Gedulo ir vilties diena paminėta visame rajone

Gedulo ir vilties dieną Mažeikių miesto ir rajono gyventojai minėjo įvairiai: rinkosi į minėjimus, dalyvavo šv. Mišiose, dalijosi prisiminimais, dainavo bei giedojo.
Vietose, iš kur vyko trėmimai, padėta gėlių ir uždegtos žvakutės.


PILIETINĖS AKCIJOS
Vieni pirmųjų šią Lietuvai įsimintiną datą pažymėjo Merkelio Račkausko gimnazijos auklėtiniai.
Jie suorganizavo pilietinę akciją „Tremties takais“: susirinkę prie geležinkelio stoties gimnazistai piešė buvusios Sovietų sąjungos teritoriją ir pažymėjo joje lietuvių tremties vietas.
Gimnazijos trečiokai skaitė pačių surinktus tremtinių prisiminimus, apie tremtį iš Mažeikių jiems pasakojo muziejininkas Algimantas Muturas. Negrįžusiųjų iš tremties atminimas pagerbtas Tylos minute.
Tirkšlių vidurinės mokyklos mokiniai Birželio 14-ąją taip pat paminėjo pilietine akcija, surengta mokykloje ir miestelio kapinėse.
Pikeliuose Gedulo ir vilties dienos minėjimas sutapo su Šaulių aikštės atkūrimo pirmosiomis metinėmis. Šioms datoms skirtas renginys prasidėjo vėliavos pakėlimu ir Tylos minute.
Už neišgyvenusius tremties baisybių ir šaulius šv. Mišias aukojo Mažeikių Šv. Pranciškaus Asyžiečio bažnyčios kunigas Sigitas Valauskis ir svečias – Telšių apskrities Žemaitijos šaulių 8-osios rinktinės kapelionas Saulius Paulius Bytautas.

ŠAULIAI DAVĖ PRIESAIKĄ
Keletas jaunųjų šaulių ir keturi suaugusieji savo kolegų, pikeliškių ir svečių akivaizdoje priėmė šaulių priesaiką. Jauniesiems šauliams Pikeliuose vadovaujantis mokytojas Egidijus Lukoševičius „Santarvei“ sakė, kad šiuo metu jo komandoje jau yra 18 šaulių. Jie aktyvūs, noriai dalyvauja įvairiuose renginiuose, pateikia naujų, įdomių veiklos idėjų, o prieš šventę patys sutvarkė Šaulių aikštę.
Šauliai nepamiršo pagerbti ir jiems skirtą aikštę įkūrusio bei sovietmečiu ją išsaugojusio pikeliškio Juozo Petkevičiaus atminimo – ant jo kapo padėta gėlių.
Židikų kultūros centro ir Pikelių kultūros namų saviveiklininkai renginio dalyviams surengė koncertą, o šauliai vaišino kareiviška koše. Susirinkusieji turėjo progą apžiūrėti klubo „Aerosoft“ surengtą ginkluotės parodą.
Jauniesiems šauliams tą dieną miške buvo surengtos pratybos.

SKAMBĖJO TREMTINIŲ EILĖS
Gedulo vėliavos vakar plevėsavo ir Židikų miestelyje, Šv. Jono Krikštytojo bažnyčioje iš ryto už tremtinius buvo aukojamos šv. Mišios.
Tradiciškai dvyliktą valandą prie geležinkelio stoties ir prieš dvejus metus tremtinių atminimui pačių lūšiškių pastatyto kryžiaus rinkosi Lūšės kaimo žmonės. Čia buvo deginamos žvakutės, padėta gėlių.
Lūšės seniūnaitė Jadvyga Jagminienė priminė Gedulo ir vilties dienos reikšmę, skaitė tremtinės Birutės Gaigalienės eiles, skambėjo giesmės ir tremtinių dainos.
Iš Lūšės ir aplinkinių kaimų gausūs trėmimai vyko 1941–1952 metais – tai liudija ant kryžiaus postamento prikalta lentelė. Paskutinė Lūšės tremtinė Uršulė Videikienė mirė prieš mėnesį – ji ir kiti Anapus išėję tremtiniai pagerbti Tylos minute.
Laižuviškiai vakar rinkosi miestelio centre, prie memorialinės lentos Laižuvos tremtinių prisiminimui. Mokiniai čia skaitė laižuviškės tremtinės Lionės Šmiderienės eiles, padainavo keletą dainų, ant mirusių tremtinių kapų padėta gėlių.

DAINOSE – LIETUVA
Sedos bibliotekoje miestelio kultūros centro darbuotojai surengė poetinę-muzikinę kompoziciją, prisiminimais apie tremties vargus dalijosi tų įvykių liudininkai.
Mažeikiškiai vakar pavakarę rinkosi į atminties valandą prie geležinkelio stoties. Išklausius Lietuvos himno ir Tylos minute pagerbus tremtinių atminimą, keletą dainų apie Lietuvą čia padainavo Laimono Terasiaus vadovaujamas Merkelio Račkausko gimnazijos vaikinų vokalinis ansamblis, jungtinis tos pačios gimnazijos bei Sodų vidurinės mokyklos choras, kurį paruošė pedagogės Jūratė Terasienė ir Natalija Dapšienė.
Prie geležinkelio susirinkusiems mažeikiškiams koncertavo ir tremtinių bei politinių kalinių choras „Atmintis“ (vadovė Margarita Jutkuvienė).
Vakare už tremtinius buvo aukojamos šv. Mišios senamiesčio Švč. Jėzaus Širdies bažnyčioje.
Sigito STRAZDAUSKO ir Vidmantos KESMINAITĖS nuotr.:Tylos minute ir vidurvasario gėlėmis mažeikiškiai pagerbė atminimą tų tautiečių, kurie nebesugrįžo į Tėvynę.


Lūšės gyventojai pagerbti tremtinių atminimą tradiciškai renkasi prie šalia geležinkelio stoties pastatyto kryžiaus.

Iškilmingas priesaikos priėmimo momentas – pagarba Šaulių vėliavai.

Jaunųjų šaulių užsiėmimams ir pratyboms Pikeliuose vadovavo savanoriai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto