Dilema: skirti ligoninei lėšų ar prarasti klientų pinigus

Mažeikių ligoninės steigėja Savivaldybė turės nuspręsti: skirti pinigų naujam kompiuteriniam tomografui įsigyti, remontuoti senąjį aparatą ar į gydymo įstaigą įsileisti diagnostikos paslaugą siūlančius privatininkus.
Klinikų tinklo „Medea“ pasiūlymas sukėlė abejonių Tarybos nariams – ar tik už jo nesislepia rajono valdžios interesai.


LIGONINĖ
NEIŠGALI NUSIPIRKTI
Septintus metus ligoninėje veikiantis kompiuterinis tomografas, medikų teigimu, yra morališkai pasenęs. Juo atliekami tyrimai užtrunka gana ilgai. Be to, susidėvėjo rentgeno vamzdis, kurį būtina keisti. Tačiau nei naujam tomografui reikalingų 1,8 mln. litų, nei rentgeno vamzdžio pakeitimui reikalingų 200 tūkst. litų ligoninės steigėja Savivaldybė neturi. Todėl svarstoma galimybė pasirašyti jungtinę veiklos sutartį su „Medea“ klinikų tinklu kompiuterinės tomografijos paslaugoms teikti.
VšĮ Mažeikių ligoninės direktoriaus Albino Lidžiaus teigimu, pati ligoninė naujo tomografo nusipirkti neišgali.
Savivaldybės meras Vilhelmas Džiugelis įsitikinęs, kad mažeikiškiams medikams reikia ieškoti išeities. „Be abejonės, naujas tomografas yra reikalingas. Dabartinį galima palyginti su senu kompiuteriu – metams einant technologijos žengia į priekį, medicininė įranga – lygiai taip pat. Todėl ir būtina įsigyti naują“, – kalbėjo meras.
V. Džiugelis priminė, kad į daugelį naujovių yra žiūrima skeptiškai ir su nepasitikėjimu. Panašiai buvę ir prieš septynerius metus, kai beveik už milijoną buvo nupirktas dabartinis tomografas. „Teko nemažai pavargti, kol įtikinau tiek medikus, tiek Savivaldybės tarybą, kad būtina šį aparatą pirkti. Dabar jau visi, net ir buvę oponentai, pritaria, kad šis žingsnis buvo teisingas“, – sakė V. Džiugelis. PASENO MORALIŠKAI
Mažeikių ligoninės radiologijos skyriaus vedėja radiologė Laima Petreikienė „Santarvei“ sakė, kad su dabartiniu kompiuteriniu tomografu dar būtų galima dirbti, tik skubiai reikia pakeisti rentgeno vamzdį. Pakeitus jį, tomografas galėtų tarnauti dar 2–3 metus.
„Darbui tomografas yra visiškai tinkamas, tačiau yra pasenęs morališkai. Juo tyrimus galima atlikti vienu pjūviu, o šiuo metu ligoninei reikia kur kas modernesnio prietaiso, kuriuo tyrimus būtų galima atlikti šešiolika pjūvių. Naujas aparatas pagerintų atliekamų tyrimų greitį ir kokybę“, – aiškino gydytoja.
Senasis aparatas buvo nupirktas ir sumontuotas 2002-aisiais metais. Juo dirbo papildomą kursą išklausę, tos pačios specialybės diplomus ir licencijas turintys ligoninės radiologai, kurie ir įvertina tyrimus. Įsigijus naują aparatą, gydytojai vėl turėtų pasitobulinti.
RIBOTOS GALIMYBĖS
L. Petreikienės teigimu, aparatui nėra nustatytas konkretus laikas, kiek jis gali dirbti. Dažniausiai susidėvi tik kai kurios jo dalys.
„Per beveik septynerius darbo metus rentgeno vamzdis jau buvo kartą keistas, dabar vėl reikėtų jį skubiai keisti. Susidėvėjimas priklauso nuo darbo krūvio, kiek yra padaroma vadinamųjų pjūvių“, – paaiškino vedėja.
Gydytojos teigimu, dabartinis tomografas dirba labai lėtai. Atliekamas ribotas kiekis tyrimų.
„Gana ilgai užtrunka vieno žmogaus tyrimas. Ypač kai yra ekstrinės situacijos. Pavyzdžiui, po autoavarijos, kai reikia atlikti kelių sužalojimų tyrimus. Praktikoje yra pasitaikę atvejų, kai vieną žmogų teko tirti net kelias valandas“, – pasakojo L. Petreikienė.
Gydytoja informavo, kad „Medea“ klinikų tinklo siūlomas tomografas per pusę sekundės padaro 16 pjūvių. Dabartinis aparatas dirba daug lėčiau. Gydytoja kaip pavyzdį pateikė galvos tyrimą, kuriam atlikti reikia 24 pjūvių. Su dabartiniu įrenginiu tai padaroma vidutiniškai per 6 minutes. O su nauju aparatu net pusę žmogaus kūno galima ištirti vos per kelias minutes.
Be to, naujasis tomografas padėtų išplėsti tyrimų galimybes, nes poreikis auga.
Pasak vedėjos, medikai pageidauja, kad būtų daroma vidinės ausies ir netgi akies kompiuterinė tomografija. Tačiau su senuoju aparatu to padaryti negalima, nes pjūvio plotis yra tik vienas milimetras.
KENKSMINGUMAS
NEPADIDĖJA
Kompiuterinė tomografija yra vienas naujausių diagnostikos metodų pasaulyje. Atliekant tyrimą ligonis guldomas ant specialaus stalo, o aparato rentgeno vamzdis sukasi apie tiriamą kūno dalį ir skleidžia siaurą rentgeno spindulių pluoštą. Kitoje vamzdžio pusėje yra detektoriai, registruojantys per audinius perėjusių spindulių kiekį. Gauti duomenys apdorojami kompiuterinėmis programomis. Tiriama sritis pateikiama tarsi supjaustyta plonais pjūveliais, tai sudaro galimybes labai tiksliai nustatyti pokyčių vietą bei išplitimą.
Specialistų teigimu, tyrimo žala organizmui tokia pati kaip ir rentgeno, bet nauda daug didesnė.
„Per vieną apsisukimą senasis aparatas padaro vieną pjūvi, kuo daugiau apsisuka, tuo daugiau dėvisi, tačiau nuo to kenksmingumas žmogui tyrimo metu nepadidėja“, – teigė L. Petreikienė.
Dabartiniu kompiuteriniu tomografu per metus padaroma iki 2000 tyrimų. Ligonių kasos už vieną tyrimą sumoka per 190 litų. Jeigu žmogus yra socialiai draustas, perka tik nuotrauką, kuri kainuoja 10 Lt. Pats tyrimas yra nemokamas.
PATEIKĖ ARGUMENTUS
Ligoninės direktorius Albinas Lidžius „Santarvei“ sakė, kad „Medea“ klinikų tinklui Žemaitijos regione pateikė užklausimą dėl konkrečių sąlygų, skaičių ir garantijų. Gavus išsamius atsakymus bus pradėtos derybos.
A. Lidžius savo ruožtu Savivaldybei, kaip ligoninės steigėjai, pateikė argumentus, kas būtų, jei privati įmonė nupirktų ir sumontuotų naują įrenginį.
Pasak jo, pastačius naują aparatą atsirastų sąlygos išplėsti atliekamų kompiuterinės tomografijos tyrimų galimybes, pacientai gautų kokybiškesnes paslaugas per trumpesnį tyrimo laiką. Tačiau ligoninė prarastų galimybę pagal sutartį su teritorinėmis ligonių kasomis pati užsidirbti lėšas už kompiuterinės tomografijos tyrimus ir pati jomis disponuoti. Sudarius jungtinės veiklos sutartį, visos lėšos plauktų į kitos įmonės sąskaitą ir ligoninės biudžetas sumažėtų.
Direktoriaus teigimu, neaišku, ar būtų galima sutarti dėl ūkinės veiklos sąnaudų, eksploatacinių išlaidų, energetinių resursų – šildymo, elektros sunaudojimo apmokėjimo.
A. Lidžius sakė, kad aktualus išlieka ir darbuotojų įdarbinimo klausimas, tai yra ar su nauju aparatu galėtų likti dirbti tie patys darbuotojai, ar būtų samdomi kiti specialistai. Be to, pasirašius sutartį atsirandanti rizika – ligoninės veikla tampa labai priklausoma nuo privataus kapitalo įmonės veiklos, nes esant sunkmečiui garantijų dėl sėkmingo darbo duoti niekas negalėtų
SVARSTO GALIMYBES
„Medea“ klinikų Žemaitijos regiono vadovė Vanda Bučienė „Santarvei“ sakė, kad dar per anksti kalbėti apie derybas dėl jungtinės veiklos sutarties kompiuterinės tomografijos paslaugoms teikti.
„Kol kas ligoninei tik pateikėme preliminarų pasiūlymą, kuris nėra juridiškai patvirtintas. Nėra net numatyta konkrečių sąlygų ar skaičių. Tai tik idėja, ir neaišku, ar ji bus įgyvendinta“, – sakė V. Bučienė.
Medikės teigimu, „Medea“ klinikų tinklas yra išsidėstęs po visą Lietuvą. Iš viso yra 12 klinikų. Įstaiga turi ir jungtinės veiklos praktikos.
„Buvo pateiktas tik pasiūlymas pamąstymui, ar apskritai privatus investuotojas reikalingas Mažeikiams. Kol kas nepateikėme ir atsakymų į Mažeikių ligoninės pateiktą užklausimą. Patys dar svarstome, ar verta tai daryti“, – patikino „Medea“ klinikų Žemaitijos regiono vadovė.
Anot V. Bučienės, kiekvienas miestas jų bendradarbiavimo pasiūlymą priima savitai. Esą vieni tai supranta kaip didelį ir gerą sprendimą, kiti – kaip diskusijų vertą dalyką.
„Negaliu teigti, kad mažeikiškiai nelabai nori. Gal žmonės apskritai neįsigilina, kas tai per dalykas. Dažnai aplinkiniai nepatikliai žiūri į privataus sektoriaus atėjimą ar susijungimą su viešuoju sektoriumi. Gal tai skubota reakcija, bet ji iš tiesų nebuvo mums palanki“, – pripažino V. Bučienė.
NIEKO BENDRA NETURI
Mažeikių rajono savivaldybės tarybos Sveikatos priežiūros ir socialinių reikalų komiteto posėdyje buvo išsakyta mintis, kad V. Džiugelis gali būti suinteresuotas privačios įmonės atėjimu, nes Mažeikiuose įsikūrusiai vienai iš „Medea“ klinikų vadovauja buvusi mero žmona Sigutė Džiugelienė.
V. Džiugelis patikino „Santarvę“, kad jokių sąsajų su privačia įmone jis neturi. „Vienintelis bendrumas yra tas, kad Mažeikiuose esančiai klinikai vadovauja buvusi žmona. O dėl privačios įmonės atėjimo į ligoninę, lemiamą žodį tars specialistai, jokio spaudimo iš mano pusės nėra ir negali būti“, – patikino V. Džiugelis.
Mero žodžius patvirtino ir V. Bučienė, teigdama, kad naujo kompiuterinio tomografo pastatymas ligoninėje nieko bendra neturi su S. Džiugelienės vadovaujama įmone.
„Tai visiškai skirtingi savininkai ir akcininkai. Tiesiog yra bendras „Medea“ klinikų tinklo prekinis ženklas, ir tiek“, – paaiškino V. Bučienė.
Sigito STRAZDAUSKO nuotr.: Pakeitus rentgeno vamzdį senuoju tomografu būtų galima dirbti dar dvejus trejus metus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto