos, kartais prakiūrantys vamzdynai.
„Vis dėlto sąlygos nėra labai blogos. Keičiami tualetai, kriauklės, reikalingiausius daiktus perkamės patys”, – teigė A. Monkus.
Taip pat skirta UAB „Mažeikių lyra” labdara už 7000 litų. „Atvežti baldai, kai kuriuose kambariuose pakeista per 20 lovų”, – pasakojo politechnikos mokyklos direktorius S. Girdvainis.
Anot A. Monkaus, bendrabutyje yra reikalingas inventorius: viryklės, dušai, keičiama patalynė, daroma viskas, kas įmanoma.
Gamybinio mokymo metu į darbą stengiamasi įtraukti ir moksleivius, remonto darbams nuperkama medžiagų. „Pavyzdžiui, durys, pagamintos per gamybinį mokymą, jau yra įstatytos dviejuose aukštuose” , – pabrėžė direktorius S. Girdvainis.
Tai dviguba nauda – moksleivių žinių taikymas praktikoje ir kartu buities sąlygų gerinimas.
„Tvarkomės patys, skatiname tvarkytis jaunimą: stalius, apdailininkus, statybininkus”, – teigė A. Monkus.
FINANSAVIMO
RŪPESTIS –
ŠVIETIMO IR MOKSLO
MINISTERIJAI
Mažeikių politechnikos mokykla yra pavaldi Švietimo ir mokslo ministerijai.
„Mūsų finansavimas per metus nei didelis, nei mažas – per 4 mln. litų“, – sakė direktorius S. Girdvainis. Pinigai yra skiriami mokytojų atlyginimams, stipendijoms išmokėti, elektros, komunalinių paslaugų išlaidoms padengti.
Jei Mažeikių rajono savivaldybė perimtų politechnikos mokyklą kaip steigėja, jai tektų visi finansavimo rūpesčiai. „Pats geriausias variantas, kad mūsų mokykla taptų viešąja įstaiga, tada steigėjas ir finansuotojas pasiliktų Švietimo ir mokslo ministerija, o savivaldybė arba „Mažeikių nafta“ būtų dalininkai“, – finansavimo rūpesčius dėstė S. Girdvainis. Politechnikos mokykloje ruošiama naftos produktų operatorių grupė.
Pasak Švietimo ir mokslo ministro atstovės spaudai Ievos Tamutytės, mokyklos galės teikti savo projektus ir paraiškas Europos Sąjungos struktūrinių fondų paramai gauti.
Kaip teigė atstovė spaudai I. Tamutytė, visgi naujaisiais mokslo metais moksleivio krepšelio finansavimas nedidės.
ŽIDIKŲ
VIDURINEI
MOKYKLAI – PARAMA
Židikų Marijos Pečkauskaitės vidurinės mokyklos bendrabutyje gyvena apie 50 vaikų. Baldai ir inventorius yra lietuvių – švedų bendruomenės parama labdara. „Jie viską mums skiria nuo – iki: poilsio kampeliai vaikams, netgi atvežti kompiuteriai. Paskutiniu metu buvo skirta apie 10 kompiuterių“, – pasakojo Židikų Marijos Pečkauskaitės vidurinės mokyklos direktorės pavaduotoja Laima Bartkuvienė.
Jau dabar pradėti pirmieji remonto darbai: keičiami langai, apšiltinamas stogas. Tam židikiškiai naudoja projektines lėšas.
Anot direktorės pavaduotojos, padėtis pirmame aukšte tragiška. Jis remontuotas tada, kai Mažeikių rajono meru buvo Sigitas Kaktys (19951997 m. – aut.).
Dabar čia keičiami langai iš lėšų, kurias skyrė Ūkio ministerija langams ir stogui tvarkyti. Antrame aukšte sąlygos geresnės: „Atliktas dalinis remontas, sutvarkyti dušai, tualetai“, – teigė direktorės pavaduotoja L. Bartkuvienė.
BENDRABUTIS –
IŠSIGELBĖJIMAS VAIKAMS
Anot L. Bartkuvienės, bendrabutyje apsistoja moksleiviai, gyvenantys tolimesnėse apylinkėse, vaikai iš asocialių šeimų.
Kiekvienais metais vyksta kūrybinės meninės vasaros stovyklos. Pasak L. Bartkuvienės neseniai pasibaigė vasaros stovykla „Atgaja“, dvi savaites vyko judėjimas, 30 vaikų buvo apgyvendinti bendrabutyje.
Taip pat šiemet ir pernai viešėjo 10 mokinių iš Latvijos, atvykusių pagal bendradarbiavimo projektą su pasienio ruože esančiomis mokyklomis.
„Gyventi čia tikrai galima, viskas gerai, skirtas maitinimas. Tik labiausiai reikėtų apšiltinimo, nes žiemą būna šaltoka“, – pasakojo bendrabučio gyventojas pilnametis Gintaras.
Bendrabutyje nustatytas režimas – jaunimas lauke gali būti iki 21 val. vakaro, o pusę vienuoliktos nakties visi eina miegoti. Juokaudama darbuotoja prasitarė: „Vaikai patys prisiprašė, bet su tokia tvarka sutinka“.
Jono STRAZDAUSKO nuotr.: Tarybinių laikų dvasia – metalinės lovos.
Bendrabučiuose – tarybinių laikų palikimas
Parašykite komentarą