Geidžių kaimo gyventojai nėra tikri, kad atsukę čiaupą išvys tekantį vandenį. Vanduo beveik netiekiamas naktį, pasitaiko atvejų, kad dingsta ir dieną. Nepriimtinos kaimiečiams ir jo kainos. Pasak gyventojų, vandentiekio bokšto savininkas jas nustato kaip panorėjęs.
Praėjusį trečiadienį Geidžiuose nebelikus vandens žmonės susirinko išsakyti pretenzijų vandentiekio savininkui Broniui Motuzui ir sužinoti, kokia institucija gali apginti jų teises.
Kaip paaiškėjo susirinkime ir jam pasibaigus, rajono valdžia, į kurią pagalbos bei patarimo kreipėsi bendruomenės atstovai, niekuo negali padėti. SUKINĖJA, KAIP NORI
Geidžių kaimo gyventojai įsitikinę, kad nesutarimai dėl vandens tiekimo ir kainų kaime prasidėjo po to, kai Broniumi Motuzu, vandentiekio bokšto savininku, susidomėjo Valstybinė mokesčių inspekcija.
Ilgą laiką neįregistravęs įmonės, B. Motuzas už vandenį rinkdavo iš gyventojų mokestį, o savo pajamų nedeklaravo. Pats savininkas susirinkime prasitarė įtariąs, kad kažkas iš kaimo gyventojų jį apskundė, tad teko įregistruoti savo įmonę.
B. Motuzas vandens kainų kėlimą aiškino tuo, kad viskas brangsta ir vandentiekio bokšto išlaikymas jam yra nuostolingas. Kai kaimo gyventojai dėl didėjančių mokesčių pradėjo piktintis, o kai kurie už vandenį visiškai atsisakė mokėti, vandentiekio savininkas pradėjęs taupyti.
Šį taupymą bendruomenės atstovai apibūdino taip: vandenį B. Motuzas atsuka kada panorėjęs, o naktimis visiškai jo netiekia. Dėl to rytais, kai vandens sklendės vėl atsukamos, ilgą laiką teka drumzlinas vanduo.
Ligita Saunorienė pasakojo, kad ankstesniam savininkui jos šeima už vandenį mokėdavo apie 20 litų per mėnesį. Kai vandentiekį įsigijo B. Motuzas, vandens kaina jiems pakilo iki 60 litų. Tiems, kurie atsisako mokėti už vandenį, B. Motuzas grasina jo visiškai nebetiekti. Moteris sakė, jog mokestis skaičiuojamas pagal tai, kiek šeimoje yra žmonių, kiek laikoma gyvulių, dar pridedamos išlaidos už elektrą.
Jau keletą dienų dėl skolos vandens neturi ir neįgalų sūnų auginanti Aldona Stanienė. Moteris teigė nuėjusi susimokėti, bet vandentiekio savininkas esą nuo jos slepiasi.
KAINAS NUSTATO PATS
B. Motuzas „Santarvei“ sakė, kad tą trečiadienį iš ryto vandens nebuvo dėl elektros įrangos gedimo.
Kainas vandentiekio savininkas nustato skaičiuodamas išlaidas, taip pat pasidomi, kiek už vandenį ima kitų kaimų vandentiekio bokštų savininkai.
Vyriškis neigė, kad jis kartais užsukąs vandenį. „Šiaip vanduo bėga ir bėga, tik kartais žmonės jo visiškai netaupo – leidžia į savo šulinius ir panašiai“, – teigė jis.
B. Motuzo tvarkomoje buhalterijoje – 6 skolininkai, įsiskolinę nuo 35 iki 90 litų. Yra buvę atvejų, kad skolų nesumokėdavo po devynis mėnesius. Vyriškis atkakliai tvirtino netieksiąs vandens tiems, kurie už jį nesusimoka.
Dėl kilusio konflikto B. Motuzas labiausiai kaltina Geidžių kaimo gyventoją Algirdą Gabalį, kuris ėmė aiškintis, kokios yra vandens vartotojų teisės ir kas galėtų nustatyti teisingus vandens tiekimo įkainius.
A. Gabalis raštu (raštas su trylikos gyventojų parašais) kreipėsi į Savivaldybės vicemerą Joną Siminkevičių.
Atsakyme, pasirašytame administracijos direktoriaus Broniaus Kryžiaus, teigiama, kad Savivaldybė neturi teisės kištis į privačios nuosavybės reikalus, o vandentiekio savininkas dėl kainų patvirtinimo turįs kreiptis į Valstybinę kainų ir energetikos kontrolės komisiją.
NETIEKTI NEGALIMA
Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos Vandens skyriaus vedėjo pavaduotojas Rimantas Bruzgys, „Santarvei“ paprašius pakomentuoti konfliktą Geidžiuose, teigė, kad vandentiekio savininkas privalėjo kreiptis į jų komisiją ir suderinti kainą. Iki šiol vandentiekio savininko taikomos kainos, pasak pavaduotojo, yra niekinės. Atlikusi reikiamus skaičiavimus, komisija pasiūlys vandens mokesčio dydį. Tačiau, kaip teigė specialistas, komisija netaps arbitre, spręsdama kaimo gyventojų ir vandentiekio savininko ginčą.
Faktą, kad savininkas drįsta gyventojams užsukti vandenį, R. Bruzgys pavadino istoriniu.
„Vanduo nėra ypatingas verslo objektas. Pirmiausia tai – paslauga. Už tos paslaugos atlikimą savo teritorijoje atsakinga Savivaldybė. Ji pagal 1997 metų Vyriausybės nutarimą galėjo nupirkti ar perimti vandentiekį savo nuosavybėn ir perduoti kuriai nors specializuotai įmonei“, – sakė vedėjo pavaduotojas.
SIŪLO KREIPTIS Į SAVIVALDYBĘ
Valstybinės ne maisto produktų inspekcijos prie Ūkio ministerijos paslaugų kontrolės skyriaus vedėjos Marytės Danutės Vaišvilienės nuomone, aiškintis kilusios problemos dėl vandens, Geidžių gyventojai turėtų kreiptis pagalbos į rajono Savivaldybę.
„Mes dėl kainų jokios įtakos daryti negalime. Jeigu kainos neteisingos – skelbiama viena, o imama kita – tada galime įsikišti. O dėl to, kas tiekiama tinklais: elektra, vanduo, šiluma, dujos, – tai jau ne mūsų kompetencija“, – teigė vedėja.
SAVIVALDYBĖ LĖŠŲ NETURI
Vicemeras J. Siminkevičius „Santarvei“ pripažino, kad B. Motuzo kainos už vandenį yra absoliuti nesąmonė. Tačiau Savivaldybė kištis į privatininko kainų politiką neturinti teisės.
Vicemeras neneigė iš bokšto savininko gavęs pasiūlymą, kad Savivaldybė bokštą nupirktų.
„Šulinių supirkti iš privatininkų Savivaldybė neturi galimybių. Rajone yra 111 vandentiekio šulinių, iš jų 89 veikiantys. Penkis savivaldybė yra perėmusi savo nuosavybėn be jokio atlygio. Nustatyta, kad vieno šulinio kaina yra apie 15 tūkstančių litų. Jeigu perimtume visus 89 šulinius, susidarytų labai didelė suma. Iš kur Savivaldybei tokius pinigus paimti?“ – retoriškai klausė J. Siminkevičius.
MOKESTIS VIENODAS IR PAČIŲ NEKEIČIAMAS
UAB „Mažeikių vandenys“ direktorius Pranas Trakinis „Santarvei“ sakė, kad tiek miesto, tiek kaimo gyventojai už bendrovės tiekiamą vandenį moka vienodai. Vandens kainą nustatanti Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija, ir „Mažeikių vandenys“ negali jos keisti.
„Apie 100 vandentiekių rajone yra privatizuoti. Nė vienas jų nėra teisiškai įregistruotas, savininkai patys nustato vandens įkainius. Jei nori tvarkingai iš gyventojų imti pinigus, tvarkingai reikia mokėti mokesčius ir laikytis įstatymų. Dabar rajone nėra tvarkos“, – įsitikinęs P. Trakinis.
LAUKS KAINOS PATVIRTINIMO IR SUTARČIŲ
Trečiadienį Geidžiuose susirinkę žmonės norėjo sužinoti, ar privataus vandentiekio vandens vartotojų interesai yra rajono valdžios ar kokių kitų institucijų ginami. Jie klausė, kokia turėtų būti tvarka ir kas galėtų tą tvarką įvesti.
Deja, į šį klausimą atsakymo bendruomenės atstovai nesulaukė.
Tądien žmonės išsiskirstė nutarę, kad nemokės už vandenį tol, kol B. Motuzo siūlomos kainos nebus patvirtintos Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos ir kol savininkas nesudarys su vandens vartotojais individualių sutarčių.
Sigito STRAZDAUSKO nuotr.:
rkšlių seniūnui Klemui Sobutui (centre) padėti išsiaiškinti A. Gabaliui (kairėje) ir bokšto savininkui B. Motuzui (dešinėje) tą dieną nepavyko.