Daubariuose ir Urvikiuose pasitiktas rudens lygiadienis

Nuotr. iš Urvikių kultūros centro archyvo

Kalendoriuje rugsėjo 22 diena pažymėta kaip Baltų vienybės diena ir Rudens lygiadienis.
Šios dvi progos trečiadienio vakarą paminėtos ant Daubarių piliakalnių ir Urvikiuose vykusiuose renginiuose.

Pasitiko atsėlinusį rudenį

Baltų vienybės diena minima pažymint 1236 metų rugsėjo 22-ąją vykusį Saulės mūšį, kuriame susivieniję žemaičiai ir žiemgaliai sumušė Kalavijuočių ordiną.
Lietuvos ir Latvijos Seimai 2000 metais rugsėjo 22-ąją paskelbė Baltų vienybės diena.
Kiekvieną rugsėjį, 20–23 dienomis, įvyksta rudens lygė – metas, kai dienos trukmė trumpam susilygina su nakties ir šiauriniame Žemės pusrutulyje prasideda astronominis ruduo.
Švenčiant rudens lygiadienį pabrėžiama šiltojo metų laiko pabaiga ir perėjimas į šaltąjį. Šią dieną tradiciškai atnašaujama, aukojama dievybėms už išaugintą, subrandintą derlių, tuo pabrėžiant ribų tarp skirtingų klimato sąlygų svarbą.
Pasak etnologų, antra priežastis švęsti yra tai, kad nuo rudens lygiadienio prasideda Ilgių metas, artėjama prie Vėlinių, prisimenamas anapusinis pasaulis. Ugnis, simboliškai degusi ant kalnų, nusileidžia žemyn ir sugrįžta į namų židinį, kur rusens, bus apgaubta, globojama iki kovo 21 dienos – pavasario lygiadienio.

Prisijungė prie šokių akcijos

Kaip ir kasmet, Mažeikių rajono savivaldybės kultūros centro folkloro ansamblio „Alksna“ nariai trečiadienio vakarą kvietė bendraminčius ant Daubarių piliakalnio drauge paminėti Rudens lygiadienio bei Baltų vienybės dienos.
Šiemet Daubariuose vykusio minėjimo organizatoriai nutarė jungtis prie akcijos „Visa Baltica šoka“, kuri išaugo iš tradicija tapusios kitos akcijos – „Visa Lietuva šoka“. Piliakalnių papėdėje kultūros centro šokių kolektyvo „Jurginėlis“ nariai ne tik patys šoko tradicinius šokius, bet pakvietė patrepsėti ir į renginį atvykusius svečius.

Algirdo VILKO nuotr.

Vėliau paminėjimas persikėlė ant didžiojo Daubarių piliakalnio. Prieš lipant ant piliakalnio, minėjimo dalyviai simboliškai apsiprausė rankas tam, kad į minėjimo vietą neatsineštų blogų minčių, rūpesčių. Ant piliakalnio suliepsnojo laužas, dalyviai padėkojo gamtai už tai, kas šiemet buvo gera.

Urvikiuose vakaras buvo šviesus

Rudens lygiadienį ir Baltų vienybės dieną džiaugsmingai, su daug muzikos, šviesos, ugnies pasitiko urvikiškiai – šventėje, pavadintoje „Pro rudens lygiadienio vartus“.
Į renginį atvykusiems svečiams muzikinius kūrinius dovanojo Urvikių kultūros centro ansamblio „Ašvija“ bei ansamblio „Linksmieji vyrukai“ nariai.
Sutemus svečių dėmesį prikaustė „Grand ugnies šou“, suliepsnojusios iš šiaudų nupintos baltiškos skulptūros.
Nida PUKELIENĖ

One Reply to “Daubariuose ir Urvikiuose pasitiktas rudens lygiadienis”

  1. Jolanta parašė:

    Piliakalnio papėdėjo tradicinius šokius šoko šokių kolektyvas , Jurginėlis“ ir folkloro ansamblis ,,Alksna“.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto