Rajonų ūkininkų ir žemės ūkio technika šiomis dienomis daugiausia stovi be darbo. Kulti javus trukdo vis praūžiantys lietūs: šlapios dirvos tampa neįvažiuojamomis, drėkstantys grūdai netenka kokybės.
Nieko gero žemdirbiams sinoptikai nežada ir artimiausiomis dienomis.
NEBEĮVAŽIUOJA Į LAUKUS
Savivaldybės administracijos žemės ūkio skyriaus vedėjas Rimantas Gramas itin sunerimęs dėl maistinių kviečių kokybės: ji kasdien prastėja, tad jei keletą dienų palis, kviečiai gali nebeatitikti maistiniams grūdams keliamų reikalavimų.
„Padėtis rajone liūdna, dirbti neleidžia lietus, kasdien blogėja derliaus kokybė: ekstra ir pirmos klasės grūdų beveik nebėra, pašariniai kviečiai jau trečios klasės“, – nerimavo R. Gramas.
Rajone auginama apie 30 tūkstančių hektarų grūdinių kultūrų.
Šiomis dienomis, kaip teigia vedėjas, jau nukulta 90 procentų žieminių rapsų, kuliami miežiai ir žieminiai kviečiai.
„Miežių kūlimui net suteikiama pirmenybė, nes lietus juos spaudžia prie žemės, todėl nuostoliai kasdien didėja“, – sakė vedėjas.
R. Gramo duomenimis, Laižuvos, Mažeikių apylinkės seniūnijų kaimuose kombainai į laukus dar įvažiuoti gali, o Tirkšlių, Šerkšnėnų ir Sedos seniūnijose kombainais į laukus įvažiuoti jau nebeįmanoma.
ŽIEMINIAI RAPSAI BAIGIAMI
Žemės ūkio bendrovės „Ašva“ vadovas Viktoras Černookas informavo, kad bendrovė turi 1900 hektarų kuliamų laukų. Šiuo metu nukulta apie 40 procentų javų.
Kiek leido orai, laukuose kombainai dirbo antradienį – buvo kuliamas žieminiai rapsai: jų laukuose dar šiek tiek liko. Jau nukulti žieminiai miežiai.
„Dabar darbai sustojo. Branginame kiekvieną minutę, nors niekas gerų orų nepranašauja. Dar savo eilės laukia kvietrugiai, vasariniai kviečiai ir rapsai. Šešiasdešimt procentų mūsų darbo sėkmės priklauso nuo orų“, – kalbėjo V. Černookas.
Liūtys ir vėjai bendrovės laukams pakenkė nedaug – išguldyta nedidelė dalis javų, šiek tiek apdaužyti rapsai.
Auksūdyje ūkininkaujantis Antanas Tenys taip pat nesidžiūgauja: iš turimų 540 hektarų grūdinių kultūrų kol kas pasisekė nukulti tik trečdalį.
Ūkininkas jau nukūlė žieminius rapsus, baigia miežius. Dar laukia 330 hektarų kviečių, 5 hektarai miežių, 65 hektarams vasarinių rapsų laikas dar neatėjo.
„Šlapia, neįmanoma įvažiuoti į laukus. Yra šiek tiek suguldytų javų, bet dėl to kentėti dar galima. Svarbu, kad būtų palankūs orai, nes dabar krinta grūdų kokybė. Reikia prašyti gamtos pagalbos, nes dėl drėgmės ir šilumos gali pradės dygti grūdai varpose. Tada būtų baisu“, – sakė A. Tenys.
KENČIA GRŪDŲ KOKYBĖ
„Darbų kalnai, o gamta neleidžia nieko daryti. Trumpam išvažiuoti į laukus pavyko, bet niekas ten ilgai užsibūti neleidžia. Tenka laukti“, – nelinksmos gaidos ir buknaitiškio Andriejaus Virkučio balse.
Paskutinį kartą ūkininkas į laukus buvo išvažiavęs pirmadienį: kūlė kviečius, žieminius rapsus ir miežius. Iš turimų 400 hektarų nukulta tik 70.
A. Virkutis jau suspėjo nukulti didžiąją dalį žieminių rapsų, o vasarinius kulti dar anksti.
„Vietomis neprinokę ir žieminiai rapsai: vienus galima kulti iš ryto, kitų dar reikia palaukti iki vakaro. Yra nemažai prie žemės išguldytų javų – jų jau nebeatstatysi. Miežiai lenda atgal į žemę. Šiaip tragedijos dar nėra, tik kenčia grūdų kokybė“, – sakė A. Virkutis.
Ūkininkas pastebi, kad kyla grūdų kainos, bet kai tokios oro sąlygos, vargu ar juos brangiai bus galima parduoti – kokybė jau nebe ta.
Nuotrauka iš redakcijos archyvo.: Permainingi orai pastarosiomis dienomis neleido kombainams įvažiuoti į laukus.