Gėlininkai: dovanojama gėlė yra gero žodžio nešėja

Gėles auginantys ar jomis prekiaujantys mažeikiškiai įsitikinę, kad dovanodami gėlę turime žinoti žmogaus charakterį, jo pomėgius. Vienas vertina baltagalvę ramunę iš pievos, o kitas – tik raudoną rožę.
Tačiau gėlininkai pabrėžia, kad bet kokia dovanojama gėlė mums siunčia džiaugsmingą žinutę. Netgi laidotuvių atveju gėlė atneša tą paskutinį žodį, kurio nespėjome ištarti.


GĖLIŲ PRIREIKIA KIEKVIENĄ DIENĄ
Gėlių pardavėjai ir gėlių salonų šeimininkai „Santarvei“ prisipažino: buvo išsigandę kalbų apie finansinę krizę. Pagalvojo, kad gėlių žmonės dabar tikrai nebepirks. Galbūt kukliau, tačiau kaip pirko gėles, taip ir perka.
„Juk kiekvieną dieną kažkas vyksta, gyvenimas vis tiek sukasi – yra gimtadieniai, vestuvės, laidotuvės, įkurtuvės… Gėlių kažkam reikia kiekvieną dieną. Tai beveik tas pats, kaip ir maistas“, – pastebėjo senamiestyje įsikūrusio gėlių salono floristė Laura.
Mikrorajone veikiančio gėlių salono savininkė Diana įsitikinusi, kad žmonėms, kai yra blogai, kaip tik norisi bent mažyčio šviesos spindulėlio. O gėlės suteikia vien tik džiugias emocijas.
Kiek sudėtingiau sunkmečiu gėlių augintojams. Didžiausią Lietuvoje tulpių kolekciją – 930 rūšių – auginanti mažeikiškė Lidija Sarakauskienė sako, kad vietos augintojų produkciją nukonkuruoja pigesnės atvežtinės. Jei anksčiau tulpėmis užtekdavo paprekiauti Kovo 8-ąją ir visiems metams užsidirbdavai pinigų, dabar čia užaugintomis margaspalvėmis nieko nebenustebinsi.
Pražydusių tulpių jau galima nusipirkti ištisus metus.

LYDERĖS – ROŽĖS
Anot šalyje žinomos tulpių kolekcininkės, tik anksčiau gėlės būdavo perkamos pagal sezoną: rudenį – chrizantemos, pavasarį – tulpės, narcizai, vasarą – rožės.
Kalbinti gėlių prekiautojai ir gėlių salonų darbuotojai tikina, jog klientai, išsiilgę pavasario, kaip tik dairosi pavasarinių gėlių: hiacintų, žibučių, narcizų, tulpių.
„Ypač populiarios tulpės. Netgi nuotakos dažnai pageidauja surištos tulpių puokštės – šito anksčiau niekada nepasitaikydavo“, – pastebėjo jau penkiolika metų gėlių verslu užsiimanti Diana.
Gėlininkų teigimu, vasarą labai populiarūs bijūnai, žiemą perkamiausios orchidėjos vazonuose, didelės žalios vazoninės gėlės. Tačiau net ir pavasarį bene daugiausiai nuperkama rožių. Tulpių nuperkama penktadaliu mažiau.
„Jubiliejams retai kas perka tulpes. Yra pirkėjų, kuriems gražu didelė surišta tulpių puokštė. Tačiau jie sako: man gražu, bet tikriausiai tas, kuriam dovanosiu, nesupras“, – pastebėjo Diana.

GĖLIŲ MADOS PRIKLAUSO NUO POLITIKOS
Salono savininkė pabrėžė, kad gėlių mados visada ėjo kartu su drabužių mada. Netgi su politika, su tuo, kas vyksta pasaulyje.
„Dabar visi domisi ekologija, vertinami natūralūs, paprasti, lininiai audiniai. Nuotaka galėtų pasiimti linų ar rugiagėlių, ir ji bus labai madinga“, – akcentavo Diana. Anot pašnekovės, šiuo metu prisimenamos gėlės, kurias kadaise augino mūsų močiutės: pelargonijos, jeronimai…
„Tai individualu. Vienam patinka viena, kitam – kita, trečiam – senovinė gėlė, dar kiti ieško kažko šiuolaikiška ir nauja“, – tikino nepastebinti gėlių madų, išskyrus gėles vestuvėms, floristė Laura.
Pašnekovė pridūrė, jog šiemet vestuvėms pageidaujama paprastų, mažučių puokščių su baltomis gėlėms.

REIKIA PAŽINTI ŽMOGŲ
Pašnekovės įsitikinusios, kad prieš dovanojant gėlę, kaip ir bet kokią kitą dovaną, reikia pažinti žmogų, žinoti jo pomėgius, pasidomėti, kokios gėlės patinka ir ar iš viso patinka.
„Nuo žmogaus charakterio priklauso. Tačiau kitas visą amžių pirks rožę arba gvazdiką. Man, pavyzdžiui, gvazdikas atrodo kaip skudurinė Onutė. Toks dirbtinis“, – sako Lidija, kurios mylimiausia gėlė yra baltagalvė ramunė iš pievos.
Diana taip pat vertina paprastas lauko gėles, tačiau prisipažino, kad dovanodama gėles pagalvojanti apie tą žmogų. Jaunesniam visada dovanoja švelnesnių, vyresniam – solidesnių gėlių.
Anot gėlininkų, pas mus dar tabu įvairiomis progomis dovanoti chrizantemas, ypač baltas. Jas perka tik laidotuvėms.
„Dabar yra kuo gražiausių chrizantemų veislių. Jų žiedai labai įspūdingi ir net nepasakytum, kad tai chrizantema. Žmonės tik iš kvapo supranta, kokios čia gėlės. Tada jau prašo jas pakeisti rožėmis“, – pasakojo floristė Laura ir pridūrė, jog žmonės išdrąsėjo – pasitaiko klientų, kurie dovanai nuperka ir chrizantemų.

VIOLETINĖ – KAPŲ IR SENMERGIŲ SPALVA?
Gėlininkės sako pastebinčios, jog žmonės, ypač vyresnio amžiaus, dar vadovaujasi prietarais ir vengia pirkti baltų, violetinių, geltonų ir net tamsiai raudonų spalvų gėlių. Esą baltos ir violetinės spalvos gėlės yra kapų gėlės, geltonos reiškiančios neapykantą, o raudonos simbolizuojančios meilę ir aistrą. Vietoj šių spalvų solidaus amžiaus klientai renkasi rožinės, oranžinės ar kreminės spalvos gėles.
Jauni pirkėjai į tai nebekreipią dėmesio. Geltonos tulpės ar rožės šiuo metu itin madingos.
„Kai valdžia pasikeitė, sakiau – atėjo mano laikai. Kaip ši spalva gali reikšti neapykantą? Gi saulės spalva. Įnešk į kambarį, pažiūrėk – šviečia“, – stebėjosi Lidija, dievinanti geltoną spalvą.
Pašnekovės tvirtina, jog su laidotuvėmis žmonėms asocijuojasi ir porinis gėlių skaičius. Į tai dėmesį visada atkreipia ir jaunimas.
„Darai puokštę ir kartais galvoji, kaip gražu būtų porinis gėlių skaičius. Niekas nenori šito. Netgi darydami vestuvių puokštes skaičiuojame, kad nepasitaikytų porinis gėlių skaičius. Nors sako, kad vestuvėse kaip tik reikia porinio skaičiaus. Nesuprastų to žmonės“, – patikino Laura, pati neteikianti reikšmės nei gėlių spalvai, nei skaičiui.

GĖLĖS SIUNČIA ŽINUTĘ
Kalbintos moterys pabrėžia, jog klasika tapę tai, kad klientai vyrai dažniausiai perka raudonas rožes. Esą dovanodami raudoną gėlę jie išreiškia meilę moteriai.
Floristės pastebi, kad vyrai dairosi dar neprasiskleidusių rožių, manydami, kad jos šviežesnės.
„Vyrai konservatyvesni. Tačiau labai malonu gauti bet kokią gėlę. Ją gaudamas gauni ir džiaugsmą, o galbūt atsiprašymą. Tai, ką tu nori pasakyti žmogui, gėlė dar labiau išryškina, tarsi mums siunčia žinutę, sustiprindama tuos jausmus. Netgi laidotuvių atveju gėlė reiškia gera. Ji atneša tą paskutinį žodį, kurį norime pasakyti mirusiajam. Atneši jam kaip paskutinę dovaną. Gyvo žodžio jau nepasakysi, bet išreikši jausmą“, – kalbėjo salono savininkė Diana.
Floristė Laura tikino neįsivaizduojanti jokios šventės ar progos be gėlės žiedo. Gėlės ne tik sukuria šventinę nuotaiką. Tam žmogui, kuriam įteikiame bent vieną žiedelį, suteikiame ir begalę džiaugsmo.

GĖLĖS YRA GYVOS BŪTYBĖS?
Gėlininkės pabrėžia manančios, jog gėlės yra grožis. Daugiau kaip keturiasdešimt metų gėles auginanti L. Sarakauskienė skundėsi neturinti sveikatos, tačiau gėlių verslo atsisakyti nebegalinti. Didesnėje nei dviejų hektarų sodyboje Lidija, be tulpių, dar augina daugiau nei 400 rūšių narcizų, pusantro šimto rūšių krokų, apie 170 rūšių lelijų, kitų įvairiausių gėlių ir dekoratyvinių augalų, turi daugiau nei 700 rūšių kaktusų kolekciją.
„Ar gėlės gali būti negražios? Ir pati mažiausia gėlytė pievoje skleidžia grožį“, – šypsosi tulpių augintoja ir prisipažįsta tikinti, kad gėlės yra gyvos būtybės. Pasimerki – dieną ji atsidaro, vakare užsidaro, eina miegoti. Iš ryto ji vėl atsidariusi. Esą ji gyva, todėl rodo savo grožį.
Pašnekovė prisipažino sutarianti ne su visomis gėlėmis. Jos namuose neauga kambarinis papartis.
„Ir pirkusi esu, ir dovanotas buvo, ir vogtas – neauga. O kitos gėlės auga. Nors netikiu jokiais prietarais, visokiomis auromis, bet, matyt, kažkas yra. Kodėl viena gėlė veši, o ta – ne? Juokiuosi, kad su ta gėle nerandu bendros kalbos“, – aiškino Lidija.

NETIKIGĖLIŲ ENERGIJA
Kitos gėlėmis prekiaujančios pašnekovės, išgirdusios apie tai, kad gėlės turi savo aurą, tik nusijuokė.
„Jeigu kas sako, kad augina gėles ir su jomis kalbasi, netikiu. Jei gėlei netiks sąlygos, neaugs ir nuglostyta. Nesąmonė ir kad gėles reikia rinktis pagal horoskopą“, – stebėjosi floristės ir pridūrė netikinčios pasakomis, jog ir džiovintų gėlių namuose nedera laikyti.
„Kiti sako, kad džiovinti augalai namuose esą vos ne lavonėliai. Nesąmonė – juk labai gražu paskui tą gėlę apipurkšti bronza, kur nors pritaikyti. Netgi pakuojant dovaną galima ją naudoti kaip aksesuarą“, – patarė Laura.
Pašnekovės tik įspėjo, jog kai kurie kambariniai augalai iš tiesų nuodingi, todėl juos liečiant ar persodinant reikėtų mūvėti pirštines. Pavyzdžiui, labai gražiai žydi oleandras, tačiau šios gėlės jokiu būdu negalima laikyti miegamajame.
„Drąsiai miegamajame galite laikyti nuskintų tulpių puokštę. Nepatarčiau pasimerkti narcizų. Vienų yra stiprus kvapas, o kitų, kaip aš sakau, smarvė. Taip pat ir lelijos. Įnešk jų į kambarį – baisu… Laidotuves primena, vainikus“, – patarė tulpių augintoja Lidija.

KĄ SAKO GĖLĖS
Daugelis jau nebežino ir nebesidomi gėlių kalba. O anksčiau dovanota puokštė atstodavo laiškelį…
Baltos lelijos arba chrizantemos vadinamos liūdesio gėlėmis.
Lelijos reiškia skaistumą. Jos tarsi siunčia slaptą žinutę: „Mane sužavėjo tavo skaistumas“.
Saulėgrąža – pakili gėlė. Dovanodami šias gėles linkime energijos, sveikatos, pinigų ir pasitikėjimo savimi.
Aguonų žiedai reiškia užmarštį ir tuščias mūsų svajones.
Astros – meilės simbolis, tačiau dovanojantis šias gėles tarsi tyliai prašo – „neapvilk manęs“.
Alyvos – kilnumo, pavyzdingumo, mandagumo ir ramybės gėlės.
Ciklamenai reiškia nuoširdžią pagarbą.
Rugiagėles dovanojantis žmogus nori pasakyti, kad „Jūsų akys pakerėjo jį“.
Gvazdikas – palankiausia gėlė, kuri tinka visoms šventėms. Ši gėlė neša laimę, pagarbą ir meilę šeimoje. Raudonas gvazdikas reiškia susižavėjimą, rožinis – motinystę, o baltas – tyrą meilę.
Pakalnučių puokštę gavusi mergina turėtų žinoti, kad vaikinas, kuris jai jas padovanojo, seniai yra ją įsimylėjęs.
Dovanodami bijūnus, asmeniui linkime visada būti tauriam ir garbingam.
Plukės reiškia išsiskyrimą.
Gerberos reiškia flirtą, lengvą susižavėjimą.
Įvairiaspalvių chrizantemų puokštė informuoja apie draugiškus dovanojančiojo jausmus.
Hiacintas reiškia žaidimą, tačiau jei gavote iš ko nors šių gėlių puokštę, vadinasi, tas asmuo jums yra be galo atsidavęs.
Kalijos reiškia pagarbą.
Tulpės reiškia begalinę meilę. Geltona tulpė siejama su meile be atsako, raudona reiškia aistringą meilę, o balta – apgaulingus jausmus.
Dovanoto kardelio reikšmė – „galiu jums pasiūlyti tik draugiškumą“. Taip pat kardelis yra laikomas pastovumo ir rūpestingumo simboliu.
Narcizas reiškia oficialumą, o narcizų puokštė siunčia žinutę „būkite šeimoje laimingi“.
Ramunės reiškia ištikimą meilę.
Irisas – taikos ženklas.
Kaktusas – ištvermės simbolis.
Orchidėja reiškia didžią meilę. Tai labai intymi gėlė, kurią dovanoti galima tik labai artimam žmogui.
Rožė laikoma meilės simboliu. Rožinės spalvos rožė reiškia prašymą patikėti. Balta rožė – skaistumo ir švelnumo simbolis, o persiko spalvos rožė reiškia aistrą.
Sigito STRAZDAUSKO nuotr.: Gėlininkų teigimu, bet kokiu sezonu labiausiai perkamos gėlės yra rožės.

L. Sarakauskienė juokiasi, kad žmonės sutrinka pamatę jos tulpių lauką – nebežino, kokios spalvos tulpių norėtų įsigyti.

Laura sako, kad žmonės dabar išdrąsėjo ir nesibaimina pirkti geltonos ar violetinės spalvos gėlių.

One Reply to “Gėlininkai: dovanojama gėlė yra gero žodžio nešėja”

  1. Ilona parašė:

    Man taip pat labiausiai patinka lauko gėlės ar kompozicijos, primenančios jas. Tačiau ir skoningai parinktos rozes gali neatrodyti banaliai. Va ko negaliu pakęsti, tai celofanų, jie sugadina ir pačią gražiausią puokštę

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto