
įvaizdžio kūrimo darbo grupė nusprendė su paslaugos teikėjais aptarti, kaip to išvengti.
Artėjant pavasariui, kyla diskusijų dėl elektrinių paspirtukų nuomos paslaugų teikimo Mažeikiuose. Apie tai kalbėta ir praėjusią savaitę vykusiame Savivaldybės įvaizdžio kūrimo darbo grupės posėdyje.
Savivaldybė jau sulaukė elektrinius paspirtukus nuomojančios įmonės „Bolt“ prašymo leisti ir šiemet Mažeikiuose teikti šią paslaugą. Nuo leidimo išdavimo kol kas susilaikoma, nes per dvejus metus rajono valdžiai nepavyko pasiekti, kad įmonė užtikrintų tvarką mieste ir paspirtukai nesimėtytų bet kur. Atviras lieka ir eismo saugumo klausimas.
Tikimasi, kad susitikus su „Bolt“ bendrove pavyks sudaryti sutartį, į kurią bus įtrauktos sąlygos, drausminančios šios paslaugos tiekėjus.
Jau beveik dveji metai
Mažeikių rajono savivaldybės įvaizdžio kūrimo darbo grupės posėdyje buvo kalbėta apie bendrovės „Bolt“ teikiamą elektrinių paspirtukų nuomos paslaugą. Ją Mažeikiuose norima teikti ir šiais metais.
Elektrinius paspirtukus mūsų mieste „Bolt“ nuomoja nuo 2021 m. balandžio. Tuomet į Mažeikius atkeliavo 100 elektrinių paspirtukų. Tokios paslaugos pageidavo rajono gyventojai bei verslininkai, tam pritarė ir Savivaldybės vadovai, politikai. Dar 2021 m. kovo mėnesio 29 d. Savivaldybės taryba pritarė tarpusavio supratimo memorandumui tarp Savivaldybės ir bendrovės „Bolt Services LT“.
Elektrinių paspirtukų nuomos paslaugą beveik dvejus metus Mažeikiuose teikė pavėžėjimo paslaugų platforma „Bolt“.
Naujove džiaugėsi ne visi
Prieš pradedant teikti šią paslaugą, savo nuomonę viešai išsakė ir Savivaldybės meras Vidmantas Macevičius: „Mobilumas – neišvengiama ateitis. Matome, kokie populiarūs elektriniai paspirtukai didžiuosiuose šalies miestuose. Labai džiaugiamės, kad ir Mažeikiuose galėsime naudotis šia tvaria transporto priemone. Tikiuosi, kad gyventojai kasdienėms reikmėms rinksis ekologišką alternatyvą automobiliams, tuo pačiu tapsime mobilesni.“
Nors nemažai politikų ir rajono valdžios žmonių džiaugėsi nauja paslauga, kai kurie miesto gyventojai ir tarnybos liko nepatenkintos jos teikėjų veiksmais, paslaugos organizavimu. Dažniausiai buvo akcentuojama netvarka dėl naudojimosi paspirtukais bei jų surinkimo, kas neretai trukdė ir saugiam eismui.
Susitarimas būtinas
Savivaldybės įvaizdžio kūrimo darbo grupės posėdyje jos vadovas, Savivaldybės mero patarėjas Kęstutis Bartkevičius pripažino, kad praėjusiais metais teikiant „Bolt“ elektrinių paspirtukų nuomos paslaugas mieste vyravo betvarkė, dėl kurios mažeikiškiai nuolat skundėsi.
Dėl šios priežasties Įvaizdžio kūrimo darbo grupės pirmininkas pasiūlė prieš išduodant leidimą šiais metais sudaryti sutartį su paslaugos tiekėjais. K. Bartkevičius akcentavo: esant sutarčiai būtų galima kalbėtis kitaip. Tuomet argumentas: „Jei nevykdai susitarimo, vadinasi, esi nepatikimas partneris“, – būtų pagrįstas susitarimu.
Apie tai, kad būtina drausminti elektrinių paspirtukų nuomos paslaugas teikiančią bendrovę „Bolt“, posėdyje kalbėjo ir Mažeikių seniūnijos vyriausioji specialistė Daiva Radvilienė.
Prašymas sustabdytas
D. Radvilienė informavo, kad prašymas dėl paslaugos teikimo šiemet jau gautas.
„Sustabdžiau prašymą, nes per praėjusius metus gavome daug raštiškų nusiskundimų iš gyventojų. Buvo gauti įvairūs pranešimai, kad paspirtukai paliekami netvarkingai. Daug bendravau su įmone ir nuotraukas jiems siunčiau su raginimais susitvarkyti paspirtukų laikymo vietas“, – pasakojo D. Radvilienė.
„Santarvė“ primena, kad „Bolt“ bendrovei pradėjus teikti Mažeikiuose elektrinių paspirtukų nuomos paslaugas buvo numatytos penkios paspirtukų laikymo vietos: Vasario 16-osios ir Respublikos gatvių sankirta, Sodų gatvės pradžia (prie „Boulingo“), Skuodo ir Ventos gatvių sankirta (prie „Iki“), Žemaitijos g. 36 (netoli autobusų stotelės), Naftininkų ir Pavenčių gatvių sankirta (šalia fontano).
Deja, realybė parodė ką kita. Sezono metu žaliųjų paspirtukų mažeikiškiai galėjo pamatyti ir rasti bet kurioje miesto vietoje ir net… buitinių atliekų konteineriuose.
Gražiai surašytas
D. Radvilienė Įvaizdžio kūrimo darbo grupei sakė, kad dabartinis „Bolt“ prašymas „gražiai surašytas“. Užsimenama, kad yra ištobulėjęs dirbtinis intelektas, kuris dabar leis užfiksuoti, kas netvarkingai paliko paspirtuką, ir netvarkos esą daugiau nebebus.
Kalbėdama su „Santarve“ Mažeikių seniūnijos specialistė informavo, jog „Bolt“ užtikrino, kad šiais metais jų paslaugomis neturės galimybės naudotis nepilnamečiai, nes atnaujinta programėlė užfiksuos paskutinį važiavusį žmogų ir bus galima išaiškinti, ar jis nepilnametis, ar ne bei kitus reikalingus duomenis. „Bolt“ teigė, kad dabar nebus galimybės vienu elektriniu paspirtuku važiuoti keliems žmonėms – tokiu atveju paspirtukas tiesiog sustos.
„Labai daug dirbame su Savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos skyriumi. Gal jau ir įkyrėjau jiems, nes vis raginu kažką daryti, bausti. Raginu: prieikime prie kokio nors sprendimo. Nutarkime, kaip sudrausminti. Ar sutartį sudaryti ir įtraukti punktą, kad privalo užtikrinti, jog paslaugų teikimo vieta nesudarytų kliūčių kitiems asmenims. Netrukdytų eismui“, – Įvaizdžio kūrimo darbo grupės posėdyje kalbėjo D. Radvilienė.
Ji pastebėjo, kad kol kas kalbos apie tai, kad leidimas būtų neišduodamas, nėra, nes elektrinių paspirtukų nuomos paslauga miestui reikalinga.
„Bolt“ pateiktais duomenimis, per sezoną apie 2 tūkst. mažeikiškių pasinaudoja jų paslaugomis“, – „Santarvei“ sakė D. Radvilienė.
Pasidalijo informacija
Įvaizdžio kūrimo darbo grupės nariai taip pat pasidalijo savo pastebėjimais ir informacija dėl netvarkingai paliekamų „Bolt“ paspirtukų.
K. Bartkevičius sakė, kad Sienos gatvėje, netoli mero V. Macevičiaus namų, vienu metu buvo sumesta apie 17 elektrinių „Bolt“ paspirtukų. Dažniausiai juos sumeta ant pievos, šalia kelio, taip šeimininkams trukdo net žolę nupjauti.
Tarp Įvaizdžio kūrimo darbo grupės posėdyje dalyvavusių mažeikiškių buvo mačiusių vieną iš „Bolt“ paspirtukų, užmestą ant pėsčiųjų viaduko stogo.
„Santarvės“ žiniomis, dėl bet kaip ir bet kur numestų paspirtukų skundžiasi ir sodininkai. Sodininkų bendrijų prieigose sumestų paspirtukų kiekis kartais skaičiuojamas dešimtimis.
Sunku įrodyti?
Įvaizdžio kūrimo darbo grupės nariai pripažino, kad betvarkės daug, o priemonių, leidžiančių sudrausminti tiek paslaugos teikėją, tiek jos vartotoją, yra mažai.
Savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos skyriaus vedėjas Nerijus Rapšys sakė: pagal Kelių eismo taisykles būtų galima bausti elektrinių paspirtukų vairuotojus, nes elektriniai paspirtukai prilyginami dviratei transporto priemonei ir jų vairuotojams taikomos tos pačios teisės ir pareigos kaip ir asmenims, važiuojantiems dviračiais. Pasak vedėjo, problema esanti ta, kad išaiškinti paspirtukininkus, kurie nesilaiko tvarkos ir numeta paspirtukus bet kur, sunku.
„Mes ir policijos prašėme pagalbos, bet policininkai sako: „Jūs ką, juokaujate? Ką mes bausime?“ Net jei užfiksavo, kas paliko paspirtuką neleistinoje vietoje, jo vairuotojas pasakys, kad paliko tvarkingai, o kas nuvertė ar numetė toliau, jis nežino. Visi tyrimai – lyg į šulinį, bevaisiai“, – teigė N. Rapšys.
Trūksta duomenų
Viešosios tvarkos skyriaus vedėjas taip pat siūlė prieš išduodant leidimą nuomoti elektrinius paspirtukus pasirašyti sutartį, joje numatyti punktus, drausminančius ir paslaugos teikėją, kad pats susitvarkytų arba bent pateiktų reikalingus duomenis apie bendrovės paslaugas gaunančius asmenis.
„Galime taikyti administracinę atsakomybę, kur yra šiurkštūs pažeidimai. Tačiau tam reikia, kad „Bolt“ pateiktų konkrečius duomenis, o mes galėtume išsiaiškinti, kas elektriniu paspirtuku naudojosi konkrečiu metu“, – kalbėjo N. Rapšys.
Apie tai, kad sunku išaiškinti pažeidėjus, kurie naudojasi elektriniais paspirtukais, „Santarvei“ patvirtino ir Mažeikių rajono policijos komisariato Veiklos skyriaus viršininkas Rolandas Povilaitis.
Bausti nėra pagrindo?
Pareigūnas sakė, kad eismo įvykių, kai važiuojama elektriniais paspirtukais, pasitaiko, tiesa, ne itin dažnai. Policija inicijuoja ir specialias akcijas, susijusias su paspirtukų naudojimu.
„Bausti paslaugą teikiančią bendrovę nelabai būtų pagrindo, nes ji nemato, kas konkrečiai važiuoja paspirtuku – ar žmogus blaivus, ar ne. Kultūros reikia patiems paspirtukininkams“, – akcentavo R. Povilaitis.
Jo nuomone, pagelbėti galėtų Seimo priimti sprendimai – bendri visai Lietuvai, kurie padėtų sudrausminti paspirtukininkus.
„Atskiros savivaldybės imasi savų priemonių. Taip padarė valdžia, uždraudusi elektrinius paspirtukus naudoti Palangoje, J. Basanavičiaus gatvėje“, – pavyzdį pateikė R. Povilaitis.
Reikalinga sutartis?
Įvaizdžio kūrimo darbo grupei pritarus, kad reikalinga sutartis su „Bolt“, D. Radvilienė sakė, kad sutartyje galėtų būti apibrėžtas laikas, per kiek valandų pastatyti nenaudojami elektriniai paspirtukai turėtų būti surinkti ir pristatyti į pradines vietas, kurių Mažeikiuose yra mažiausiai keturios.
Taip pat buvo nuspręsta pasikviesti „Bolt“ atstovus į Savivaldybę ir „gyvai“, o ne per nuotolį aptarti galimas sutarties sąlygas.
Posėdyje kaip viena iš galimybių užtikrinti tvarką nuskambėjo siūlymas imti pavyzdį iš kitų miestų, kur „Bolt“ suteikia nuolaidų arba net nemokamų pasivažinėjimų jaunuoliams, kurie padeda surinkti išmėtytus paspirtukus.
Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Linas Memys sakė žinantis, kaip jaunuoliai didmiesčiuose važinėja specialiu „Bolt“ transportu, renka paspirtukus, veža juos į dislokacijos ar pakrovimo vietas. Tai daroma mainais į galimybę važinėti tais pačiais paspirtukais už gautus „bonusus“.
Pasak L. Memio, tokia sistema ir pas mus ugdytų atsakomybės jausmą, mokytų jaunimą saugoti paspirtukus. Deja, tai, kas dabar vyksta šiltuoju metų laiku Mažeikiuose, galima pavadinti tik „balaganu“, – komentavo direktoriaus pavaduotojas.
„Santarvė“ pastebėjo, jog socialiniuose tinkluose jau atsirado skelbimų, kad ieškomi darbuotojai (vairuotojai, krovikai) elektriniams paspirtukams prižiūrėti. Tik nėra įvardyta, kas siūlo šį darbą.
D. Radvilienė „Santarvei“ sakė, jog jai neteko girdėti, kad kas nors, be „Bolt“ bendrovės, ketintų užsiimti tokia veikla, ir dėl leidimo niekas į seniūniją nesikreipė.
Priminti ir vaikams, ir suaugusiesiems
Įvaizdžio kūrimo darbo grupės posėdyje buvo pasiūlyta padirbėti su jaunimu, kad jis elgtųsi atsakingiau, nemėtytų elektrinių paspirtukų bet kur. Prie to galėtų prisidėti ir ugdymo įstaigos. „Santarvės“ kalbintas Savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Apolinaras Stonkus komentavo: „Mes matėme, kaip tie paspirtukai buvo naudojami, vaikai jokios atsakomybės neturėjo. Grynai komunistinis dalykas: imu, važiuoju, numetu, kur noriu. Todėl ir yra reikalingas atsakomybės mokymas nuo mažens. Reikia aiškinti, kad tai kažkieno turtas, kad jį būtina saugoti.“
Pasak vedėjo, mokyklose yra įvairių užsiėmimų, klasės valandėlių, kai apie tai būtų galima kalbėti.
Tai bus galima daryti ir per gyvenimo įgūdžių pamokas, kurias žadama įvesti į mokymo programas.
„Viskas vaikams ateina iš visuomenės. Mūsų visuomenėje nėra jokio atsakingumo. Švaistomės, taškome viską, ką tik norime ir ką turime, o po to reikalaujame iš vaikų, kad jie elgtųsi protingai. Gal reikia pradėti nuo savęs, nuo suaugusiųjų. Nuomojamais elektriniais paspirtukais važiuoja ir suaugusieji ir taip pat numeta juos bet kur“, – pastebėjo A. Stonkus.
Nuotr. iš redakcijos ir Savivaldybės administracijos archyvų