Degalų kainų šuoliai nieko gero nežada

Manoma, kad artimiausiu metu benzinas gali tapti prabangos preke. Analitikai prognozuoja, kad jo kaina gali pasiekti net 5 litus už litrą. Turėtų kilti ir kasdienio vartojimo prekių kainos.
Kol kas mažeikiškiai gali pasidžiaugti tik tuo, kad, lyginant su kitomis Lietuvos degalinėmis, mūsų mieste naftos produktai pigiausi.
REGULIUOJA POLITINIAI KATAKLIZMAI
Lietuvis savo pinigine pajunta kiekvieną bombos sprogimą Artimuosiuose Rytuose ar kituose naftą tiekiančiuose regionuose. Pastaruoju metu degalų kainų kilimas priklauso nuo Irano siekio turėti branduolinę bombą ir nuo atsako, kurio ši valstybė gali sulaukti iš Amerikos ar Izraelio. Būtina prisiminti, kad Iranas užima ketvirtą vietą pasaulyje pagal naftos eksportą.
Pasaulinės naftos kainos pasiekė rekordines aukštumas ir jau viršijo 75 JAV dolerius už barelį.
Nuo kovo mėnesio Lietuvoje benzino A95 kaina pakilo beveik 40 ct. Vakar didmeninėje rinkoje šios markės benzinas kainavo 3,04 Lt, dyzelinas – 2,87 Lt.
AB „Mažeikių nafta“ komunikacijos skyriaus vadovas Giedrius Karsokas „Santarvei“ sakė, kad šiandien neatrodo realu, jog litras benzino gali kainuoti 5 litus. Pasak jo, nei Roterdame, nei „Mažeikių naftoje“ degalų kainos dar nėra pasiekusios absoliučių rekordų, kurie buvo užfiksuoti praėjusių metų rugsėjo mėnesį (po uragano Katrina – V. S.). Tada didmeninėje rinkoje benzinas kainavo 3,37 Lt.
„Apskritai visada apie kainas reikia kalbėti labai atsargiai. Kas prieš dvejus metus galėjo galvoti, kad kainos bus tokios, kokios yra dabar? Tada šešis šimtus JAV dolerių kainuojanti tona benzino atrodė kaip koks stebuklas, leisiantis atsigauti naftos sektoriui. O dabar Roterdame tona benzino kainuoja truputį mažiau nei septynis šimtus JAV dolerių. Esant dabartinei situacijai, kai kainas reguliuoja politiniai kataklizmai, nieko prognozuoti nebegalima“, – svarstė G. Karsokas.

LATVIJOJE „KAINŲ KARAS“
Tačiau Latvijos degalinėse benzinas ir dyzelinas atpigo ir yra 20–30 ct/l (4–6 santimo už litrą) pigesnis negu Lietuvoje. Tai patvirtino per Latviją važiavę vežėjai. Specialistų teigimu, tokias kainas diktuoja itin smarki degalinių konkurencija kaimyninėje šalyje.
„Mažeikių naftos“ komunikacijos skyriaus vadovas akcentavo, kad Latvijai parduodamų naftos produktų didmeninė kaina beveik nesiskiria nuo Lietuvos kainos.
„Galų gale būtina suprasti, kad jeigu degalinėse skiriasi kainos, tai nereiškia, kad „Mažeikių nafta“ kažką ne taip daro. Žiūrint į kainų skirtumus Baltijos šalyse, ne visai korektiška klausti „Mažeikių naftos“, kodėl ten pigiau, nes didmeninės kainos iš esmės nesiskiria“, – teigė G. Karsokas.

KONKURENCIJA MAŽINA KAINĄ
Mažeikiuose degalų kainos taip pat mažesnės nei kituose šalies miestuose. Pavyzdžiui, vakar benzinas A95 beveik visose Mažeikių degalinėse kainavo 3,19 Lt/l (po pietų – 3,22 Lt/l). Tuo tarpu daugelyje šalies miestų vairuotojai mokėjo 3,40 Lt/l. Vadinasi, mažeikiškiai už benziną moka beveik 20 ct mažiau.
AB „VentusNafta“ generalinis direktorius Laimonas Lukočius „Santarvei“ sakė, kad Mažeikiuose konkurencija tarp degalinių yra šiek tiek aktyvesnė nei kituose šalies miestuose, todėl naftos produktų kaina yra mažesnė.
„Nemanau, kad Mažeikiuose vyksta „kainų karas“. Ir apie Latviją to negalėčiau pasakyti. Ten iš tikrųjų keli degalinių tinklai varžosi dėl įtakos tam tikrose teritorijose ir žaidžia su kainomis, tačiau oficialiai skelbiamos statistikos duomenys tikrai nėra mažesni nei Lietuvoje. Mažeikiuose taip pat tam tikri veiksniai sąlygoja, kad degalų kaina yra mažesnė nei kitų miestų degalinėse. Sunku pasakyti, ar ilgai išliks toks skirtumas. Kiekvienas pardavėjas skaičiuoja, kiek gali nuleisti kainą. Jeigu jis yra stiprus, tai sugebės ilgiau išlaikyti mažesnes kainas, tačiau silpnesnis turės kelti, nes norės išgyventi“, – aiškino L. Lukočius.

MAŽMENININKAMS SUNKŪS LAIKAI
Didmenine ir mažmenine degalų prekyba užsiimančios UAB „Kvistija“ vadovas Virgilijus Eidimtas prisipažino, kad degalų kainų kilimas skaudžiai atsiliepia bendrovės veiklai. Ypač mažmeninei prekybai.
„Tikrai yra blogai. Kur kas daugiau lėšų reikia degalams iš didmenininkų pirkti, o antkainį užsidedame vaikišką, nes Mažeikiuose stengiamės išlaikyti mažesnes kainas. Iš tikrųjų mažmenininkams prasidėjo sunkūs laikai. Manau, kad dabar gerai gyvena tik „Mažeikių nafta“ ir jos Prekybos namai“, – kalbėjo V. Eidimtas.
„Kvistijos“ vadovas taip pat įsitikinęs, kad Mažeikiuose tarp degalinių labai didelė konkurencija. Savininkai esą kainų tarpusavyje nederina, tačiau stebi, kokios jos yra „Ventus“ bei „Lukoil“ degalinėse.
„Žiūrime į didžiuosius ir bijome pakelti kainas. Manau, kad vieną dieną tas burbulas turės sprogti. Be galo kvaila ta konkurencija, ir nežinai, kuo ji gali baigtis. Pastaruoju metu mes dirbame vien tam, kad dirbtume. Laimei, turime bazę, todėl iš anksto galime nusipirkti didesnius degalų kiekius“, – guodėsi direktorius.

PROGNOZĖS NEGUODŽIA
Degalų kainų kilimas atsilieps ir kasdienio vartojimo prekių kainoms. UAB „Mažeikių mėsinė“ direktorius Remigijus Petraitis „Santarvei“ sakė, kad tokie neprognozuojami naftos produktų kainų šuoliai aukštyn kojom verčia visus įmonės planus. Tenka iš naujo žiūrėti išlaidų sąmatas.
„Žinoma, mes, kaip ir visos įmonės, maksimaliai ieškome vidinių rezervų, kurie tikrai nėra begaliniai. Įmonei prie darbo užmokesčio augimo, energetinių išteklių kainų augimo dar prisidėjo ir naftos produktų brangimas. Bijau, kad jeigu šitos tendencijos ir toliau išliks, mes neišvengiamai turėsime branginti mėsos produktus. Tai drąsiai galiu teigti“, – prognozavo R. Petraitis.
Maisto produktų brangimą prognozavo ir UAB „Grūstė“ generalinis direktorius Alfredas Vyniautas. Prekybos įmonės vadovo teigimu, vieni gamintojai jau pakėlė kainas, kiti pranešė, kad po kelių savaičių tai padarys. Apie numatomą kainų kilimą pranešė ir tiekėjai.
UAB „Rugelis“ direktorius Gintautas Šmaižys prisipažino, kad įmonė nebegali sudarinėti planų, prognozuoti perspektyvų. Svarbiausia – stebėti šiandienos situaciją, pagal ją koreguoti bendrovės veiklą ir galvoti, kaip išlikti.
„Baisiai smaugia tos kuro kainos. Po Velykų kiaušiniai pinga, o degalai brangsta. Bjauriausia, kad niekas negali pasakyti, jog šiemet degalai brangs tiek ar tiek. Visas įmonės veiklos prognozes turime atidėti į šoną“, – sakė G. Šmaižys.
Jono STRAZDAUSKO nuotr.:
Nuo kovo mėnesio Lietuvoje benzino A95 kaina degalinėse pakilo beveik 40 centų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto