ES ir Turkijai pavyko pratęsti grūdų eksportą Juodąja jūra

Dėl pasirašyto susitarimo nuo karo pradžios į pasaulinę rinką pateko daugiau nei 9,5 mln.
tonų grūdų ir maisto produktų. Nuotr. iš freepik.com

Vasario 24 d. Rusijos pradėta invazija į Ukrainą blokavo Ukrainos grūdų eksportą į užsienio valstybes.
Siekiant išvengti pasaulinės maisto krizės, liepos 22 d. Ukraina ir Rusija pasirašė keturių mėnesių susitarimą su Jungtinėmis Tautomis (JT) ir Turkija – sutarta per Juodosios jūros saugius koridorius plukdyti grūdų krovinius.
Šiam susitarimui artėjant prie pabaigos, prasidėjo kalbos apie jo pratęsimą, tačiau Rusija pareiškė stabdanti savo dalyvavimą.

Baiminamasi pasaulinės maisto krizės

Europos Tarybos pranešime pabrėžiama, kad nepagrįstas Rusijos sprendimas sustabdyti savo dalyvavimą JT Juodosios jūros grūdų susitarime trukdė eksportuoti labai reikalingus grūdus pasaulinei maisto krizei spręsti.
Šis susitarimas turi didžiulės įtakos, kadangi jis leidžia eksportuoti grūdus ir žemės ūkio produktus iš Ukrainos į kitas pasaulines rinkas ir į šalis, kurioms labiausiai reikia pagalbos. Teigiama, kad dėl Juodosios jūros grūdų iniciatyvos į pasaulinę rinką pateko net 9 521 645 tonos grūdų ir maisto produktų.

Europos Sąjunga smerkė Rusijos vykdomą Juodosios jūros grūdų iniciatyvos sustabdymą. Ji ragino Rusiją atšaukti savo sprendimą bei atnaujinti sėkmingą šio susitarimo, kuris būtų baigęsis lapkričio 22 dieną, įgyvendinimą.
Buvo pažymima, kad ES ir jos valstybės narės reaguotų į pasaulinę aprūpinimo maistu krizę ir remtų savalaikį bei stabilų Ukrainos žemės ūkio produktų pristatymą į pasaulines rinkas.

ES ragino Rusiją atšaukti savo sprendimą ir pratęsti grūdų eksportą per Juodąją jūrą.
Nuotr. iš freepik.com

Rusija pažėrė „argumentų“

Apie savo dalyvavimo susitarime sustabdymą Kremlius paskelbė kitą dieną po to, kai JT generalinis sekretorius Antonijus Guterišas išreiškė poziciją dėl šio susitarimo pratęsimo po lapkričio 22-osios.
Dėl savo sprendimo stabdyti susitarimą Rusija kaltino dronų atakas prieš rusų laivus okupuotame Kryme. Anot Rusijos gynybos ministerijos, Kyjivo režimas kartu su britais įvykdė „teroro aktą“ prieš Juodosios jūros laivyno laivus ir civilinius laivus, priklausančius Rusijai.

Jungtinės Karalystės gynybos ministerija atmetė šiuos Kremliaus teiginius.
Be viso to, Rusija tvirtino, kad šis grūdų eksporto susitarimas neužtikrina grūdų pristatymo į skurdžias šalis. Tačiau jokie įrodymai, patvirtinantys šiuos teiginius, nepateikti.
Nors Maskva buvo raginama atšaukti savo sprendimą, ji tvirtai laikėsi savo pozicijos.

V. Zelenskis: Rusija tam ruošėsi

Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio teigimu, Rusija pradėjo sąmoningai gilinti maisto krizę dar rugsėjo mėnesį, kuomet blokavo laivų su Ukrainos maisto produktais judėjimą. Iki šiol net 176 laivai negali plaukti savo maršrutu, kuris turėtų būti laisvas pagal pasirašytą grūdų eksporto susitarimą.

„Tai yra maistas daugiau nei septyniems milijonams vartotojų. Kai kurie grūdų vežėjai laukia jau daugiau nei tris savaites. Alžyras, Egiptas, Jemenas, Bangladešas, Vietnamas – šios ir kitos šalys gali nukentėti nuo dar vieno sąmoningai išprovokuoto maisto krizės paaštrėjimo“, – kalbėjo V. Zelenskis.

Ragino ginti Ukrainos teises

Užsienio reikalų ministro Gabrieliaus Landsbergio nuomone, Kremlius negali blokuoti to, kas jam nepriklauso.
Savo socialinio tinklo „Twitter“ paskyroje ministras rašė: „Ukrainos uostai ir grūdai priklauso Ukrainai. Rusija neturi jokios teisėtos priežasties ką nors blokuoti. Mes galime, todėl ir privalome ginti Ukrainos laivininkystę ir laikytis tarptautinės teisės.“

Galiausiai pasidavė Erdoganui

Trečiadienį Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas kalbėjosi su V. Putinu, pavyko pasiekti gerų rezultatų – Rusija persigalvojo dėl grūdų eksporto susitarimo stabdymo, tad grūdų kroviniai toliau sėkmingai plauks iš Ukrainos uostų.
Tačiau V. Putinas intrigą vis vien paliko – po pokalbio su R. T. Erdoganu jis pasilieka teisę pasitraukti iš šio susitarimo, jei Kyjivas pažeistų Maskvai suteiktas saugumo garantijas dėl šio jūrų koridoriaus demilitarizavimo.
Parengė Karolina BALČIŪNAITĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto