Brangiausias produktas – vaišingumas

2005 m. kovo 17–20 dienomis Telšių apskrityje vyko Interreg IIIC projekto „Cotour“ („Kooperacija plėtojant turizmą ir regioninius produktus“) partnerių iš Belgijos, Italijos, Prancūzijos, Lenkijos ir Lietuvos susitikimas. Paskutinę viešnagės dieną šypsodamasis Gent universiteto profesorius Viaene Jacques sakė, jog svarbiausias ir pats brangiausias žemaičių produktas – vaišingumas. Jo importuoti neįmanoma…
TREČIASIS
PARTNERIŲ SUSITIKIMAS
Lietuvos gamta svečius pasitiko tarsi pokštaudama ir – visai nesvetingai: snigo, pustė, ledijo keliai, prastai važiavo autobusas… Tačiau susitikimo dalyvių geros nuotaikos, atrodė, atšiaurios oro sąlygos negadino.
Į jau trečiąjį projekto „Cotour“ partnerių susitikimą (pirmasis organizuotas 2004 m. spalio 14-17 d. Gent mieste, Belgijoje, antrasis – 2004 m. lapkričio 30 d.– gruodžio 4 d. Krokuvoje, Lenkijoje) atvyko 11 svečių iš užsienio šalių: Belgijos, Prancūzijos, Italijos ir Lenkijos.
Tarp jų – ir pagrindiniai projekto įgyvendinimo organizatoriai, t. y. šio projekto koordinatorė Renata Januszewska, Gent universiteto profesorius Viaene Jacques, Rytų Flandrijos ekonomikos tarybos generalinis direktorius De Steur Daniel, projekto finansininkė Leentje Grillaert ir kiti.
Taip pat dalyvavo ekspertai iš Lietuvos žemės ūkio universiteto, projekto iniciatoriai iš Telšių apskrities savivaldybių, apskrities viršininko administracijos Regioninės plėtros departamento darbuotojai.

DOMINA LINAS
Kovo 17 d. Telšių apskrities viršininko administracijos salėje svečius sutiko apskrities viršininkas Rasas Gofmanas. Jis pasveikino susirinkusius ir atminimui įteikė lininius maišelius su informacine medžiaga apie Telšių apskritį.
Viršininkas išreiškė viltį, kad užsienio partnerių patirtis bus naudinga Telšių apskrities turizmo plėtrai. Susitikimo metu visi užsienio partneriai pristatė po vieną turizmo ir regioninio produkto plėtros pavyzdį iš savo regiono.
Po darbinio susitikimo svečiai buvo pakviesti į Telšių apskrities tautodailininkų darbų pristatymą. Čia patys tautodailininkai papasakojo apie savo kūrinius.
Užsieniečiai labai domėjosi lininiais rūbais, juvelyriniais dirbiniais iš sidabro ir gintaro, megztomis gėlėmis, medžio drožiniais, įvairiais paveikslais.
Projekto „Cotour“ susitikimo dalyviai turėjo galimybę susipažinti ir su Telšiais. Aplankyta Telšių katedra, iš Telšių kunigų seminarijos apžvalgos bokšto gėrėtasi Žemaitijos sostinės panorama, vėliau užsukta į Telšių apskrities turizmo informacijos centrą bei Žemaičių muziejų „Alka“.

VIEŠNAGĖ „PAS TĖVUKUS“
Kovo 18 d. susitikimas tęsėsi viešbutyje „Linelis“ (Paplatelės k., Plungės r.). Kalbėta apie strategijos kūrimą, SSGG ir SOR analizes, aktyviai diskutuota apie regioninio produkto identifikavimą, jo įteisinimą ir pan. Aplankytas Žemaitijos nacionalinis parkas, apžiūrėta tradicinių Užgavėnių kaukių paroda Platelių svirne, Leonardo Černiausko dailės galerija.
Marijonos Striaukienės kaimo turizmo sodyboje „Pas tėvukus“ vyko tradicinių žemaitiškų patiekalų pristatymas. Sodybos šeimininkė pasitiko svečius, vilkėdama lininiais drabužiais. Ji papasakojo apie kiekvieną vaišių patiekalą, maloniai kvietė prie stalo, padengto moliniais indais. Atvykusieji ragavo žemaitiškos cibulynės, kastinio, spirginės, lašiniuočių, patys bandė su šaukšto galu nusilupti karštas bulves. Po vaišių svečiai palydėti į pirtį…

ĮSPŪDŽIAI IR LAUKTUVĖS
Kovo 19 d. delegacija vėl susirinko Telšių apskrities viršininko administracijos salėje. Čia kalbėta apie finansus ir apskaitą. Pranešimus skaitė Rytų Flandrijos Ekonomikos tarybos direktoriaus patarėjas Jos Saerens, ekspertė iš Lietuvos žemės ūkio universiteto Vilija Aleknevičienė, Telšių r. savivaldybės administracijos Ekonomikos, strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vedėjas Kęstutis Trečiokas. Pastarasis papasakojo apie Telšių apskrities turizmo informacijos centro įsteigimą, veiklą, finansines problemas.
Renginį vedė projekto lyderė Vilma Atkočiūnienė. Ji padėjo per pertraukėlę pakalbinti svečius.
Šio projekto koordinatorei Renatai Januszewskai labai patikęs Žemaitijos kraštovaizdis, kultūrinė programa, žmonių bendravimas. Ji sakė tikinti šio regiono ateitimi ir pabrėžė kooperacijos svarbą bei gyventojų energiją ir kūrybingumą.
Gent universiteto profesorius Viaene Jacques, vienas pagrindinių projekto įgyvendinimo organizatorių, pasakojo, jog Lietuvoje jis svečiuojasi jau trečią kartą. Kaskart pastebįs vis didesnį šalies progresą.
Ypač sakėsi sužavėtas Telšiais bei viešnage kaimo turizmo sodyboje, kur stebino geras aptarnavimas. Šypsodamasis profesorius pridūrė, jog svarbiausias ir pats brangiausias žemaičių produktas – vaišingumas. Jo importuoti neįmanoma…
Pirmojo susitikimo metu lietuvių delegacija buvo nuvežusi lietuviškos juodos duonos. Projekto dalyviams ji labai patikusi. Todėl ir šio vizito metu svečiai pageidavo nusipirkti anuomet ragautos juodos duonos. Taip pat lauktuvėms noriai pirkta natūralių Jadvygos Balvočiūtės žolelių arbatai.
Lina DIJOKIENĖ
Roberto NORMANTO nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto