Bendruomenės rudenį praskaidrina kurdamos naujas tradicijas

Renginyje „Moliūgai visai šeimai“ taip pat buvo intensyviai gaminami „moliūginiai“ žibintai. Nuotr. iš bendruomenės archyvo

Ilgus ir tamsius rudens vakarus Mažeikių rajono gyventojai stengiasi praskaidrinti, įnešdami į savo gyvenimą šviesos. Pavyzdžiui, organizuodami šviesos ar žibintų šventes.

Vyrauja du požiūriai

Kasmet, artėjant spalio 31 dienai, kai pasaulis mini Heloviną, Lietuvos visuomenė pradeda diskutuoti apie šios šventės esmę ir prasmę.
Vieni žmonės sako, kad tokių – svetimų, nelietuviškų švenčių kaip Helovinas, – nemini ir ją švenčiantiesiems nepritaria.
Kita visuomenės dalis teigia nieko blogo nematanti tame, kad greta senųjų tradicijų atsiranda iš kitų kraštų „pasiskolinti“ papročiai, kad ir vakarietiška, šurmulinga bei šiek tiek šiurpoka Vaiduoklių šventė, kurią yra ypač pamėgę vaikai ir jaunimas.
Kad ir kaip pavadintume Visų Šventųjų dienos išvakares ar kitą dieną organizuojamas šventes, jose dažniausiai karaliauja moliūgai ir žibintai.

Vyks Žibintų šventė

Šį šeštadienį Bugenių bendruomenės namų kiemelyje vyks Žibintų šventė.
Viena jos organizatorių – viešosios įstaigos „Būk su manimi“ vadovė Jolita Butkienė „Santarvei“ sakė, kad šis renginys nieko bendro su Helovinu neturi.
Jis organizuojamas, siekiant paskatinti bugeniškių bendruomeniškumą, optimizmą.
Kelis šeštadienius iš eilės Bugenių gyventojai – vaikai ir suaugusieji – susitikdavo ir pagamino 40 rankų darbo žibintų. Šeštadienį į šventę atėjusieji bendruomenės žmonės simboliškai tuos žibintus uždegs iš vieno aukuro, paskui juos parsineš namo. Visi vaišinsis daržovių sriuba, bendraus.
J. Butkienė „Santarvei“ pasakojo, kad senais laikais buvo tradicija, kad kaimynai kaimynus rudens vakarais lankyti eidavo nešini žibintais bei vienu kitu skanėstu vaikams. Todėl ir šiandien norisi pabandyti sugrąžinti žmonių pasitikėjimą vieni kitais, „pakurstyti“ tą bendrumo jausmą, kaimynystės šilumą.

Bendravimas labai reikalingas

Pasak J. Butkienės, kalbantis su kaime gyvenančiais žmonėmis, tampa akivaizdu, kad tarp jų yra baimių, nepasitikėjimo.
„Pavyzdžiu gali būti ir daug diskusijų keliančios situacijos, kai, kaimynams įsikišus, iš tėvų paimami vaikai. Tai tarp gyventojų sėja nerimą. Žmonės pradeda bijoti kaimynų. Jie šalinasi vienas kito, nes ką gali žinoti – išreikši kokią savo neigiamą emociją, kuri nepatiks kaimynui, ir gali būti apskųstas, įduotas kokiai nors institucijai“, – sakė „Santarvės“ pašnekovė.

Vaikų saviraiškos studijos „Šypsena“ nariai parodė spektaklį. Nuotr. iš bendruomenės archyvo

Ji įsitikinusi, kad labai svarbu susiburti, būti savos bendruomenės dalimi, išsikalbėti, jausti ryšį su žmonėmis, su kuriais gyveni tame pačiame kaime, vaikštai tomis pačiomis gatvėmis…
„Žodžiu, ta mūsų Žibintų šventė – paprastas, tačiau simbolinis dalykas. Pastebėjau, kad žibintų gaminti ateinantys vaikai ir seneliai drauge veikdami tapo kitokie – vyresnieji pakantesni vaikams, vaikai – pagarbesni vyresniesiems. Tas atsirandantis ryšys yra gražus“, – tvirtino bugeniškė.

Užaugino moliūgų sau ir kitiems

„Santarvę“ pasiekė žinia ir apie pikeliškės Sigitos Gabalienės veiklą, pastangas bei išradingumą, siekiant išblaškyti rudenišką tamsą.
Pavasarį ši Pikelių gyventoja Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio proga savo darže pasėjo moliūgų, tikėdamasi, kad pavyks jų užauginti visą šimtą.
Visą vasarą moteris juos atsakingai prižiūrėjo, o rudenį ėmė įvairių formų ir dydžių moliūgų derlių ir juo dalijosi su Pikelių miestelio gyventojais ir svečiais. Likusiais moliūgais papuošė mokyklos ir miestelio aplinką.
Paskutinį spalio šeštadienį Pikeliuose buvo surengtas iš moliūgų išskaptuotų žibintų vakaras.

Geros iniciatyvos turėtų užkrėsti

Pikeliškiai ir miestelio svečiai rinkosi prie iš anksčiau pagamintų „moliūginių“ žibintų.
Žibintų šviesa besidžiaugiančius šventės dalyvius S. Gabalienė kvietė išrinkti įspūdingiausią ir didžiausią „moliūginį“ žibintą.
Įspūdingiausiu pripažintas Arūno Jablonskio žibintas, didžiausią sukūrė Sanda Buivydienė, daugiausiai žibintų įžiebė Gitana Stončienė.
Pikeliškiams S. Gabalienė dovanojo moliūgų sėklų, kviesdama ir ateinančiais metais apšviesti miestelį jaukiomis oranžinėmis švieselėmis.
„Sigitos sumanymas įkvėpė miestelio gyventojus pasipuošti ir savo kiemus. Dekoruoti moliūgai jau džiugina praeivių akis prie Virgilijos ir Viktoro Švažų, Editos ir Roberto Donelių, Vilijos ir Petro Priedininkų bei Onos ir Sauliaus Kniukštų namų. Norėtųsi, kad visos gražios iniciatyvos užkrėstų žmones susivienyti, pasistengti vieniems dėl kitų, dalytis gerumu“, – „Santarvei“ sakė pikeliškė pedagogė Valerija Mažonienė.

Vaikai parodė spektaklį

Paskutinį spalio vakarą Žibintų šventė vyko ir Auksodės kaimo parke.
Auksodiškiai ir Žiogaičių, Laižuvos gyventojai pademonstravo savo fantaziją, iš moliūgų skaptuodami žibintus, o paskui jais puošdami kaimo parkelį ir nušviesdami rudeninę tamsą.
Vaikų saviraiškos studija „Šypsena“ Žibintų šventės dalyvius nudžiugino parodydami spektaklio „Miesto žibintas“ premjerą.
Antrus metus iš eilės „Moliūgų šventę visai šeimai“ surengė ir Mažeikiuose veikiančio restorano „Arka“ darbuotojų kolektyvas.
Jos dalyviai skaptavo moliūgus, vaišinosi moliūgų sriuba ir karšta arbata, mėgavosi muzika ir bendravimu.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto