Bibliotekoje lankėsi kraštietis rašytojas Algimantas Mikuta

Rašytojas Algimantas Mikuta mielai dalijo autografus. Jono STRAZDAUSKO nuotr.

Praėjusią savaitę Mažeikių viešoji biblioteka mažeikiškius pakvietė į susitikimą su kraštiečiu rašytoju Algimantu Mikuta. Šiuo susitikimu pradėtas renginių ciklas „Mūsų krašto šviesuoliai“, skirtas Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui.

Poezijos pavasario laureatas

Mažeikiškių ir svečio susitikimą vedė bibliotekos Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vedėja Dangira Undžienė. Ji priminė ne taip seniai per Lietuvą nuvilnijusius Poezijos pavasario renginius ir pasidžiaugė, kad Mažeikių rajoną aplankė šio festivalio dalyviai – poetai, prozininkai, vertėjai, literatūros kritikai ir net radijo bei televizijos diktorius, skaitovas.
„Ir šiandien pas mus svečiuose vienas iš Poezijos pavasario laureatų – poetas, rašytojas, vertėjas ir mūsų kraštietis Algimantas Mikuta“, – į renginį gausiai susirinkusiems mažeikiškiams svečią ir jo veiklą pristatė vedėja.

Už kūrybą ne kartą apdovanotas

Mažeikiuose gimęs, tačiau vaikystę Salantuose praleidęs A. Mikuta su šeima grįžo į gimtąjį miestą,  kai jam tebuvo dešimt metų. Čia jis mokėsi ir baigė vidurinę mokyklą. Vėliau studijavo ekonomiką, žurnalistiką. Bet vis tik pasuko kūrybos keliu – tapo rašytoju, vertėju, daugybę metų dirbo žurnalo „Nemunas“ vyriausiuoju redaktoriumi.
Kraštiečio, kuris yra ilgametis Lietuvos poetų sąjungos narys, parašytų knygų sąraše – per dvidešimt poezijos, prozos knygų bei rinktinių.
A. Mikuta vadinamas vienu ryškiausių Lietuvos poetų, klasiku. Rašytojas už kūrybinę veiklą, už nuopelnus literatūrai ne kartą paskatintas įvairiomis premijomis, medaliais bei apdovanojimais.

Mažeikiai – ne didmiestis

Susitikti ir pabendrauti su mažeikiškiais, pasidalinti prisiminimais bei pristatyti savo naujausių knygų atvykęs A. Mikuta sakė, jog į gimtinę atvažiavo prisiklausęs visokių gandų bei nuogirdų. Vieni jam kalbėję apie tai, kad Mažeikiai mažėja. Kiti, priešingai, tikinę, kad Mažeikiai tapo rimtu miestu.
„Žinote, kai toliau nuo gimtojo miesto gyveni, ilgainiui pradedi tikėti ne tuo, ką pats matei ir ką žinai, o tuo, ką tau papasakojo kiti. Kartais gandai turi didesnį poveikį, tad važiavau čia kaip į kokį didmiestį“, – sakė svečias.

Susitikimas buvo kupinas bendravimo ir šypsenų. Jono STRAZDAUSKO nuotr.

Tačiau iš kalbų susidarytą įspūdį paneigė vidury baltos dienos per miestą važiuojant pamatytas vaizdas – per Laisvės gatvę bėgantis ežys.
„Pamaniau sau: anoks čia didmiestis, jei centrine gatve laksto ežiai. Taigi, mano gimtasis miestas nelabai pasikeitė. Nors, žinoma, jis yra visoks: vienoks senamiestis, kitoks mikrorajonas, o dar kitaip atrodo įvairūs privačių gyvenamųjų namų kvartalai“, – įspūdžiais su susitikimo dalyviais pasidalijo A. Mikuta.

Papasakojo apie kūrybą

Renginio dalyviams ištraukų iš rašytojo kūrinių paskaitė Mažeikių kultūros centro Juozo Vaičkaus „Skrajojamojo“ teatro aktorė bei režisierė Airida Lementauskienė.
Naujoji A. Mikutos knyga „Mėnulio peilis“ neretai pavadinama išminties, citatų, istorijų ir sapnų enciklopedija. Ji sudaryta iš rašytojo sukauptų užrašų, prisiminimų bei potyrių.
Autorius sakė, jog ją sudarė, surankiojo iš įvairių užrašų ir rimčiausias darbas buvo numatyti, surankioti ir sugrupuoti skaitytojams labiausiai patiksiančius, įdomiausius epizodus.
„Dabar kai paskaitau, prisimenu ne visus epizodus, kuriuos esu įtraukęs į knygą. Esu pasimokęs, kad geriau storų knygų nerašyti. Jauni žmonės, pamatę didelės apimties kūrinį, sako „Ne, ačiū, tokios storos knygos tai jau aš neskaitysiu“, – pusiau juokais, pusiau rimtai kalbėjo svečias.

Analizavimo meistras

Išsamiai pasakodamas apie savo kūrybą, A. Mikuta save apibūdino kaip rašytoją, kurį ne tiek domina jau susiformavę žmonių jausmai, įvykiai ar akimirkų fiksavimas, o situacijų kaita.
„Visos tos situacijos turi priežastį, todėl jas įdomu panagrinėti. Apie kai kuriuos savo knygose aprašytus įvykius pasakojau kaip juos matęs liudininkas. Kitus tik užrašiau, o rašydamas panaudojau labai daug skepsio. Be to, laikiausi ir principo parašyti apie žmones, apie kuriuos jau niekas neprisimins ir niekas nebeparašys“, – savo kūrybinius užkulisius papasakojo rašytojas.
Į susitikimą atėję rašytojo kūrybos gerbėjai, pažįstami bei artimieji mielai dalijosi prisiminimais bei istorijomis, kurių dalyvis vienaip ar kitaip buvo A. Mikuta.

Loreta BUTKUTĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*