Finansinių paslaugų rinka: ką turite žinoti

Nuotrauka iš pixabay.com

Ar kada nors girdėjote apie finansinių paslaugų rinką? Atsakymo išgirsti tikrai nebūtina – visi puikiai žinome, kas tai yra. Ir net jei atsirastų žmonių, kurie apie šią rinką nebuvo girdėję, jie neabejotinai bene kasdien naudojasi vienokiomis ar kitokiomis finansinėmis paslaugomis. Tai rodo, kad šiuolaikinė finansinių paslaugų rinka yra didžiulė ir turi labai didelę įtaką mūsų gyvenimui.
Kita vertus, reikia pabrėžti, jog finansinių paslaugų rinka šiandien siūlo ir labai daug skirtingų sprendimų – tai tikrai ne tik asmeninių finansų planuotojai ar komercinių bankų teikiamos finansinės paslaugos. Taigi, nepaisant to, ar jūs esate investuotojas, nuosavo būsto savininkas, kreditinės kortelės ar vartojimo paskolos turėtojas, o tiesiog komerciniame banke indėlį turintis žmogus, jūs esate tiesiogiai susiję su šiuolaikine finansinių paslaugų rinka. Tačiau vėlgi, kas gi iš tikrųjų yra ta finansinių paslaugų rinka? Svetainė smartasset.com paruošė patarimus kiekvienam iš mūsų, su kuriais ir kviečiame susipažinti.

Kas yra finansinių paslaugų rinka?

Turbūt šią akimirką apie komercinius bankus, brokerius ir būsto paskolų teikėjus galvojate kaip apie visiškai atskirus paslaugų teikėjus. Ir nors jie iš tikrųjų teikia skirtingas paslaugas, visi jie yra dalis finansinių paslaugų rinkos. Be to, finansinių paslaugų rinka yra sudaryta iš gerokai daugiau nei minėtų trijų sektorių. Taip pat negalima pamiršti ir draudimo kompanijų, investuotojų, finansinių patarėjų, finansų analitikų, akcijų biržos dalyvių, rizikos kapitalo fondų, buhalterinių paslaugų teikėjų ir kt.
Ką jau kalbėti apie tai, kad šiuolaikinė finansinių paslaugų rinka „tarnauja“ ne tik individualiems asmenims, tokiems kaip jūs, tačiau ir smulkiam, vidutiniam bei stambiam verslui, ne pelno siekiančioms organizacijoms ir netgi valdžios institucijomis, suteikiant joms visas būtinas finansines paslaugas.

Finansinių paslaugų rinkos sektoriai

Taigi, pradėkime nuo visiems puikiai pažįstamo sektoriaus, kuris yra bankininkystė. Net jei jūs neturite taupomosios banko sąskaitos ar įprastinės sąskaitos viename iš komercinių bankų (nors pastaruoju atveju šiomis dienomis tai būtų labai neįprasta), jūs tikrai vienaip ar kitaip su tuo buvote bent kartą susidūrę. Šiame sektoriuje vartotojai gali atsidaryti savo asmeninę banko sąskaitą. Internetu gauti paskolas ar kredito korteles, kreiptis dėl vartojamų ir būsto paskolų bei greitos paskolos internetu, primena Finance43.com/lt/. Kredito unijos taip pat siūlo pakankamai nemažai finansinių paslaugų, kurias siūlo tradiciniai komerciniai bankai – ir neretai jų taikomos palūkanos gali būti netgi palankesnės.
Kredito unijos, finansų patarėjai ir investicinė bankininkystė taip pat yra dalis šio finansų sektoriaus. Tuo tarpu finansų patarėjams būtų galima priskirti tiek buhalterius, tiek ir pensijų fondų konsultantus ar kitus panašaus tipo finansų ekspertus, kurie teikia patarimus vartotojams, padėdami jiems lengviau pasirinkti tinkamiausius finansinius instrumentus. Investiciniai bankai yra labiau orientuoti į turtingesnius vartotojus, kuomet jiems yra teikiamos konsultacijos mokesčių ir turto valdymo klausimais bei kt. Žinoma, visa tai yra neatsiejama ir nuo verslo konsultacijų, kurios yra siūlomos įmonių savininkams.
Pastarajame sektoriuje didžiulį vaidmenį visuomet vaidina buhalterinės apskaitos specialistai, kadangi jų paslaugomis šiandien naudojasi tiek fiziniai, tiek ir juridiniai asmenys. Net jei žmogus nevykdo jokios tęstinės komercinės veiklos, neretai atsiranda įvairių su buhalterine apskaita ar finansinių ataskaitų ir/ar deklaracijų pateikimu susijusių klausimų, kurie gali būti patikėti buhalterinės apskaitos specialistams.
Tuo tarpu juridiniams asmenims buhalterinės apskaitos paslaugos yra tiesiog būtinos – be pastarųjų verslas išsiversti neturi jokios galimybės. Be to, šiandien nemaža dalis buhalterinių paslaugų teikėjų teikia ir konsultacijas verslo bei finansų valdymo klausimais, sukurdami ilgalaikius finansinius planus, mokydami veiksmingai analizuoti finansines ataskaitas ir kt.
Be abejo, finansinių paslaugų rinkoje labai svarbų vaidmenį vaidina ir įvairūs fondai, tarp kurių neabejotinai yra ir pensijų fondai, draudimo fondai, investiciniai fondai ir kt. Taip pat negalima pamiršti, kad dalis skirtinguose sektoriuose, kurie nėra tiesiogiai priklausantys finansinių paslaugų rinkai, teikiamų paslaugų ir taikomų sprendimų taipogi yra neatsiejami nuo finansų rinkos dalyvių, o tai reiškia, kad dalis paslaugų persipina tarp skirtingų sektorių.
Minėtame sektoriuje vartotojams yra siūloma daugybė skirtingų produktų, tarp kurių būtina paminėti ir automobilių draudimą, gyvybės draudimą, sveikatos draudimą ir kt. Todėl net jei jūs įprastai iki šiol nebuvote linkę naudotis finansinėmis paslaugomis, tačiau esate apsidraudę savo gyvybę ar sveikatą, galite būti tikri, kad jūs jau naudojatės šiai rinkai priskiriamomis paslaugomis, kurios, beje, užima labai didelę ir svarbią vietą finansinių paslaugų rinkoje.
Žinoma, šiandien nemenką dalį rinkos užima ir privataus kapitalo ir rizikos kapitalo fondai, kurie verslui suteikia kapitalą komercinės veiklos vykdymui. Tokiais atvejais fondai suteikdami kapitalą įmonės plėtrai, gauna dalį įmonės akcijų ir gauna dalį įmonės pelno. Didžioji dalis įmonių, į kurias investuoja šiam sektoriui priklausančios kompanijos, būna startuoliai – pradedančios įmonės, kurioms trūksta kapitalo spartesnei plėtrai.
Kaip bebūtų, aukščiau išvardinti finansinių paslaugų rinkoje esantys sektoriai taip pat nėra vieninteliai. Negalima pamiršti ir deklaracijų pildymo ir pateikimo paslaugas teikiančių bendrovių, valiutų keityklų, greitųjų kreditų bendrovių, faktoringo paslaugų teikėjų, elektroninių pervedimų bendrovių, kriptovaliutų sektoriaus ir kt. Visos šios sritys šiandien yra labai svarbios finansinių paslaugų rinkoje.

Investiciniai bankai

Kaip jau buvo minėta, investiciniai bankai padeda bendrovėms pasiekti kapitalo rinkas, tokias kaip akcijų ir obligacijų rinkos. Jie taip pat turi ir privačių klientų, tačiau tokie klientai nėra jų prioritetas.
Investiciniai bankai įprastai įgyvendina ir rūpinasi gerokai kompleksiškesniais finansiniais sprendimais, pvz., akcijų išleidimas, kai kompanijos akcijos pradedamos kotiruoti biržoje, konsultacijoms įmonėms, finansinių tyrimų įgyvendinimas ir kt. Taigi, akivaizdu, kad investicinės bankininkystės sektoriuje taip pat atsiranda daug vietos įvairioms papildomoms finansinėms paslaugoms (pvz., investicinių portfelių valdymo ir kt.), kurios taip pat jau buvo paminėtos anksčiau.

Rizikos kapitalas ir privatus kapitalas

Pastaruoju metu labai dažnai yra girdima finansų rinkoje kalbant apie rizikos kapitalo ir privataus kapitalo fondus. Jau buvo minėta, kad tai yra fondai, kurie investuoja į įvairius verslus (dažniausiai – startuolius), tokiu būdu įgydami dalį verslo ir jo generuojamo pelno.
Įprastai rizikos kapitalo fondai orientuojasi į naujas įmones, kurios turi labai didelį spartaus augimo potencialą. Tokiais atvejais yra tikimasi, kad investavus į startuolį jo veiklos pradžioje, neilgai trukus verslą bus galima parduoti labai pelningai. Žinoma, dažniausiai tokie fondai vaidina labai svarbų ir reikšmingą vaidmenį įmonių valdyme, teikdami įmonių vadovams patarimus, nukreipdami juos tinkama linkme ir sukurdami sąlygas tapti sėkmingais ir klestinčiais.

Buhalterinė apskaita

Jau buvo minėta, kad buhalterinės apskaitos sektorius užima labai svarbią vietą šiuolaikinėje finansinių paslaugų rinkoje. Įmonių buhalterinė apskaita, finansinių ataskaitų sudarymas, deklaracijų pildymas ir jų pateikimas bei kiti nuo buhalterijos neatsiejami veiksniai yra labai svarbūs šiuolaikiniame verslo pasaulyje.
Dėl šios priežasties finansinių paslaugų rinkoje veikia labai daug buhalterinių paslaugų bendrovių, o tai reiškia, kad nemenka dalis privačių verslų yra linkę savo įmonių buhalterinę apskaitą patikėti buhalterinių paslaugų teikėjams, vietoje to, kad būtų samdomi etatiniai buhalteriai. Dažnai buhalterinės apskaitos paslaugų bendrovės savo klientams siūlo ir papildomas išvestines paslaugas, tokias kaip įmonių steigimas, registracijos adresas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto