Generolo atminimas pagerbtas ir žygiuojant

Prieš žygį prie pernai Bukančiuose atidengto paminklinio akmens įsiamžino Gabijos jaunųjų šaulių būrio nariai ir jų vadovė.

Šeštadienį po to, kai Mažeikiuose buvo atidengta paminklinė atminimo lenta generolui Povilui Plechavičiui, jo gimtinėje, Bukančiuose, būrys karių, kariūnų, jaunųjų šaulių ir civilių Mažeikių rajono gyventojų patraukė į pėsčiųjų žygį „Povilo Plechavičiaus keliais“.
Jo organizatoriai žada ir ateityje tęsti šią tradiciją – žygiuoti ir taip paminėti generolo indėlį į tarpukario Lietuvos valstybės gynybą.

Pernai vyko pirmasis žygis

Nepriklausomybės karų metu generolas P. Plechavičius suorganizavo Žemaičių partizanų rinktinę, ją vėliau perorganizavo į savanorių dalinius, kurie kovojo prieš bolševikus, bermontininkus bei Lenkijos kariuomenę.
Žymiausios jo kovos prieš bolševikus vyko Mažeikių, Telšių ir Sedos apylinkėse. Jis pats apsigyveno Žemaitijoje, buvo paskirtas Sedos, o vėliau Mažeikių miesto komendantu. Todėl nenuostabu, kad būtent sediškiai buvo labiausiai suinteresuoti paminėti generolą P. Plechavičių.
2020 m. Sedos ir Ukrinų bendruomenės surengė generolo 130-ųjų gimimo metinių minėjimą.
Pernai generolo gimtinėje, netoli Ukrinų esančiuose Bukančiuose, atidengtas paminklinis akmuo, o pėsčiųjų žygių entuziastai pirmą kartą patraukė tais keliais, kuriais, neabejotinai, vaikščiojo ir P. Plechavičius – iš Bukančių į Sedą.
Tąkart daugiau nei 200 žmonių – Generolo Povilo Plechavičiaus kadetų licėjaus instruktoriai ir auklėtiniai, Krašto apsaugos savanorių pajėgų Žemaičių apygardos 3-iosios rinktinės kariai – lietingu, nepalankiu keliauti oru nuėjo 16 kilometrų – į komendantūrą Sedoje (dabartinį Sedos malūną).

Buvo du maršrutai

Generolo Povilo Plechavičiaus keliais žygiavo ir Krašto apsaugos savanorių pajėgų Žemaičių apygardos 3-iosios rinktinės kariai.

Šiųmetis žygis „Povilo Plechavičiaus keliais“ buvo antrasis. Jį drauge organizavo Lietuvos Kariuomenės Krašto apsaugos savanorių pajėgų Žemaičių apygardos 3-ioji rinktinė, Sedos ir Ukrinų bendruomenių bei Kaune įsikūrusio Generolo Povilo Plechavičiaus kadetų licėjaus atstovai.
Šiemet žygeiviams buvo pasiūlyti 10 ir 24 kilometrų ilgio maršrutai.
Pasirinkusieji žygiuoti 24 kilometrus šeštadienį, 13 val., startavo generolo gimtinėje Bukančių kaime. Šis maršrutas driekėsi Ukrinų, Sūdintų, Mantvydžių, Mažaičių, Dingailių, Dūmaičių, Rimolių kaimų apylinkėmis.
Pirmieji ilgosios žygio distancijos dalyviai finišo vietą – Sedos malūną – pasiekė maždaug po keturių su puse valandų nuo žygio pradžios.
Nueiti trumpesnę – 10 kilometrų – žygio distanciją, vedusią Sedos gatvėmis, keliu Seda–Židikai, Rimolių apylinkėmis, Mildos slėniu, iš anksto buvo užsiregistravę daugiau nei 20 žmonių. Tačiau į žygį atvyko ir šią distanciją nuėjo tik 2 mažeikiškiai.

Kitąmet žygis vyks rugsėjį

Žygio organizatoriai skaičiuoja, kad kelionės tikslą – Sedos komendantūrą – sėkmingai pasiekė apie 70 žmonių.
Žygio organizatorių spėjimu, tai, kad šiemet į jį leidosi mažiau žmonių, galėjo nulemti savaitgalio kaitra – dalis žmonių gal pabūgo karščio, o dalis turbūt nutarė savaitgalį praleisti prie vandens telkinių, su artimaisiais. Kita vertus, kadangi žygis surengtas dar neprasidėjus mokslo metams, į jį nepavyko pritraukti daugiau moksleivių.
Kad ir kaip buvo, žygis įvyko. Jo dalyviai, sėkmingai atėję į Sedos vandens malūną, mielai dalijosi įspūdžiais, tikino, kad bene didžiausias išmėginimas buvo ne daugiau nei dvi dešimtys kilometrų, o ore tvyrojusi kaitra.
Už įveiktą išbandymą žygeiviai sulaukė vaišių: buvo pavaišinti vienos sediškės išvirtu šiupiniu, raugintais agurkais, obuoliais.
Jau dabar planuojamas kitas žygis P. Plechavičiaus keliais. Jis vyks 2023-iųjų rugsėjį.

Loreta BUTKUTĖ
Vidmanto Činausko ir Rimos Skrodenytės nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto