Biudžetininkai veršis diržus?

Seimo priimtos biudžeto pataisos nieko gero nežada Mažeikių rajono gyventojams.
Pirmiausia tai pajaus socialiai remtini žmonės. Savivaldybės taryba privalės iki minimumo sumažinti vienkartinių pašalpų išmokas arba jų visiškai nebeskirti.
Taip pat lieka neaišku, kaip bus padengtas 6 mln. Lt deficitas Savivaldybės savarankiškoms funkcijoms vykdyti. Visos biudžetinės įstaigos privalės dar labiau sumažinti išlaidas.
UŽUOT PADIDINUS, SUMAŽINO
Pastaruoju metu meras Vilhelmas Džiugelis nuolat deklaravo tandemą su Seimo nariu Romu Venclovu.
Savivaldybės nariams, spaudai jis pasakodavo apie jųdviejų vizitus pas Vyriausybės bei Seimo narius ir tikino, kad „žiūrėjimas viena kryptimi“ turės duoti rezultatų. Ypač tikėtasi, kad persvarstydamas biudžetą, Seimas atsižvelgs į mažeikiškių reikalavimus ir padės išspręsti 6 mln. Lt biudžeto deficitą savarankiškoms funkcijoms vykdyti.
Tvirtinant šalies biudžetą, į reikalavimus nebuvo atsižvelgta. Mažeikių rajono savivaldybei papildomai pinigų nebuvo skirta.
Negana to, Vyriausybės siūlymu buvo nuspręsta iš Savivaldybės biudžeto atimti 1 mln. 140 tūkst. litų. Šios lėšos turėjo būti skirtos socialinėms išmokoms bei kompensacijoms.
Sprendimą Finansų ministerija motyvavo tuo, kad, remiantis Savivaldybės pateiktais 2005 m. I ketvirčio duomenimis, šie pinigai būtų likę nepanaudoti. Nepageidaujama, kad jie būtų išleisti kitoms rajono reikmėms.

MERAS TIK JUOSTELĖMS PERKIRPTI?
V. Džiugelis „Santarvei” teigė, kad tokiam Seimo sprendimui turėjo įtakos artėjantis euro įvedimas bei medikų reikalavimai padidinti darbo užmokestį. Tikslinės dotacijos buvo sumažintos visoms šalies savivaldybėms.
„Tai tik paklodės tampymas. Kaip visada teigiau, taip ir dabar sakau, kad mūsų šalyje savivaldos nėra. Lengviausia paimti ir „nurėžti“ iš savivaldybių. Tokią informaciją jau seniai turėjau. Rašėme raštus į įvairiausias instancijas, motyvavome, kad su Mažeikiais taip negalima elgtis, tačiau niekas jokių išlygų nedarė“, – guodėsi meras, įsitikinęs, kad dabar Savivaldybės tarybos vadovas yra reikalingas tik „juostelėms perkirpinėti“.
V. Džiugelis įsitikinęs, kad jo vizitai pas Vyriausybės narius vis dėlto davė naudos.
Pasak jo, pirmiausia Mažeikiai tapo žinomi. Antra, tikslinės dotacijos sumažinimas turėjęs būti didesnis – iš Savivaldybės atimta 150 tūkst. litų mažiau. Be to, Valstybės investicijų fondas skyrė 220 tūkst. litų tikslinę dotaciją Sedos Vytauto Mačernio vidurinei mokyklai renovuoti.
„Sunku ginčytis su Finansų ministerijos sprendimais. Tačiau situacija jau dabar aiški. Nebegalėsime pagelbėti socialiai remtiniems žmonėms. Vienkartinių pašalpų tikrai nebebus“, – užtikrino Savivaldybės tarybos vadovas.

PROGNOZUOJAMOS SKOLOS
Šiemet Mažeikių rajono savivaldybės vienkartinę paramą gavo daugiau nei 500 žmonių. Išmokėta 13,5 tūkst. litų. Šiuo metu Socialinės rūpybos skyrius nebeturi lėšų socialinėms išmokoms bei kompensacijoms. Šį mėnesį Taryba turės nuspręsti, kiek šiam tikslui skirti pinigų.
Socialinės rūpybos skyriaus vedėja Aldona Gagienė „Santarvei“ sakė negalinti vertinti Vyriausybės sprendimų, tačiau pripažino, kad nuo šiol gyventi bus nelengva. Anot jos, sutaupytos lėšos būtų buvusios panaudotos gyventojų socialinėms reikmėms.
Dabar gali labai sumažėti socialines paslaugas teikiančių įstaigų finansavimas. Nebebus galima skirti lėšų neįgalių žmonių būstui bei aplinkai pritaikyti, trūks pinigų labdaros valgykloms bei vienkartinei gyventojų paramai.
Finansų skyriaus vedėja Julija Balvočienė pripažino, kad planuojant biudžetą, socialinėms išmokoms buvo numatyta daugiau lėšų nei galėjo prireikti. Tikėtasi, kad sutaupytus pinigus bus galima panaudoti Savivaldybės funkcijoms vykdyti. Taip iki šiol buvo daroma. Pavyzdžiui, 2003 m. buvo pervesta 3,3 mln. litų, pernai – daugiau nei 2 mln. Tokiu būdu buvo dengiamas biudžeto deficitas.
„Dabar sunku pasakyti, kokioms reikmėms pritrūks pinigų. Jeigu nebus vykdomas biudžetas, kentės visi. Liks skolos“, – svarstė J. Balvočienė.
Pavasarį vienam šalies dienraščiui V. Džiugelis sakė, kad jeigu nebus pakeista biudžeto skirstymo metodika, Mažeikiuose teks uždaryti darželius. Dabar meras šios minties atsisako. Pasak jo, tokiais pasisakymais jis norėjęs atkreipti šalies vadovų dėmesį į rajono problemas.
J. Balvočienė taip pat atmeta tokią galimybę – tam reikalingas Tarybos narių sprendimas. Finansų skyriaus vedėja akcentavo, kad Savivaldybė nepasirenka konkrečių aukų – visoms biudžetinėms įstaigoms teks mažinti išlaidas.

PASIRUOŠĘS PADĖTI, BET…
Seimo narys R. Venclovas nepanoro telefonu kalbėti su „Santarve“ ir pareiškė, kad jam klausimai turi būti pateikti raštu.
Tai pirmas atvejis, kai rajono žmonių interesams atstovaujantis parlamentaras pasirenka tokią bendravimo su spauda formą.
Paklaustas, kaip vertina biudžeto pataisas, R. Venclovas parašė: „Apmaudu, kad Vyriausybė sumažino savivaldybių biudžetus, kai jos jau buvo suplanavusios savo metinį biudžetą. Aš asmeniškai biudžeto pataisoms nepritariau ir balsavau prieš jas. Deja, mano pozicija neturėjo įtakos galutiniam sprendimui”.
Seimo narys priminė, kad sprendžiant rajono problemas didžiausia našta gula ant mero ir Tarybos narių. Jis pasiruošęs padėti, bet pripažįsta, kad jo bandymai ne visada sėkmingi.
„Mano, kaip Seimo nario, tiesioginės pareigos – Seimo posėdžiuose visuomet balsuoti ir daryti taip, kad būtų geriau rajonui ir jo žmonėms. Šios nuostatos neketinu pakeisti ir ateityje”.
Eltos nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto