Daugiabučių namų gyventojai – ryšininkų įkaitai?

Daugiabučių namų gyventojai kenčia nuo jų namuose šeimininkaujančių įvairaus ryšio tiekėjų: gadinami pastatų stogai ir sienos, per išgręžtas skyles drėgmė veržiasi į butus. Namus administruojančios įmonės be specialių taisyklių sudrausminti savavaliautojus bejėgės, nors gyventojai už aptarnavimą joms moka nemažus pinigus.


DRĖGSTA
PRAGRĘŽTOS VIETOS
Mažeikiškė Janina „Santarvei“ skundėsi, kad dėl daugiabučiame name išvedžiotų kabelių ir išgręžtų skylių drėksta jos buto sienos. Moteris tikino negalinti net remonto pasidaryti, nes per kampus varva vanduo.
„Mėginau kalbėti su kabelius išvedžiojusios įmonės vadovu, bet jis net į kalbas nesileidžia, sako, kad laukutinė siena esanti ne mano nuosavybė, o administruojančios įmonės, todėl pretenzijų negaliu kelti“, – aiškino mažeikiškė.
„Santarvė“ ne kartą yra sulaukusi panašių skundų. Nepatenkinti gyventojai kreipiasi ir į namus administruojančias įmones.
KEIČIA KABELIUS NAUJAIS
Kalbintų internetines paslaugas teikiančių įmonių vadovai, kurių išvedžioti kabeliai esą gadina namus, patikino, kad stogai nėra gręžiami, o senieji kabeliai keičiami naujais, kurie įkasami į žemę.
Vienos iš priekaištų dėl kabelių vedžiojimo sulaukusių įmonių UAB „Dokeda“ Mažeikių padalinio vadovas Gintautas Sabaliauskas sakė, kad jų įmonės didžioji dalis kabelių eina po žeme.
„Mes nupirkome įrenginius ir tinklus iš UAB „Harvista“. Šiuo metu demontuojame senus kabelius nuo stogų ir langų. Norim panaikinti visus kabelių voratinklius. Tačiau pasitaiko taip, kad ateina darbuotojai ir žmonės juos tiesiog nori išvaryti, neįsitikinę, ką meistrai ketina daryti. Mes stogų niekad negręžėme. Kiek žinau, seniau kabeliai būdavo vedami tiesiai per stogą, dabar niekas taip nebedaro. Mes nusipirkome ne tik „Harvistos“ įrenginius, bet ir projektus bei leidimus kabeliams vedžioti“, – aiškino G. Sabaliauskas.
VADOVAUJASI
SENAIS PARAŠAIS
Vadovas tikino, esą kabeliai per sienos parapetus eina dar iš senų laikų.
„Mes juos taip pat išimame, stengiamės, kad kabeliai eitų po žeme į rūsius, o iš ten į skydines, esančias laiptinėse. Čia mūsų atsakomybė baigiasi. Iki buto prisivesti laidus jau priklauso buto savininkui. Jei paprašo, mes laidus sudedame į lovelius, kad laiptinėse nesimatytų“, – kalbėjo G. Sabaliauskas.
Padalinio vadovas patikino, kad yra surinkti gyventojų parašai. Nors žmonės pasirašė prieš aštuonerius metus, bet parašai esą tebegalioja, nes jiems nėra senaties termino.
„Įstatymai nenumato, kad iš naujo reikėtų rinkti parašus, be to, juk neįmanoma susekti, kiek pasikeitė gyventojų“, – kalbėjo G. Sabaliauskas.
NETURI
JURIDINĖS GALIOS
Savivaldybės Turto valdymo skyriaus vedėjas Juozas Sperauskas „Santarvei“ sakė, kad nuo 2001-ųjų metų bet koks parašų rinkimas neturi jokios juridinės galios.
„Jei norima kažką pertvarkyti name ar laiptinėje, žmonių apklausą gali vykdyti tik administruojanti įmonė“, – aiškino J. Sperauskas.
Valdininko teigimu, savivalę padės sutramdyti Tarybos patvirtintos Gyvenamųjų ir bendrojo naudojimo patalpų ir inžinerinių įrenginių naudojimo taisyklės. Vienas jų punktas sako, kad draudžiama vykdyti bet kokią veiklą ant namo stogo be išduoto leidimo. Leidimus išduoti turės tik namą ar patalpas administruojanti įmonė, be jos žinios nebus galima net vinies įkalti laiptinėse, o tuo labiau vykdyti darbus ant stogo“, – teigė J. Sperauskas.
Jei nebus laikomasi šių taisyklių, surašius protokolą jis bus perduotas Administracinių teisės pažeidimų komisijai. Taisyklės turėtų būti patvirtintos artimiausiame Tarybos posėdyje.
J. Sperausko teigimu, bus dar vienas kelias, kaip kovoti su savivaliautojais. Tai yra: administruojanti įmonė, sužinojusi apie nelegalius darbus, galės tiesiog iškviesti policiją, kad darbai būtų sustabdyti. Iki šiol tokių taisyklių nebuvo.
SUKELIA NEMAŽAI
PROBLEMŲ
UAB „Mažeikių butų ūkis“ direktorius Vidmandas Stonkus patvirtino, kad internetinių paslaugų ir kabelinių televizijų įmonių išvedžioti kabeliai sukelia nemažai problemų. Esą ne kartą buvo kalbėta su įmonių savininkais, kad kabeliai būtų tvarkingai išvedžiojami, tačiau jokios naudos nebūdavę.
„Jie teigia, kad turi žmonių sutikimus, ir daugiau esą nieko nereikia. Tikimės, kad patvirtintos Gyvenamųjų ir bendro naudojimo patalpų taisyklės padės su jais susitarti, nes dabar jie nesileidžia į kalbas, negalime kabelių vedžiojimo darbų kontroliuoti“, – sakė UAB „Mažeikių būtų ūkis“ direktorius.
V. Stonkaus teigimu, žmonės visiškai teisūs, išsakydami nepasitenkinimą dėl kabelių vedžiojimo, nes yra gadinamas jų turtas.
„Šiais laikais namų remontas ar renovacija gana brangiai kainuoja, tai visiškai suprantama, kad žmonės pyksta, kai yra išgręžiamos skylės sienose ar langų rėmuose“, – sakė jis.
ADMINISTRUOJANTI
ĮMONĖ BEJĖGĖ?
V. Stonkus tikisi, kad įsigaliojus taisyklėms namą administruojanti įmonė galės bausti tuos, kas nepaklus taisyklėms.
„Žinoma, visų pirma sukviesim visų kompiuterines paslaugas ir kabelinės televizijos paslaugas teikiančių įmonių vadovus, mėginsim gražiuoju susitarti, reikalui esant bandysim išieškoti ir žalos atlyginimą už netinkamai atliktus darbus“, – sakė jis.
Anot direktoriaus, problemos kyla dėl to, kad senieji namai nėra pritaikyti kabeliams išvedžioti, nes seniau jų tiek nebūdavo. Be to, jie gana seni, todėl bet koks mechaninis darbas, gręžimas ar kalimas, kenkia namo konstrukcijoms ir jį ardo.
„Kiek teko domėtis, didžiuosiuose miestuose, naujuose namuose jau yra įrengtos vietos kabeliams. Viskas yra suvedžiojama taip, kad niekam netrukdytų“, – kalbėjo V. Stonkus.
Direktoriaus teigimu, nė viena įmonė dėl kabelių vedžiojimo su namus administruojančia įmone sutarčių nėra pasirašiusi.
Sigito STRAZDAUSKO nuotr.: Janina teigia, kad dėl netinkamai išvedžiotų kabelių drėksta buto sienos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto