Geriamojo vandens gręžinyje kurkia varlės

Purvėnų kaimo geriamasis vanduo užterštas mikrobais. Užplombavus vandentiekį 120 gyventojų liko be vandens. Panaši situacija gali pasikartoti ir kitose rajono vietose. GRĘŽINĮ TEKO UŽPLOMBUOTI
Mažeikių rajono valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba nustatė, kad Purvėnų gyventojams tiekiamas užterštas geriamasis vanduo. Klaipėdos apskrities valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos laboratorijoje ištyrus Purvėnų kaimo gyventojams tiekiamo geriamojo vandens mėginius, paimtus iš vandentiekio bokšto ir pakartotinai iš medicinos punkto čiaupo, nustatyta, kad kaimo gyventojams viešai tiekiamas geriamasis vanduo užterštas mikrobais (žarniniais enterokokais ir koliforminėmis bakterijomis).
Dalyvaujant Mažeikių rajono savivaldybės ir Šiaulių regiono Aplinkos apsaugos departamento Mažeikių agentūros atstovams, priimtas sprendimas laikinai sustabdyti geriamojo vandens tiekimą iš Purvėnų kaimo vandenvietės.
Vandentiekio savininkas A. Leliunga įpareigotas nedelsiant išsiaiškinti geriamojo vandens teršimo priežastis, išplauti ir dezinfekuoti vandens rezervuarą, vandentiekio tinklus bei užtikrinti saugaus ir kokybiško geriamojo vandens tiekimą Purvėnų kaimo gyventojams.
Apie nesaugų geriamąjį vandenį informuotas Telšių apskrities visuomenės sveikatos centro Mažeikių filialas, Purvėnų kaimo gyventojai, Mažeikių apylinkės seniūnija.

PROBLEMA APTARTA KOMITETE
Purvėnų vandentiekio bokšto problema praėjusį ketvirtadienį buvo pristatyta Savivaldybės ekonomikos komiteto posėdyje. Dar jo išvakarėse administracijos direktorius davė nurodymą formuoti visą reikalingą įrangą, kad būtų galima atnaujinti gręžinį, pastatyti pavarą, nes bokštai, taikant šiuolaikines technologijas, nebereikalingi, ir kuo greičiau pradėti tiekti vandenį gyventojams, prieš tai jį ištyrus.
Anot B. Kryžiaus, darbo šiame gręžinyje yra daug. Reikia pertvarkyti ne tik vamzdynus, bet ir visą sistemą. Kol vyksta darbai, vandens gyventojams turi būti atvežama pagal jų pageidavimą.
Kam priklausys vandentiekis, bus sprendžiama vėliau, kai darbas bus atliktas.
„Nesvarbu, kad gręžinys yra privati nuosavybė, ginant viešąjį interesą, būtina jį sutvarkyti. „Mažeikių vandenims“ nurodžiau operatyviai patikrinti vandentiekio bokštą, jį išvalyti ir dezinfekuoti“, – „Santarvei“ pasakojo Savivaldybės administracijos direktorius Bronius Kryžius.

GRĘŽINYS APLEISTAS
UAB „Mažeikių vandenys“ brigada Purvėnų gręžinyje dirba nuo praėjusio ketvirtadienio. Bendrovės direktorius P. Trakinis sakė, jog gręžinys taip nugyventas, kad ten nieko nelikę. Reikia keisti pavarą, vamzdžius, visą elektros dalį.
„Gręžinio šachtoje plaukioja varlės. Pats bokštas yra mūrinis. Viršuje stovintis rerzervuaras kiauras, medžių priaugęs, vamzdis nutrūkęs. Nežinau, kiek prisireiks laiko visą tą ūkį iš pagrindų atkelti“, – kalbėjo P. Trakinis.
„Mažeikių vandenų“ vadovas sakė, jog jei ne atsarginis komplektas, kurį buvę numatyta keisti Krakių gręžinyje, būtų tekę laukti dar porą savaičių. Dabar komplektas, kuriame yra pavara, siurblys, vamzdžiai, elektros kabelis, valdymo spinta, išvežtas į Purvėnus. Tai 15 tūkstančių litų investicija.
P. Trakinis mano, kad ateityje galbūt reikės Purvėnų gręžinyje statyti ir nugeležinimo įrangą, kuri kainuoja apie 40 tūkstančių litų, sutvarkyti sanitarinę zoną. Dabar atliekami tik tie darbai, kurie reikalingi norint paleisti vandenį.
Kada Purvėnuose iš čiaupų vėl ims tekėti geriamasis vanduo? Anot P. Trakinio, be gegužės 22–23 dienos – negali būti nė kalbos.

VANDUO IŠ MIESTO NEBEVEŽAMAS
Mažeikių rajono valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, remdamasi Lietuvos Respublikos geriamojo vandens įstatymo nuostatomis, Mažeikių rajono savivaldybės administracijai nurodė užtikrinti alternatyvų geriamojo vandens tiekimą Purvėnų kaimo gyventojams. Savivaldybės meras įpareigojo „Mažeikių vandenis“ Purvėnų gyventojams vežti geriamąjį vandenį.
Bendrovės direktorius P. Trakinis sakė, kad vandens į Purvėnus nuvežė tą pačią dieną, kai buvo užplombuotas gręžinys.
Mažeikių apylinkės seniūno Vidmanto Kesmino teiravęsis, kur konkrečiai jį vežti: į mokyklą, darželį, kurią nors gatvę, ar dar kur nors. Atsakymo nesulaukęs. Seniūnas esą sakęs, kad žmonės turi šachtinius šulinius, vieniems to vandens reikia, kitiems – nereikia.
„Aš po kiekvieną kiemą nevažinėsiu, tegul seniūnija informuoja, kur nuvežti vandenį, kad būtų patogu žmonėms jo ateiti. Nuvažiavo mašina su vandeniu, apsisuko ir grįžo. Dirbame pusiau aklai, tai kaip čia atrodo“, – karščiavosi direktorius.
Penktadienį, nesulaukus jokių žinių iš seniūnijos, „Mažeikių vandenys“ daugiau vandens į Purvėnus nebevežė.

SITUACIJA RAJONE
Mažeikių rajono valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vyriausiosios gydytojoshigienistėsmaisto produktų inspektorės Elenos Basokienės duomenimis, mūsų rajone yra 7 privatūs ir 7 bendruomenių vandentiekiai.
Ypač bloga padėtis yra su bendruomenių vandentiekiais, kurie nėra įteisinti ir už juos niekas neatsako. Jeigu ir paskiriamas atsakingas žmogus, jis tik surenka pinigus už sunaudotą elektrą – kitokių įpareigojimų neturi.
Niekur nėra vandens apskaitos. Privatininkai sunaudoto vandens kiekį apskaičiuoja pagal bokšto talpą, tuo tarpu bendruomenių vandentiekiuose vanduo iš viso neapskaitomas.
Kalbėdama apie vandentiekių būklę, E. Basokienė kaip prasčiausiai eksploatuojamus minėjo Urvikių, Račalių bendruomenių vandentiekius. Iš privačių blogiausia padėtis buvo Purvėnuose. Šerkšnėnų, Balėnų, Pievėnų vandentiekių savininkai tvarkosi neblogai.
Vandentiekiai tikrinami kartą per metus, kai atšyla orai. Savivaldybė yra informuota apie nepatenkinamą vandentiekių būklę.
Sigito STRAZDAUSKO nuotr.:
Purvėnų vandentiekio nuosavybės klausimą politikai spręs ateityje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto