„Ėjau, einu ir eisiu!“ – Žemaitijos skautų organizacijos 30-mečio šūkis

Šimto kilometrų žygio metu nesirinkta lengvų kelių. Jūratės ŠEMETAITĖS nuotrauka

„Dievui, Tėvynei, artimui“ – šis skautų šūkis geriausiai apibūdina šiomis dienomis veiklos 30-metį pažyminčią Žemaitijos skautų organizaciją (ŽSO). Kaip teigia organizacijos vadovai, skautų veikla ugdo jaunimo savarankiškumą, iniciatyvumą, pilietiškumą, suteikia galimybę pabėgti iš komforto zonos ir pažinti save.
Jaunas žmogus, kad ir neilgai buvęs skautu, šito nepamirš – kaip ir kitų jo asmenybę formavusių veiklų. Apie tai kalba ir ŽSO 30-mečiui skirto šūkio kūrėja.

Pabėgti iš komforto zonos ir keistis

Iki 1991 metų kovo 3 dienos, kai buvo įregistruota kaip savarankiškas juridinis vienetas, Žemaitijos skautų organizacija buvo Lietuvos skautų sąjungos, atkurtos 1989 m., dalis.
Dabar ŽSO vienija Šiaulių Baltosios ilties gaują ir Šv. Jurgio draugovę, Sedos Medeinos, Kuršėnų Perkūno, Ventos Šv. Pranciškaus, Mažeikių Žemynos, Žemaičių Kalvarijos Vydūno ir Kretingos Šv. Antano draugoves.
Pasak organizacijos vyriausiosios skautininkės Dovilės Byčienės, šiemet stovykloje dalyvavo skautų idėjomis besidomintis Naujosios Akmenės gyventojas, tikimasi, kad pavyks suburti draugovę ir šiame mieste.
„Kas yra skautai? Nors oficialiai įstoti galima nuo septynerių, tačiau į stovyklas atvykstantys tėvai atsiveža mažiausias savo atžalas ir pastarieji jau nuo kelerių metų stebi mūsų veiklą. O apie vyriausius nekalbu – čia amžiaus cenzo nėra, svarbu, kad tu mėgsti gamtą, bendrauti ir pritari mūsų idėjoms. Paprastai skauto gyvenimas asocijuojasi su vakarais prie laužo, mokymais išgyventi laukinėje gamtoje ir džiaugtis ja, tačiau tai tik maža dalis mūsų veiklos. Mes ugdome jaunimo savarankiškumą, iniciatyvą, pilietiškumą, suteikiame galimybę pabėgti iš komforto zonos ir pažinti save. Po stovyklų sulaukiame tėvų atsiliepimų, kad vaikas yra pasikeitęs į gera, nebijo imtis atsakomybės“, – kalbėjo D. Byčienė.

Išugdo stuburą

Pernai užklupusi pandemija ne itin pakoregavo skautų veiklą – praėjusią vasarą, liepos mėnesį, vyko tradicinė savaitę trunkanti vasaros stovykla „Skautų Marsas“, rugpjūtį – mokymų stovykla „Skautas gamtoje“.
„Abi stovyklas tradiciškai rengiame palankiose stovyklavimui Renavo apylinkėse, laikydamiesi visų neformaliojo vaikų švietimo organizavimui būtinų sąlygų. Stovyklos „Skautas gamtoje“ dienotvarkės ir programos neskelbėme, tai buvo išbandymų ir staigmenų metas kiekvieną dieną. Galiu paminėti, kad kasdien po du kartus teko mokytis ruošti valgį ant laužo iš duotų minimalių produktų, „išsisukti“ žvejyboje be tradicinės meškerės ir kitos situacijos, kurias reikėjo spręsti neįprastoje aplinkoje. Buvo daug išbandymų, reikalaujančių įveikti patį save, prisiimti atsakomybę bei pasitikėti savimi ir būti artimu kiekvienam žmogui“, – pasakojo vyriausioji skautininkė.
Tai ugdo turinčią savo nuomonę ir sugebančią ją išsakyti asmenybę, lavina kūrybiškumą, moko praktinių įgūdžių, kurie padeda išgyventi ne tik neįprastoje, bet ir kasdienėje aplinkoje. Ne veltui į stovyklą buvo kviečiama su šūkiu: „Savo noru aš einu ir pagalbos ranką tau tiesiu!“

Prisitaikė prie sąlygų

Praėjusį rugpjūtį 15-tą kartą skautai vyko į 100 kilometrų žygį Mažeikiai–Pakutuvėnai. Šis penkių dienų trukmės žygis – galimybė pabūti smagioje skautų kompanijoje, atrasti dar nematytas arba seniai užmirštas Žemaitijos krašto vietas. Rugsėjį tradiciškai vyko dienos žygis „Brisk“ – skautai keliavo aplink Plinkšių ežerą.

Stovyklos „Skautų Marsas“ metu netrūko ir diskusijų. Elvino SKABEIKIO nuotrauka

Žemaitijos skautų organizacija prisitaikė ir prie karantino sąlygų – vyko nuotoliniai renginiai „Skautiškas gramofonas“, tradicinis linksmavakaris „Skautų filmų festivalis“, kas dvi savaites sekmadieniais transliuojamos Skautų radijo laidos, nuotoliniu būdu minėtos valstybinės šventės, vyksta nuotolinės skilčių ir draugovių sueigos, kuriose dalyvauja vyresni skautai iš kitų miestų, surengtas visuotinis suvažiavimas, susitikimas su tėvais ir savivaldybių jaunimo reikalų koordinatoriais.
„Nuotolines sueigas galima surengti ir gamtoje, ką pademonstravo sediškiai skautai. Jie po vieną ar po du, jeigu yra iš vieno šeimos ūkio, nužygiavo į skirtingas apylinkės vietas, uždegė laužus ir šiuolaikinėmis technologijomis bendravo tarpusavyje“, – pasakojo vyr. skautininkė D. Byčienė.

Numatyti renginiai

Žemaitijos skautų jubiliejus bus minimas ne vienu renginiu – tai ir nuotraukų konkursas, ir organizacijos 30-mečiui skirtas filmas, 30-mečio žygis, 30-mečio paminklo-suoliuko ir ąžuoliuko sodinimas Mažeikiuose – mieste, kur buvo įkurta Žemaitijos skautų organizacija.
„Tolesni planai – prisiminimų vakaras, Žemaitijos skautų organizacijos sukurtų dainų surinkimas ir įrašymas, o liepą – 30-mečio stovykla, į kurią kviečiami visi kažkada mūsų organizacijoje veikę skautai“, – pristatė planus D. Byčienė.
Savo trisdešimtmetį Žemaitijos skautų organizacija (ŽSO) pradeda šūkiu „Ėjau, einu ir eisiu“, kuris, kaip sakė jį sukūrusi vyresnioji skautė Eglė Katkutė, atspindi kiekvieno buvusio, esamo ir būsimo ŽSO nario kelionę skautybėje.

Šūkis aprėpia narius

Į šį šūkį, kaip sakė jo autorė, sudėta tai, kas aprėpia visus ŽSO narius – buvusius ir esamus.
„Vieni iš jų kažkada dalį kelio ėjo kartu su organizacija, kiti tebeina ir dabar, yra jau tvirtai pasiryžusių ir sakančių, kad eis visada… Galbūt ir kiekvienas širdy tai sau tyliai pasakome. Vis tik mes niekada nežinome, kas mūsų laukia ateityje: galbūt paėję dalį kelio, mes jo nebetęsime, bet po penkerių metų sugrįšime ir vėl eisime. Galbūt tie, kurie dabar tvirtai pasiryžę su skautais būti visada, ateityje vis tik turės ištarti: „Ilgą laiką ėjau šiuo keliu“, kai pasakos istorijas savo draugams. Nė vienas nežinome savo kelio vingiavimo, bet kad ir koks jo etapas būtų šiuo metu, kiekvienas gali sau pritaikyti bent dalį ŽSO 30-mečio šūkio: „Ėjau, einu ir eisiu!“
Kad ir kokio kelio etapo atkarpomis buvai kartu, Tu – 30-ies metų ŽSO kelio dalis! Tikiu, kad ir Žemaitijos skautų organizacija buvo, yra ar bus vertinga ir graži Tavojo gyvenimo dalis“, – apie šūkio prasmę kalbėjo vyresnioji skautė, ugdymo programų skyriaus vadovė E. Katkutė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto