Europos paveldui mūsų rajone dedikuojamos keturios dienos

Nuotr. iš Mažeikių rajono savivaldybės administracijos archyvo

Penktadienį prasidėjo ir iki rugsėjo 26 d. vyks Europos paveldo dienos (EPD). Šioms dienoms skirtų nemokamų renginių tema – „Įtraukiantis paveldas“.
Mūsų rajone Europos paveldo dienos jau atidarytos – simbolinė EPD vėliava buvo iškelta šeštadienį Renavo dvaro sodyboje.

Idėja atkeliavo iš Prancūzijos

Pirmieji kultūros paveldo pažinimo renginiai, dabartinių Europos paveldo dienų pirmtakai, 1985 metais prasidėjo Prancūzijoje. Jais buvo siekiama pristatyti ir atskleisti kultūros paveldą šalyje gyvenantiems užsieniečiams bei turistams.
Laikui bėgant tokie renginiai išplito visoje Prancūzijoje, o netrukus geru pavyzdžiu pasekė ir kaimyninės šalys. Galiausiai šie renginiai taip išpopuliarėjo, kad Europos Taryba perėmė iniciatyvą ir pakvietė jungtis visas Europos Tarybos valstybes nares.
Taip 1994 metais šis kultūros paveldo pažinimo „virusas“ persimetė ir į Lietuvą. Šiek tiek vėliau prie iniciatyvos pažindinti visuomenę su rajono kultūros paveldo objektais prisijungė ir Mažeikių rajonas.

Startas – Renavo dvaro sodyboje

Šiemet Europos paveldo dienos mūsų rajone prasidėjo šeštadienį Renavo dvaro sodyboje, kai jos direktorius Deividas Makavičius ir Savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė paveldosaugai Rūta Končiutė-Mačiulienė drauge iškėlė Europos paveldo dienų vėliavą.

Renavo dvaro sodybos lankytojai šeštadienį turėjo galimybę dalyvauti sodybos direktoriaus D. Makavičiaus vedamose ekskursijoje apie dvaro interjero detales, paskaitose „Biblioteka – dvaro šeimininkų veidrodis“ ir „Senoji knygrišystė“. Praktinio užsiėmimo dalyviai patys prisilietė prie senojo knygrišystės amato.
Renavo dvaro sodyboje Europos paveldo dienoms skirti renginiai: ekskursijos, pranešimų klausymasis, edukacijos – vyko ir sekmadienį.
Abi dienas su žmonėmis, kurie domisi istorija, kultūros paveldu, bendravo – vedė ekskursijas, skaitė pranešimus – ne tik dvaro sodybos darbuotojai, bet ir svečiai – restauratoriai Rimas Supranavičius, Dainius Strazdas, menotyrininkė Aistė Bimbirytė-Mackevičienė.

Vyks ir Židikuose bei Pikeliuose

Tačiau Europos paveldo dienos nesibaigia savaitgalį Renavo dvare vykusiais renginiais.
Ketvirtadienį nuo 16 val. Židikų bažnyčioje, kapinių koplyčioje vyks baigiamasis vasarą vykusio simpoziumo „Versmės“ renginys. Pranešimus skaitys menotyrininkė, skulptoriai, vyks parodų pristatymai, sakralinės muzikos koncertas, kuriame pasirodys valstybinio ansamblio „Lietuva“ choras ir orkestras.

Nuotr. iš Mažeikių rajono savivaldybės administracijos archyvo

Rugsėjo 26 dieną Pikeliuose – baigiamasis Europos paveldo dienų renginys. Jame – visa puokštė temų bei pranešėjų.
Į renginius Židikuose ir Pikeliuose iš Mažeikių bus galima nemokamai nuvykti autobusu. Daugiau informacijos ir išankstinė registracija tel. 8 682 35 027 arba el. paštu: mazeikiupaveldas@gmail.com.
Dalis Židikuose bei Pikeliuose vyksiančių renginių bus transliuojami Mažeikių krašto kultūros paveldo paskyroje socialiniame tinkle „Facebook“.

Nuotr. iš Mažeikių rajono savivaldybės administracijos archyvo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto