Dabarties ir ateities kartoms – neįkainojama dovana

Nuotr. iš https://sc.bns.lt tinklalapio

Neįsigilinus į pelkių atliekamą naudingą vaidmenį, dalis žmonių į pelkes žiūri kaip į menkaverčius žemės plotus, neduodančius jokios naudos. Tačiau taip nėra.

Unikali pelkė

Pelkės – vienos produktyviausių gamtinių sistemų, o jų teikiama nauda – daugialypė. Pavyzdžiui, pelkė palaiko upių ir ežerų bei gruntinio vandens lygį, mažina potvynių poveikį, stabilizuoja vandens telkinių krantus, sulėtina dirvožemio eroziją, užtikrina požeminio vandens judėjimą dviem kryptimis – aukštyn į pelkę ir žemyn iš jos. Pelkės taip pat valo orą ir vandenį, sulaiko iš dirbamų laukų išplaunamas maisto medžiagas ir teršalus, stabilizuoja vietos klimato sąlygas, ypač kritulius ir temperatūrą.
Plinkšių aukštapelkė-durpynas formavosi daugiau kaip tūkstantį metų, dabar kaip motina maitina Plinkšių ežerą, kasmet papildo apie 800 000 m3, palaiko vandens lygį. Tai suformuota unikali pelkė dabarčiai ir ateičiai.
Plinkšių durpynas užima tik 69 ha, aplink yra apaugęs viduramžiu mišku ir turi valstybinį statusą. Pagal Miškų įstatymą, miškų priežiūra ir miškotvarkos reikalai yra paskirta urėdijoms. Taigi, 118 ha Plinkšių durpyno ir viduramžio miško ploto pagal įstatymą priklauso Mažeikių rajono urėdijai.

Taryba idėjos nepalaikė

1993 m. Mažeikių rajono savivaldybės administracijos iniciatyva, suderinus su Mažeikių urėdija, buvo paruoštas Plinkšių durpyno renatūralizacijos planas, kurį atliko Lietuvos gamtos fondo specialistai. Už projektą Savivaldybė iš gamtos fondo lėšų sumokėjo 4 tūkst. litų, o projektui įgyvendinti buvo numatyta 55 tūkst. litų.
Tuo metu bendrovė „Plinkšių Vilistra“ lyg iš giedro dangaus kreipėsi į Mažeikių rajono savivaldybę su prašymu paruošti ir patvirtinti Plinkšių durpyno detalųjį planą. Jie Savivaldybei pristatė paruoštą durpyno įsisavinimo projektą, suderintą su respublikinėmis organizacijomis.
Savivaldybės vadovai suorganizavo Ekonomikos ir Kaimo reikalų komitetų išvažiuojamąjį posėdį į Plinkšių durpyną.
Taip pat paruoštas Plinkšių durpyno įsisavinimo projektas buvo pavestas paanalizuoti Kaimo reikalų komitetui. Kaimo reikalų komitetas pateikė Savivaldybės tarybai pasiūlymus nepritarti šiam projektui nurodydami priežastis. Sakyta, kad jei bus priimtas teigiamas sprendimas, bus pažeistas Lietuvos miško įstatymas ir Saugomų teritorijų įstatymas, nes „Natūra 2000“ nebuvo atliktas poveikio vertinimas naudojamo Plinkšių durpyno aplinkai, Plinkšių ežerui, Plinkšių gyventojams.
Pirmame Mažeikių rajono savivaldybės tarybos posėdyje buvo išsamiai išdiskutuoti išvažiuojamųjų komitetų Plinkšių durpyne ir Kaimo reikalų komiteto pateikti pasiūlymai ir Taryba nepriėmė teigiamo sprendimo.
Plačiau skaitykite laikraštyje.

Dr. Jonas SIMINKEVIČIUS
Mažeikių rajono garbės pilietis

2 Atsakymai į “Dabarties ir ateities kartoms – neįkainojama dovana”

  1. Plinkšių miškas parašė:

    Pagaliau teisingumas nugalėjo, „Plinkšių Vilistra“ pralaimėjo bylą. Galės gyventojai gyventi nesanitarinėje zonoje. Ačiū, tiems kurie ruošė dokumentus, ir kovojo, kad Plinkšių gamta būtų švari.

  2. Algis parašė:

    Vot gerai, vagys aferistai prakišo byla,, apvogė Plinkšių gyventojus dabar dar jiems reikia durpyno, pasvajokit ir praeis, spyga jums vagys Plinkšių Vilistra

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

Skip to content