Dūmų detektoriai padės išvengti didelių nuostolių ir aukų

Nuotr. iš redakcijos archyvo

Šis prietaisas kainuoja ne itin brangiai, tačiau jo nauda, apsaugant nuo nelaimės, yra didžiulė, – taip apie jau ketverius metus galiojančią prievolę įrengti patalpose dūmų detektorius kalbėjo ugniagesiai gelbėtojai. 

Detektoriai tampa būtinybe

Lapkričio 18-oji pirmą kartą paskelbta Europos dūmų detektoriaus diena, nes kasmet Europoje gaisruose žūsta apie 5 tūkst. žmonių, Lietuvoje pernai ugnyje žuvo 94, užpernai – 95 žmonės. Šiemet Lietuvoje gaisrai nusinešė 49 gyvybes. Mažeikių rajone tiek pernai, tiek šiais metais aukų gaisruose išvengta.

Daugelyje Europos šalių namų savininkai yra teisiškai įpareigoti įrengti dūmų detektorius, Lietuvoje ši nuostata galioja nuo 2018 m.

„Priešgaisrinių prevencinių akcijų metu pastebime, kad dūmų signalizatorių yra tik pusėje mūsų patikrintų pastatų, nors jie privalomi tiek gyvenamuosiuose vienbučiuose ir dvibučiuose namuose, tiek daugiaaukščių pastatų butuose. Administracinės baudos už tokį nusižengimą yra nedidelės,  mūsų specialistai dažniausiai apsiriboja žodiniais paaiškinimais, o socialiai remtinoms šeimoms patys įrengiame detektorius“, – „Santarvei“ sakė Mažeikių rajono priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos (PGT) viršininkas Audrius Tupikas.

Šaižus garsas atkreips dėmesį

Dūmų detektoriaus reikalingumo pavyzdžių ilgai ieškoti nereikia. Lapkričio 11 d. Sodų gatvės namo bute be priežiūros ant viryklės buvo paliktas gaminamas maistas, dūmai pripildė visą butą, kuriame miegojo vyras ir penkerių metų vaikas. Bute dūmų detektorius neįrengtas, tad iki nelaimės buvo likę nedaug laiko. Pro langą į patalpas patekę ugniagesiai gelbėtojai pažadino miegojusius žmones ir išvedė juos į lauką, išvėdino patalpas.

Tokių pavyzdžių, pasak Mažeikių PGT viršininko, galima pateikti nemažai.
Šaižus detektoriaus skleidžiamas garsas tokius „miegalius“ gali gana greitai prikelti.

Prietaisą – pagal galimybes

Detektoriai gali būti su keičiamais maitinimo elementais arba su integruota baterija, kurios nereikia keisti visą prietaiso tarnavimo laikotarpį (apie 10 metų). Detektoriai su keičiamais maitinimo elementais yra pigesni, tačiau reikalauja daugiau priežiūros (kasmet būtina keisti maitinimo elementus).

Dažniausiai gyventojai renkasi autonominius dūmų detektorius, nes jų įrengimas bei sumontavimas yra nesudėtingas, kaina, atsižvelgiant į maitinimo elementus, neviršija 30 eurų, o nauda didžiulė.

Būtina priežiūra

Pareigūnai primena, kad vien nusipirkti dūmų detektorių neužtenka. Neretai jis tiesiog padedamas į stalčių, nors yra reikalavimai šiuos prietaisus įrengti kiekvienoje patalpoje, kurioje žmonės miega, ir koridoriuose arba bendrose erdvėse prieš miegamuosius.

Kadangi karšti dūmai kyla į viršų ir kaupiasi palubėje, prietaisai turėtų būti montuojami ant lubų. Tik tais atvejais, kai nėra galimybės jų įrengti ant lubų, jie gali būti tvirtinami ant patalpos sienos, kuo arčiau lubų.

Taip pat būtina kartą per mėnesį patikrinti, ar dūmų detektorius veikia. Tam tereikia paspausti kontrolinį mygtuką. Jeigu signalo nėra, gali tekti keisti jo maitinimo elementus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto