Europiniai pinigai: tam davė, o tam nebeliko…

Rytoj Savivaldybės taryba turėtų patvirtinti europinių pinigų dalybas ikimokyklinėms įstaigoms modernizuoti. Į laimingųjų sąrašą darbo grupės siūlymu pateko trys lopšeliaidarželiai. Pinigų skirstymas kaitina ne tik įstaigų, bet ir politikų aistras, metami įtarumo šešėliai, kaltinimai politikavimu.


EUROPOS SĄJUNGOS
PARAMA
Šalies ikimokyklinės įstaigos iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų kitąmet turėtų sulaukti finansinės paramos. Mažeikiams numatyta skirti 1,6 mln. litų, dar 300 tūkst. litų, arba 15 proc. lėšų, turėtų prisidėti Savivaldybė.
Savivaldybės Projektų valdymo skyriaus vedėja Dalia Grygolaitienė paaiškino, kad pinigai skirti ikimokyklinėms įstaigoms modernizuoti – įstaigų vidaus patalpoms ir įrangai atnaujinti.
Finansavimo sąlygų apraše griežtai numatyta, kam gali būti naudojamos šios lėšos: įstaigos techniniam projektui rengti, patalpų vidaus remontui, kapitaliniam remontui, rekonstrukcijos darbams bei projekto administravimui. Jomis negalima tvarkyti stogų, keisti langų, gražinti pastato išorės.
Šie pinigai įstaigas turėtų pasiekti kitąmet, o panaudoti juos reikės per trejus metus.
PINIGAI – TRIMS ĮSTAIGOMS
Rytoj rajono politikai turėtų nuspręsti, kam atiteks į Mažeikius ateisiančios europinės lėšos. Investicinių projektų rengimo darbo grupė į laimingųjų sąrašą atrinko tris lopšeliusdarželius. Jeigu Savivaldybės taryba pritars, „liūto dalis“ – 950 tūkst. litų – atitektų „Buratinui“, 650 tūkstančių – „Bitutei“ bei 311 tūkstančių litų – „Saulutei“.
Pinigų dalybos kaitina aistras. Nepatenkintos ne tik pinigų negavusios įstaigos. Kai kurie politikai taip pat suabejojo, ar tinkamai skirstomos lėšos. Tuo labiau kad „už borto“ liko lopšeliaidarželiai, kuriuose situacija kur kas blogesnė.
Ypač sudėtinga padėtis jau daug metų neremontuotame lopšelyjedarželyje „Delfinas“. Kelerius metus nebeveikia vaikus džiuginęs baseinas.
Ne ką geresnis vaizdas ir lopšelyjedarželyje „Eglutė“. Jo prašymą nagrinėjęs Seimo narys Stanislovas Giedraitis, apžiūrėjęs patalpas, dėl sukiužusios santechnikos replikavo, kad įstaiga galėtų tapti… santechnikos eksponavimo muziejumi.
POLITIKAI NESUPRATO
Politikai buvo linkę pritarti valdininkų pateiktam siūlymui net … nematę investicinių projektų rengimo darbo grupės protokolo. Tačiau su tuo nesutiko valdančiosios koalicijos narė Laima Nagienė. Jai rūpėjo išsiaiškinti, kokiais argumentais vadovavosi darbo grupė, skirsčiusi pinigus. Opozicijos lyderis Kęstutis Bartkevičius kolegę palaikė. Jis prisipažino nesąs susipažinęs su ikimokyklinių įstaigų būkle.
„Nesidomėjau, gal yra sunkiau gyvenančių. Privalau susilaikyti. Vieni geri, kiti blogi. Išeitų, vyksta diskriminacija kitų atžvilgiu“, – svarstė politikas.
K. Bartkevičius „Santarvei“ sakė tik Ekonomikos komitete pirmą kartą išgirdęs apie europinius pinigus ikimokyklinėms įstaigoms. Jis stebėjosi, kad komitetui buvo pateiktas „plikas“ sprendimo projektas – be protokolo, konkrečių sumų atskiroms įstaigoms.
„Galbūt komisija ir labai užsiėmusi, bet nereikėtų ignoruoti komitetų, kai kalbama apie pinigų skirstymą. Savivaldybės administracija turėtų būti suinteresuota klausimą pateikti taip, kad nekiltų ginčų, įtarimų“, – teigė politikas ir pažadėjo aplankyti ikimokyklines įstaigas ir vietoje išsiaiškinti situaciją.
Tik kilus nepasitenkinimui sprendimo projekto svarstymas atidėtas ir pareikalauta kitam komiteto posėdžiui pateikti investicinių projektų rengimo darbo grupės posėdžio protokolą.
KLAUSIMŲ DAUG, BET UŽ
PROJEKTĄ BALSUOS
K. Bartkevičius „Santarvei“ prisipažino spėjęs aplankyti tik „Buratiną“. Politikas gyrė įstaigos vadovę Živilę Brazaitienę, sugebėjusią dalyvauti projekte ir į rajoną pritraukti europinę paramą.
„Kaip verslininkas, tai vertinu labai teigiamai. Kas stengiasi, pareigingai dirba, tam ir pasiseka. Traukinys vėluojančiųjų nelaukia. Galbūt kiti vadovai nėra tokie aktyvūs“, – svarstė politikas.
K. Bartkevičius apgailestavo, kad atostogos sutrukdė išsiaiškinti, kokia situacija kitose ikimokyklinėse įstaigose.
Pats politikas nedalyvaus ryt vyksiančiame Tarybos posėdyje, tačiau prasitarė, kad opozicija šį kartą, nors ir liko daug neatsakytų klausimų, sprendimo projektui pritars.
„Terminai spaudžia. Nebegalima atidėlioti klausimo sprendimo, kad neprarastume rajonui numatytų pinigų. Tačiau ateityje reikalausime, kad būtų nustatyti prioritetai, jog nekiltų kalbų, kad pinigai skirstomi principu „myliunemyliu“, – pažadėjo politikas.
MERAS SIŪLĖ
PASITIKĖTI KOMISIJA
Jungtiniame komitetų posėdyje diskutuojant dėl europinių pinigų skirstymo, vicemeras visuomeniniais pagrindais Jonas Siminkevičius svarstė, galbūt šį klausimą galėtų panagrinėti komisija, į kurią įeitų ir Tarybos narių. Savivaldybės meras Vilhelmas Džiugelis mestelėjo politikams, kad išeitų, jog jie nepasitiki kompetentinga darbo grupe.
„Kur apie projekto įgyvendinimą pradedama politikuoti, nelauk gerų rezultatų. Komisija įvertino situaciją. Kodėl leidžiamės į diskusijas?“– replikavo Tarybos narys ir neetatinis vicemeras Vytautas Mažeikis.
Savivaldybės administracijos direktorius Bronius Kryžius paaiškino, kad „Buratinas“ buvo pasirinktas dėl to, jog šioje įstaigoje kuriamas metodinis centras, „Bitutė“ – nes lopšelįdarželį lanko neįgalūs, specialiųjų poreikių vaikai, o „Saulutė“ – viena seniausių miesto ikimokyklinių įstaigų. Be to, šiuose darželiuose, kaip reikalaujama, yra pakeisti langai. Jie nekeisti „Eglutėje“, „Linelyje“ ir „Delfine“, mažiau nei pusė pakeista „Gintarėlyje“, „Žilvityje“ ir Sedos ikimokyklinėje įstaigoje.
Statybos ir remonto skyriaus vedėjas Arūnas Knystautas pridūrė, kad svarstant, kam skirti investicijas, buvo įvertinti ir įstaigų stogai. Esą daug kur stogai labai prasti arba avarinės būklės, dėl to investicijos į tokių patalpų remontą – netikslingos.
Paaiškinta, kad „Buratinui“ daugiau lėšų skirta dėl to, kad ten bus įrengta ne mažiau kaip 30 kvadratinių metrų ploto ikimokyklinio ugdymo įstaigos patalpa, skirta metodinei veiklai ir aprūpinta įranga: kompiuteriais su internetine prieiga, spausdintuvu, skeneriu, kopijavimo aparatu, multimedia, interaktyvia lenta, videokamera bei baldais.
„Nuvertiname specialistų darbą ar įvertiname?“– praėjusią savaitę vykusiame Jungtiniame komitetų posėdyje ragino apsispręsti Gintautas Šmaižys.
Darbo grupės siūlymui nepritarė vienintelė L. Nagienė.
PRITRŪKO
RIMTŲ ARGUMENTŲ
L. Nagienė, kaip nė vienas kitas Tarybos narys, išsamiai išsiaiškino apie galimybę pasinaudoti europinėmis investicijomis ikimokyklinio ugdymo įstaigoms, išanalizavo finansavimo aprašą, lankėsi vietos lopšeliuosedarželiuose, domėjosi kitų rajonų patirtimi. Politikė teigė, kad jai pritrūko rimtų darbo grupės argumentų, kodėl pasirinktos vienos, o ne kitos įstaigos, kodėl skirtos būtent tokios, o ne kitokios pinigų sumos.
Labiausiai L. Nagienei užkliuvo „Bitutė“, kuri per pastaruosius penkerius metus yra sulaukusi per 900 tūkstančių litų paramos. Politikė siūlė vietoj šios įstaigos į projektą, finansuojamą iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų, įtraukti „Eglutę“ ir „Žilvitį“. Tuo labiau kad „Bitutei“ 1,4 mln. litų Šeimos ir darbo įsipareigojimų derinimo projektui įgyvendinti skyrė Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.
Tarybos narė mano, kad šiek tiek pinigų būtų galima atriekti ir iš „Buratino“. Baldams įsigyti numatyta skirti 300 tūkst. litų. Anot jos, bent trečdalį tos sumos būtų galima sutaupyti parinkus pigesnius baldus.
Be to, modernizuojamoje įstaigoje nebūtinai turi būti pakeisti langai, pareiškėjas gali įsipareigoti juos pakeisti. L. Nagienė suskaičiavo, kad šiuo metu „Eglutės“ langus būtų galima pakeisti ir už 100 tūkst. litų.
Politikės siūlymai kolegų nesudomino.
ĮSTAIGŲ VADOVAI
NEPATENKINTI
Lopšeliodarželio „Eglutė“ direktorė Loreta Gečienė nesiėmė vertinti pinigų skirstytojų darbo.
„Galbūt tų laimingųjų galėjo būti ir daugiau“, – „Santarvei“ teigė vadovė, dar pavasarį Savivaldybei pateikusi prašymą dėl paramos.
Anot direktorės, netvarkinga įstaiga tampa nepatraukli, nors joje ir dirba kompetentingi specialistai.
Vakar direktorė paskambino į redakciją ir pasidžiaugė sulaukusi Savivaldybės dėmesio: atvykę specialistai apžiūrėjo stogą, skylėms užlopyti skirta 10 tūkstančių litų.
Kitų įstaigų vadovai nebuvo linkę su „Santarve“ leistis į diskusijas apie pinigų dalybas, esą kad ateityje neužkirstų sau kelio gauti paramai.
Apmaudo dėl kilusių aistrų neslėpė ir daugiausia pinigų gavusio „Buratino“ direktorė Živilė Brazaitienė.
„Tas projektas skirtas įstaigoms modernizuoti, o ne pakelti vargšų lygį. Priekaištaujama, kad pinigai skirti išpuoselėtiems darželiams. Kas neleidžia jų puoselėti kitiems? Sėdi, nieko neveikia, stebisi ir pavydi kitų užsidirbtų pinigų“, – replikavo pašnekovė.
Asta Samoškienė, lopšeliodarželio „Bitutė“ direktorė, „Santarvei“ apgailestavo, kad kai kurie politikai klaidina visuomenę. Anot jos, ministerijos ir europinė parama nesidubliuoja. Vieni pinigai bus naudojami vaikų priežiūrai, mitybai, treniruokliams, savišvietai ir pan., o kiti – ugdymo kokybei gerinti – patalpoms modernizuoti.
„Mūsų įstaigą lanko neįgalūs vaikai iš viso rajono, jiems reikalinga speciali pagalba. Veikia savaitinė grupė, o nėra prausyklos sutvarkytos. Kaip ir kitur – kiauras stogas, pro jį į patalpas bėga vanduo. Problemų yra ir dėl ugdymo. Tai tos paramos tikrai nėra per daug“, – teigė direktorė.
VEDĖJAS PRIEKAIŠTAVO
POLITIKAMS
Švietimo skyriaus vedėjas Apolinaras Stonkus stebėjosi politikų noru padalinti kitų uždirbtus pinigus.
„Tegu atveža pinigų, dar nė lito neatvežė“, – vedėjas replikavo parlamentarui S. Giedraičiui, kritikavusiam „Eglutės“ būklę.
Anot A. Stonkaus, nieko keista, kad „Buratinui“ kliuvo didžioji paramos dalis. Esą iš tikrųjų visa suma buvo skirta šiai įstaigai, tik Savivaldybės administracijos gera valia pinigų atriekta ir kitiems. Jeigu ne „Buratino“ dalyvavimas projekte „Ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo plėtra“, europiniai pinigai nebūtų pasiekę Mažeikių.
Įsijungęs į šį projektą „Buratinas“ dalyvauja tyrimuose, į jį įtraukti ne tik darželio darbuotojai, bet ir jį lankantys vaikai bei jų tėveliai. Vykdant tęstinį projektą įstaiga bus modernizuota, joje bus įsteigtas apskrities metodinis centras.
A. Stonkus teigė, kad ikimokyklinėms įstaigoms dalyvauti projekte buvo pasiūlyta dar praėjusiųjų metų pabaigoje, tačiau norą pareiškė tik „Buratinas“.
„Dirbti papildomai nenorima, o vėliau pavydima uždirbtų pinigų“, – replikavo vedėjas.
VADOVAVOSI PATVIRTINTA
PROGRAMA
Komitetuose svarstant europinių pinigų dalybų klausimą, ne kartą buvo paminėta teigiama klaipėdiškių patirtis. Ja pasidomėjo ir „Santarvė“.
Klaipėdos ikimokyklinių įstaigų modernizavimui iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų numatyta skirti per 4 milijonus litų. Uostamiesčio švietimo įstaigų ūkio tarnybos vadovės Violetos Gembutienės duomenimis, iš 51 lopšeliodarželio (langai pakeisti 31ame), paramą gaus bene 14.
„Prieš keletą metų parengėme ir Taryboje patvirtinome renovacijos programą, joje numatytu eiliškumu vadovaujamės remontuodami įstaigas. Todėl peštynių ar problemų dėl pinigų skirstymo nėra. Kas anksčiau yra gavęs daugiau, dabar gavo mažiau. Skirstydami europinius milijonus atsižvelgėme ir į lopšeliųdarželių būklę, Visuomenės sveikatos centro, Maisto ir veterinarijos tarnybos signalus ir reikalavimus“, – pasakojo tarnybos vadovė.
V. Gembutienė nustebo išgirdusi, kad mūsų rajone vienam lopšeliuidarželiui skirtas vos ne milijonas litų.
Uostamiestyje didžiausia suma, atitekusi vienai įstaigai, – 600 tūkstančių litų. Kitoms kliuvo po 200400 tūkstančių litų.
Pašnekovė pastebėjo, kad lopšeliųdarželių grupių patalpos šiek tiek aptvarkytos. Smulkūs remontai atliekami už tėvelių pervestus 2 proc. pajamų mokesčio.
„Iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų gauti pinigai gali būti naudojami tik vidaus patalpoms sutvarkyti. Pirmiausia juos panaudosime bendrojo naudojimo patalpoms, pavyzdžiui, koridoriams, salėms, virtuvėms, sanitarinėms ir kitoms patalpoms remontuoti. Juk visa tai taip pat yra ugdymo aplinka“, – teigė V. Gembutienė.
Nuotrauka iš redakcijos archyvo.: Europos Sąjungos parama pagerins kai kurių lopšeliųdarželių ugdymo sąlygas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto