Darbas. Kitas požiūris

„Baimė ir troškimas gali jus įvilioti į didžiausius gyvenimo spąstus, jei nesuprasite, kada šiuodu kontroliuoja jūsų mąstymą. Nugyventi visą gyvenimą bijant, taip niekada ir neįgyvendinant svajonių, yra baisu. Dirbti dėl pinigų manant, kad už pinigus nupirkti daiktai padarys jus laimingus, taip pat yra žiauru. Nubusti vidurnaktį iš baimės dėl neapmokėtos sąskaitos yra nepakeliama. Jei gyvenime svarbiausią vietą užima čekio dydis, tai gyvenimas tampa nebe gyvenimu. Galvoti, kad darbas suteiks jums saugumą, yra tas pat, kas meluoti pačiam sau. Žiauru, bet tai ir yra spąstai, kurių jūs būtinai turite išvengti. Aš mačiau, kaip pinigai valdo žmones. Prašau, neleiskite pinigams užvaldyti jūsų.“
Taip savo mokiniams – sūnui ir jo draugui sakė knygos „Du tėčiai – turtingas ir vargšas“ herojus. Tikriausiai pamanėte, kad taip paauglius gyvenimo tiesų mokė „vargšas“ tėtis? Nieko panašaus. Tai buvo pirmoji turtingojo tėčio pamoka.
Knygos autorių Robertą Kijosakį, kaip teigia bestselerio anotacija, žmonės vadina milijonierių mokytoju. Knygą – pradžiamoksliu kiekvienam, norinčiam valdyti savo finansinę ateitį.
Kas mano, kad vos perskaitęs knygą gali praturtėti? Manau, niekas, nebent didelis naivuolis. Tačiau bandyti suvokti, „kas su kuo, dėl ko ir už ką“ – verta. Juolab kad daugelį metų mums sakė, jog darbas mus sukūrė ir ištobulino, net iškėlė iš medžio, kad gerai mokama veikla – tai mūsų gyvenimo pagrindas, kad… Daug buvo tų „kad“. Gal ir jie kalti, kad šiandien nebesuvokiame, ar mes turime darbą, ar darbas turi mus.
Tad tarptautinės darbo (o dabar pervadintos į darbininkų) dienos išvakarėse – pluoštelis minčių tema: ar išties nuo darbo nebūsi „bagotas“, tik kuprotas?
R. Kijosakis atsako kategoriškai: „daugelį žmonių galima papirkti dėl žmogiškųjų emocijų, vadinamų baime ir godumu. Jie sunkiai dirba pirmiausia dėl baimės likti be pinigų, o gavę atlyginimą, pasiduoda godumui, įsigeidžia nuostabių dalykų, kuriuos galima nusipirkti už gautus pinigus. Taip viskas ir prasideda.“
Kas, pasak turtingojo tėčio, prasideda? Ogi žiurkių ratas – užburtas ratas: kėlimasis, ėjimas į darbą, sąskaitų apmokėjimas, kėlimasis, ėjimas į darbą, sąskaitų apmokėjimas… Gyvenimas varomas dviejų emocijų – baimės ir godumo. Pasiūlykite tokiems žmonėms daugiau pinigų, ir jie toliau gyvens užburtame rate, tik leisdami sau didesnes išlaidas.
Kokia išeitis? Užsidirbti tiek, kad jaustumeis turtingas, ir… liautis? Deja, ne. Jei godumas – pernelyg tiesmukas ir įžeidžiantis žodis, galima jį vadinti troškimu. Tai štai – tas mūsų nuolatinis troškulys problemos neišsprendžia.
„Jos neišsprendžia ir turtai“, – sako turtingasis tėvas savo mokiniams.
Juk visiškai normalu norėti kažko geresnio, gražesnio ir linksmesnio ar labiau jaudinančio. Todėl žmonės dirba dėl pinigų ir dėl troškimo. Jie mano, kad už pinigus galima nusipirkti laimę. Tačiau pirkta laimė yra trumpalaikė, todėl jiems labai greitai prireikia daugiau pinigų didesnei laimei, malonumui, komfortui ir saugumui.
„Taigi žmonės vis dirba ir dirba manydami, kad pinigais nuramins savo sielą, kankinamą baimės ir norų. Tačiau taip nenutinka.”
Prisipažinsiu, kai prieš keletą metų perskaičiau šią knygą, pamaniau, kad tai – dar viena amerikietiško gyvenimo būdo reklama – viskas paprasta, tereikia žinoti formulę ir ja vadovautis. O tada… gali pasirinkti, ar sušvisti žvaigžde, ar tapti milijonieriumi, ar pozityviai nusiteikus nusinešti loterijos aukso puodą!
Po kelerių metų vėl paėmusi į rankas „Du tėčius“ pagalvojau, kad gal ne tą mintį priskyriau pagrindinei. Gal išties – suvokimas, ką tu darai, dėl ko išgyveni, kokios baimės tave persekioja, yra būtinas dalykas, kad pasikeistum ir šiek tiek pakeistum savo (ar bent savo vaikų) gyvenimą. Tegul be milijono. Bet bent suvokiant, kas vyksta aplinkui ir su tavimi pačiu.
Todėl drauge su jumis ir atverčiau šią knygą, paradoksalią, visiškai mums nepataikaujančią, iš pirmo žvilgsnio net įžeidžiančią.
„Užuot keldamiesi ir eidami dirbti tik iš baimės neturėti kuo apmokėti sąskaitų, paklauskite savęs kad ir štai ko: „Ar išspręsiu šią problemą, jei tik daugiau dirbsiu?“ Dauguma žmonių paprasčiausiai bijo pasakyti sau tiesą, kad juos valdo baimė. Neužmirškite, kad darbas yra tik trumpalaikis ilgalaikių problemų sprendimas.“
Ar turtingojo tėvo mokiniai rado atsakymą į klausimą, kas iš tikrųjų yra darbas ir pinigai? Knyga teigia: taip. Jei sudominau, teks perskaityti šią knygą. Kad ir per tris poilsio dienas, padovanotas mums darbo šventės proga.
A.M.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto