Diskusija dėl parko pertvarkos: rodos, pavyko susitarti

Iniciatyvinės grupės narys Egidijus Butnorius (centre) susirinkusiesiems priminė mažeikiškių reikalavimus dėl projekto pertvarkymo.Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Tris valandas vykęs mero Antanio Tenio, Tarybos narių ir savivaldybės administracijos darbuotojų susitikimas su iniciatyvinės grupės Mažeikių senamiesčio parkui išsaugoti ir puoselėti atstovais baigėsi abi puses tenkinančiu susitarimu.

Išsigando dėl kertamų medžių

Aktyvūs mažeikiškiai į iniciatyvinę grupę Mažeikių senamiesčio parkui išsaugoti ir puoselėti susibūrė siekdami inicijuoti Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšomis įgyvendinamo projekto „Mažeikių senamiesčio parko kompleksinis sutvarkymas“  pakeitimus, tarp kurių svarbiausias buvo – išsaugoti parke augančius vertingus medžius.
Šios grupės veikla ypač suaktyvėjo, kai praėjusių metų pavasarį projekto darbų rangovas ėmė žymėti kertamus medžius, tarp kurių buvo ir daugiau nei šimtą metų augusios pušys.
Mažeikiškiai kreipėsi į įvairias institucijas, prašydami ištirti, ar Savivaldybė nepažeidžia įstatymų, vykdydama šį projektą ir, pasak jų, ignoruodama visuomenės nuomonę.

Sustabdė projekto įgyvendinimą

Iniciatyvinės grupės pastangomis pavyko sustabdyti projekto darbus, nes skundus gavusios tarnybos rado Savivaldybės padarytų pažeidimų. Taip projekto rengėjai prarado metus – pagal pirminius įsipareigojimus, parkas turėjo būti sutvarkytas dar praėjusių metų rudenį.
ES struktūrinių fondų lėšas šiai projektinei veiklai administruojanti Centrinė projektų valdymo agentūra sutiko pratęsti terminus, tačiau įpareigojo Savivaldybę rangos darbams skelbti naują konkursą. Be to, parko pertvarkos rengėjai turėjo pasirūpinti miškotvarkos projektu, kas anksčiau nebuvo padaryta.
Vasario mėnesį Savivaldybę pasiekė dar viena žinia – Šiaulių apygardos prokuratūra, ištyrusi mažeikiškių skundą, kreipėsi į teismą dėl viešųjų pirkimų komisijos sprendinių panaikinimo (tokia procedūra vyko Savivaldybei perkant parko pertvarkos techninį projektą) bei dėl šių paslaugų  pirkimo sutarties pripažinimo niekine ir negaliojančia. Be to, Šiaulių apygardos prokuratūroje buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas baudžiamojoje byloje, kuri nagrinės galimai nusikalstamus viešųjų pirkimų komisijos veiksmus.

Laiko dar būtų, bet nedaug

Kol teisėsaugos institucijos aiškinasi, ar parko pertvarka nuo pat pradžios vyko pagal įstatymus, baigiasi projektui numatytas laikas. Keturis milijonus litų kainuojantis projektas stringa, tad vargu ar jis būtų įgyvendintas ir pratęstais terminais – iki šio rugsėjo pabaigos.
Praėjusią savaitę meras A. Tenys lankėsi Vidaus reikalų ministerijoje ir Centrinėje projektų valdymo agentūroje, domėdamasis, kokios yra galimybės dar kartą atidėti parko pertvarkai numatytus terminus.
„Man atsakė – viskas priklauso nuo mūsų apsisprendimo: reikia Mažeikiams sutvarkyto parko, ar ne. Jei nereikia, tai gal geriau tas lėšas skirti kitiems objektams“, – situaciją „Santarvei“ komentavo meras.
Susitikimas su iniciatyvinės grupės atstovais, pasak mero, turėjo pagaliau padėti išsiaiškinti šį klausimą. Nes laiko Savivaldybė turi iki kitų metų pabaigos.

Meras Antanas Tenys (antras iš kairės) priminė, kad projektui įgyvendinti laiko lieka vis mažiau. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Ir barėsi, ir derėjosi

Tris valandas vykusi diskusija  nebuvo taiki. Apsikeista ne tik informacija, bet ir  reikalavimais, abipusiais priekaištais ir net kaltinimais. Tačiau pagaliau Savivaldybės atstovai ir mažeikiškiai sutarė – parko renovacija turi vykti.
Iniciatyvinei grupei apsispręsti padėjo paskutinis parko pertvarkos projekto variantas, kuriame, pasak Savivaldybės specialistų, atsižvelgta į beveik visas mažeikiškių pastabas: panaikinta tvora, sumažintas automobilių stovėjimo aikštelių skaičius, palikta centrinė tribūna, nepanaikinta, tik perkelta į kitą vietą krepšinio aikštelė.  O svarbiausia – vietoj planuotų iškirsti šešių šimtų parko medžių, projekte kertamų liko  pusantro šimto. „O gal net mažiau“, – paaiškino meras. Ir visiškai nebus paliestas pušynas.
Išklausę mažeikiškių abejones ir pageidavimą, Savivaldybės vadovai pažadėjo, kad parke anksčiau suformuotas atskiras sklypas V. Burbos g. 10 (kur stovėjo buvęs Vasaros teatras) bus prijungtas prie bendrojo parko sklypo.
Administracijos direktorius Bronius Kryžius patikino, kad jau šį mėnesį Taryba nuspręs pradėti sklypų sujungimo procedūrą.
„Tačiau tokiu atveju bus nebeįmanoma jį skirti kokių nors bendruomeninių objektų statybai“, – priminė specialistai. Iniciatyvinės grupės atstovai patikino – geriau tokie saugikliai, nei parke esančio sklypo privatizavimo grėsmė.
Savivaldybės atstovai patikino mažeikiškius: jie galėsią ir toliau stebėti visus parke vykdomus darbus. Kai tik išaiškės rangovas, bus nužymėti klojami takai ir stengiamasi, kad jų įrengimas nekliudytų augantiems medžiams.
„Nedideli pakeitimai, gyventojams pageidaujant, bus galimi ir darbiniame projekte“, –  pasiūlė specialistai.

Kas kerta parką?

Vienas iš klausimų, kurį dar susitikimo pradžioje Savivaldybės vadovams pateikė iniciatyvinės grupės narys Egidijus Butnorius: kas parke kerta medžius?
Kaip įrodymą mažeikiškis į Savivaldybę atsinešė kelias nuotraukas, liudijančias, kad rytinėje dalyje užvakar nukirstos penkios pušys.
Ir meras, ir kartu buvę politikai bei specialistai nustebo: šito negali būti. Nebent privataus asmens nusikalstama veikla arba provokacija.
Vicemeras Kęstutis Bartkevičius ir B. Kryžius pažadėjo, kad dėl šių veiksmų bus kreiptasi į policiją ir į gamtosaugininkus.
„Santarvė“ taip pat domėsis, kas atsakingas už šį kirtimą bei kaip valdininkams ir pareigūnams sekasi ieškoti kaltininkų.

20 Atsakymų į “Diskusija dėl parko pertvarkos: rodos, pavyko susitarti”

 1. > bucikui parašė:

  Netrauk kitų ant to pačio kurpalio pagal tavo paties diagnozę.

 2. bucikas to Uzvakar kirto medzius parašė:

  Cia issikerojusi baisi liga, liaudyje dar vadinama kempinlige. Mano patarimas butu – kuo greiciau kreiptis i specialistus baltais chalatais, kol dar kanopeliu nepakratet…

 3. dirbantis viešus darbus /laikinai/ parašė:

  idomu kodėl miško sergėtojai nematė vejo nulauštu medžiu nematė kai jie buvo sutvarkyti nemato jog šiuo metu bent šiek tiek tvarkomas parkas bet pamate kelmus sukėlė tikra šou dabar tikrai matau jog visi ju veiksmai irgi tik šouu tik nesuprantu kodėl visuomenės saskaita

 4. Protingi ŽMONĖS rašė.. parašė:

  „Mažeikių senamiesčio parko kompleksinio sutvarkymo projekto rengimo procesą [ išeities projektavimo dokumentų rengimą ir pateikimą, vykdytojo parinkimą, teritorijos analizės, sprendinių parengimo, viešinimo ir derinimo stadijas] vertinu kaip pasityčiojimą iš kraštovaizdžio architektūros. Manau, kad savivaldybės administracija turi PRISIIMTI atsakomybę už uždelstus terminus, veltui sugaištą/ sugaišintą laiką ir galutinį parko tvarkymo darbų rezultatą“.

 5. Santarvė RAŠĖ... parašė:

   
  MIESTAS NIEKO NEGAUS, 2011-07-19 00:19
   
   
  Miestas nieko negaus, kol egzistuos korupcinis interesas ir Džiugelinis požiūris į miesto erdvių pritaikymą visuomenės poreikiams, ir ne tik. Geriau jau nieko, nei korupcinių interesų pergalė ir sudarkyta aplinka!!! Įsibrėžkite jūs, verksniautojai dėl žmonių iniciatyvų, tai sau ant kaktos ir įsiminkite visiems laikams, kad Mažeikiai nėra dar visiškai „išvėsęs miestas“ ir iniciatyvūs žmonės turi ir jėgų, ir pajėgų pakirsti netikusius, korupcija atsiduodančius projektus ir sumąstymus. Valio tokiems žmonėms!!!

  Apie patį projektą. Šūdas tai, o ne projektas! Projektas atliktas „с бодуна“ patį miško parką apžvelgus tik pro automobilio langą. Koks buvo pirminis variantas? Kažkokie žemės kalnai, nuo kurių vaikai, leisdamiesi rogutėmi, būtų garmėję tiesiai į neužšalusią vandens duobę, vasarą priaugusią visokiom dvokiančiom žolėm ir kurkiančiom varlėm. Tų nesąmoningų „vandens telkinių“ patikslintame projekte neliko, bet iškirsti virš 600 medžių?! Ar išprotėjot? Ir dar norėjot tai nuslėpti nuo žmonių?! Paminklo Pilsudskiui parke tik betrūksta, ir bus visa puokštė nesąmonių.

  Taip jums ir reikia, kad žmonės „užlenkė“ tą visiškai nevykusį sumąstymą. O Džiugelis, ar kaip jį ten Sungaila buvo išvadinęs, žmones dėl stabdomo miško parko niokojimo dar teismais gąsdino. Kur jis dabar, kodėl neduoda į teismą, kodėl nesibylinėja? Sungaila Džiugelio būvį tiesiai šviesiai ir teisingai apibūdino (ar tik ne politiniu pederastu išvadino?; nepamenu). Gerai žmonės daro, kad „lenkia“ tokias nesąmones. O Taryboje, pozicijoje ar opozicijoje, politikai galės spoksoti ir varvinti seiles stebėdami, kaip potencialūs užsakymai vis tolsta nuo jų, nes miesto miškas artėja prie reikiamos koncepcijos, įsiliedamas į harmoniją su žmonių prigimtimi, jausmais, lūkesčiais ir viltimis, o ne visiška išdepiliacija ir garantuotais komerciniais užsakymais kažkam.

  Akivaizdu, kad to projekto autoriaus nei iš tolo negalima prileisti prie Mažeikių miesto erdvių tvarkymo koncepcijos, nes vietovę, turinčią aurą ir svotišką vibraciją, pavers kažkokia angliško stiliaus (ar kaip čia buvo tas projektas pavadintas) „balvanke“, akivaizdžiai gadinančia esamą aurą. Geriau jau per rajoną pervažiuoti, apžiūrėti labiausiai vykusiai sutvarkytas sodybas ir paprašyti tą Kaimo Jurgį padėti parengti miesto erdvių tvarkymo koncepcijas. Įgimtas kūrybiškumas kartais yra svarbesnis už įgytą aukštojoje mokykloje. Ačiū iniciatoriams, akmenį prie Savivaldybės išgelbėjusiems, o tai ir tas būtų bulgarke „suvanotas“ analogiškų „projektmeistrų“.

  Bandoma mosikuoti, kad „yra muziką užsakančių“. O kur principingumas, sąžiningumas, reiklumas, ištikimybė savo profesijai, Lietuvai ir visuomenei? Įkišiu provincialams „chaliava“, ir „do feni“! O vot „chaliava“ ir nepraėjo!

  Tie takai. Motokroso lenktynes ten bus galima rengti! „Kairiau, kairiau, dar truputį kairiau!“ – kiaura monotonija. Reikėjo pasiimti GPS ir praeiti parku, atrandant pačias fainiausias vietas takams nutiesti, kad išvengti tos nykios, skriestuvinės monotonijos.

  Pažiūrėkit, kas vakarais dedasi esamame stadione! Būriai jaunimo ten suplaukia! Naujojoje koncepcijoje nebematau vietų, kur jie galėtų sėkmingai „spiestis“ ir toliau. Ir nieko blogo jie ten nedaro – gliaudo „siemkas“, kartais gurkšnoja silpną alų, retkarčiais numeta nestiprią repliką. Kur jie rinksis naujajame parke? Apart to, kad krepšinio aikštelių beveik neliko kiemuose, tai ir dar viena jaunimo mėgiama vieta bus sunaikinta! Nei parko, nei pavenčių, nei krepšinio aikštelių kiemose. Visiškas „provalas“! Nieko kito kaip ir nelieka, kai eit ir išgert barelyje.

  Nuvažiuokit pažiūrėti, kaip yra sutvarkytas miško parkas Jūrmaloje (Majori, bet gal kilometru vienu – antru arčiau link Rygos). Ten pamatysite, kokias karstynes reikia įrengti vaikams, kad kiekvienas atrastų save pagal poreikius, būtų lavinami raumenukai, koordinacija ir reakcija. O suaugę sėdi atsipūtę ir kaifuoja grynu oru. Beje, nepamirškite – geležinkelis labai trukdys patekti į atnaujintą miško parką!

  Dėl beržų. Jie netikę. Atvežkite naujas pušis (bent 7 metrų aukščio, o gal ir aukštesnes) ir sukiškite vietoj beržų. Wolia! Statybininkai sako, kad turima technika leidžia tai padaryti. Bet ne išdepiliacija.

  Čia – atsakomoji kalba visiems, kurie zyzia, kad „miestas nieko negaus“. Ir tegul negauna, jei viskas yra daroma „через жопу“!
  Top of Form

  Bottom of Form

 6. pagarbiai parašė:

  Pritariu senbuvio ir kt. komentatoriams. Skubiai tvarkyti parką, nes bus atimti europiniai pinigai, viskam yra terminai. Parko kaimynės- babulkios nori miško, kad vadinamasis parkas visiškai užaugtų, nes nenori, kad vyktų šventės, pasivaikščiojimai, juk drums ramybę. Brangiosios, tvarkykit savo ūkį, kiemą, bites……,o mažeikiškiams reikia gražaus parko. Todėl visų mažeikiškių vardu nekalbėkit, kad to nedaryti ar ano………

 7. Apolinarui > to Užvakar parašė:

  Vykdyti tavo siūlymas – ne gyventojų darbas, o tų, kuriuos tie žmonės išlaiko; manau, subrendus momentui, jie pakontroliuos, ar struktūros sureagavo į laikraštyje iškeltą galimo nusikaltimo faktą; gi nebūtinas pareiškimas. O tada gal ir bus patikrinta – dirba struktūros savo darbą, ar rašyti 2 skundus 2 – iems generaliniams.

 8. Apolinaras to Užvakar kirto medžius parašė:

  Kodėl gi kreipiatės anonimiškai su tokiais griežtais reikalavimais. Šie reikalavimai turėtu būti pareikšti oficialiai o ne kiauksint per vartų tarpą, bent jau veidaknygėje. Nurodant įtariamuosius, kieno telefono išklotines tikrinti, kieno seiles lyginamajam tyrimui paimti.

 9. senbuvis parašė:

  gal pagaliau mažeikiškiai turės tikra parka gal pagaliau turės vieta kur miesto šventes švesti kur laisvalaiki leisti sporto varžibom mano manimu pilnai pakanka esamo stadijono esant tokiai sporto situacijai išvis kaž kiek tu varžybu bebus ko iš tiesu labai gaila tad kol dar europa remia sutvarkykim ta miška visu vadinamu parku

 10. senas mažeikiškis parašė:

  mieli parapiečiai ar kas informavot šve,popiedžiu jog mažeikiuose atsirado saujalė žmoniu kurie skaito minios minti o jei rimtai kas suteikė teise šiai grupei /iniacetiviniai/ kalbet mažeikiškiu vardu ar turi kokius raštiš igaliojimus ar jie padirbo bent kokia žmoniu apklausa tad mielieji savo darže darykit ka norit viešoj teriturijoj nekiškit tik savo nesamoningu interesu ir baikit ieškot slieku ten kur ju ner ir leskit mažeikiam puoštis o prisikabinti galima ir prie pakelės stulpo

 11. Užvakar kirto medžius parašė:

  1. Įkelkite nuotraukas į svetainę – gal kas ką atpažins.
  2. Visuomenei reikia pakontroliuoti kriminalistų darbą, ar jie jį tinkamai atliks:
  2.1. Ar surinks visus įkalčius bent 5 metrų atstumu apie nukirstas pušis (nuorūkas, pjuvenų pavyzdžius, pjūklo grandinės tepalų likučius cheminei ir spektroanlizei atlikti, išpjovą/kylį medžiui nuversti, nufotografuos batų atspaudų žymes);
  2.2. Ar atliks nuorūkų (jei bus tokių) biologinę ekspertizę, ar apklaus gretimų namų šeimininkus, ar išims vaizdo įrašus galimo transporto važiavimo maršrutais, tame tarpe ir geležinkelio pervažos);
  2.3. Ar išims įtariamųjų asmenų telefoninių pokalbių išklotines;
  2.4. Ar pagal pjovimo stilių ir suvartytus medžius nusakys pjovėjos asmenybės bruožus;
  2.5. Ar apklaus visus Mažeikiuose žinomus „miškininkus“, kad jie, jei galėtų, pasakytų kas gali medžius pjauti tokius stiliumi ir išpjauna būtent tokią medžio išpjovą/kylį.
  jei policija ir prokuratūra viso to būtino minimalaus darbo neatliks, kreiptis į gen. prokurorą ir komisarą keisti vietinius vadovus.
  PJOVĖJĄ BŪTINA ATRASTI.

 12. algis iš mažeikiu parašė:

  Draugas stasiukai viena karta atsibuskit ir pažiurėkit i kalendoriu kaip nekeista dabar visdėlto nepriklausoma lietuva jau seniai baigėsi partkomo laikai kai pirmasis sekretorius dėdavo kumščiu i stala ir isakydavo gaila jog baigiantis kadensijai neistengė bent persiskaityti seimo nario statuso susipažinti su kas išvis yra seimo narys tad gal baikit kištis i sau nepavaldžia savivalda o bent šiek tiek jai podėkit be šio parko dar yra labai daug žmonėm aktualiu klausimu

 13. snargliniams parašė:

  Gink dieve, kad tik kas mielam tvarteli nepasikeistu, na kaip malonu savam mesle voliotis o visus kurie ta mesla isdrys iskopti, reikia sumaisyti su zemem…Ane?

 14. jonuks parašė:

  Na seimo nario Giedraičio pozicijos jau niekas nebegali suvokti:bandė įsiūlyti kažkokį niekur nepasižymėjusį architektą miesto parkui projektuoti,nepavyko.Tada metėsi į kraštutinumą beveik metus teigdamas,kad Štaudės tvarkomas ir pertvarkytas projektas yra niekinis.
  Iniciatyvinė grupė pagaliau sutiko su paketimais ir jau pritaria darbų pradžiai.Įdomu ką dabar darys Giedraitis.Eis prieš mažeikiečius norinčius parko rekonstrukcijos ,o gal jau nuleido garą ir susitaikė su savo pralaimėjimu?
  Palauksim,.Lieką pusmetis atnešant miestui naudos arba ne.Toliau rinkimai ir …… pamatysim rinkėjų verdiktą

 15. Mindaugas parašė:

  Tai va, sakiau, kad kažkam prireikė tų šimtamečių pušų, prisipažinkit, kas iš savivaldos pralošė jas??? Ir už kiek???

 16. IŠMINTIS parašė:

  tai susitarė…pagaliau,kažkaip netikiu, žinant kokiais kaltinimais merui svaidėsi Miškinienė

 17. ex parašė:

  negaliu patikėti,kad parkas bus……valio

 18. Petras parašė:

  NU ir pavaro savivaldynės vyriokai, gina suvargusį projektą kaip durnaropių apkrimtę. Be jokio kinkurso šmukšt trys šimtai tūkstančių, tai įsivaizduokite kiek dabar vykdoma projektų tai kiek tokių šmukt padaryta ir bus padaryta.

 19. Ko Šiurį nuvarginot? parašė:

  Žr. nuotraukoj – veik ne knarkia, laikosi iš paskutiniųjų. Išsimiegot žmogui duokit!

 20. Vardas (privalomas) parašė:

  Vieniems svarbiausia yra pasisavinti ES lėšas , o kitiems- gauti „otkatą“ .Kadangi dalis lėšų jau buvo skirtos neteisėtiems veiksmams vykdyti , būkite tokie malonūs , gavusieji jas grąžinkite ir skelbkite naują konkursą parko projektui , o ne mėgingite iš neteisėtų veiksmų sukurti teisėtus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto