Giminės Savivaldybėje – atsitiktinumas ar sistema?

Kai Mažeikių autobusų parke buvo įkurtas kelionių organizatoriaus etatas, jau kitą dieną šias pareigas pradėjo eiti Savivaldybės mero Vilhelmo Džiugelio žmona Ramunė. Ar ši pareigybė neatsirado dėl konkretaus žmogaus, aiškinosi Antikorupcijos komisija.
Įtarumo šešėliai gaubia ir pačią Savivaldybę. Paanalizavus darbuotojų sąrašą, tarp jų nesunku aptikti giminystės ryšių.


DĖL ETATO
KILO ĮTARIMŲ
Į Antikorupcijos komisiją dėl R. Džiugelienės įdarbinimo kreipėsi įvairiais skundais valdžią atakuojanti aktyvi mažeikiškė Daiva Šideikienė.
„Santarvei“ moteris sakė, jog jai susidaręs įspūdis, kad iki tol niekur nedirbusi besilaukianti mero žmona buvo įdarbinta dėl to, kad gautų pašalpas.
D. Šideikienei rūpėjo sužinoti, kaip įsidarbino R. Džiugelienė: ar buvo skelbtas konkursas, kiek pretendentų buvo, ar kosmetologės išsilavinimas tinka tokiam darbui.
Bendrovės direktorius Juozas Kelmelis „Santarvei“ prisipažino gerokai nustebęs, kad dėmesio susilaukė kelerių metų senumo istorija. Jis patikino, kad kelionių organizatoriaus etatas tikrai nebuvo steigiamas dėl R. Džiugelienės: esą įmonė įsigijo vakarietiškų autobusų, atsirado galimybė teikti papildomas paslaugas transportą nuomojant ekskursijoms, o eksploatacijos skyriaus darbuotojams per sunku buvo susitvarkyti su papildomu darbu. Be to, įsteigti naują etatą buvo ne direktoriaus, o bendrovės valdybos nutarimas.
J. Kelmelis negailėjo gerų žodžių R. Džiugelienei: esą moteris gerai susitvarkė su pareigomis, jai dirbant buvo išleistas reklaminis lankstinukas apie įmonės paslaugas.
KOMISIJA
NUSIŽENGIMŲ
NEĮŽVELGĖ
J. Kelmelis „Santarvei“ sakė, kad, priimdamas į darbą žmones, jis vadovaujasi įstatymais ir įmonės įstatais.
D. Šideikienės skundą tyrusi Antikorupcijos komisija nusižengimų teisės aktams nenustatė.
„Akcinių bendrovių įstatyme ir įstatuose nenumatyta, kad turi būti skelbiamas viešas konkursas. Pareigybės aprašyme nurodoma, ką privalo išmanyti kelionių organizatorius: įstatyminius darbo organizavimo pagrindus, bendrovės valdymo principus, būti komunikabilus, bendraujantis ir panašiai, nenurodyta, kad privalo turėti atitinkamą išsilavinimą. Pareigybė buvo steigiama ne asmeniui, o kelionių organizavimui“, – komisijos išvadas apibendrino Antikorupcijos komisijos pirmininkė Laima Nagienė.
Komisijos išvadų nepaneigsi. Tačiau paanalizavus įvykių seką, peršasi vieno politiko garsi frazė „kas gali paneigti“, kad buvo ir kitaip. Kad būtina steigti kelionių organizatoriaus etatą, bendrovės valdyba (iš penkių narių, trys – Savivaldybės atstovai, valdybos pirmininkas – Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Romualdas Sakalauskas – B. R.) nutarė 2005 metų lapkričio 30 dieną, nauja darbo vieta direktoriaus įsakymu įsteigta gruodžio 12 ąją, o R. Džiugelienė šias pareigas pradėjo eiti jau kitą dieną.
MERAS MANO, KAD KALTAS
MAŽAS MIESTAS
Savivaldybės meras V. Džiugelis „Santarvei“ neigė, kad jis pasirūpino savo žmonos įdarbinimu. Kaip ji sužinojo apie naują darbo vietą?
„Informacijos, jei nori, randi“, – lakoniškai į klausimą atsakė meras.
Šiuo metu R. Džiugelienė yra motinystės atostogose. Birželio mėnesį sūnui sueis treji metai. Meras informavo, kad Klaipėdos universitete kosmetologiją studijuojanti žmona, jei kito darbo nesusiras, grįš į ankstesnes pareigas.
Kiti du mero šeimos nariai – marti ir sūnus iš pirmosios santuokos – taip pat Savivaldybės įmonių darbuotojai. Jonas Džiugelis dirba Mažeikių šilumos ūkyje projektų vadybininku, žurnalistiką studijuojanti jo žmona Eglė – Mažeikių ligoninės direktoriaus pavaduotoja personalo klausimams. Tiesa, savo karjerą ji pradėjo nuo sekretorės. Ligoninėje tuometinė J. Džiugelio draugė įsidarbino tuoj po to, kai šis tapo Savivaldybės meru.
„Aš nieko dėtas. Ją dirbti į ligoninę priėmė Rasa Mačiulienė (V. Džiugeliui tapus meru, ji laikinai ėjo ligoninės vadovo pareigas – B. R.)“, – teigė meras.
V. Džiugelis stebėjosi, kad žmones domina jo šeimos gyvenimas. Atseit, jeigu gyventume dideliame mieste, santykiai ir požiūris būtų kitoks.
„Kaip žiūrėsi, taip blogai. Savo verslas ar darbas kitur – vis tiek ką nors gali prilipdyti. Ar mano šeimos nariai turi teisę kur nors dirbti? Ar aš visai beteisis?“ – ironizavo meras.
BE GIMINAIČIŲ GERIAU
Sunku prognozuoti, kiek rastume giminystės ryšiais susijusių darbuotojų, jeigu būtų patikrinti visų Savivaldybei priklausančių įmonių darbuotojų sąrašai.
Ar daug giminaičių dirba Savivaldybėje, V. Džiugelis negalėjo pasakyti.
„Aš turiu ką veikti, neturiu laiko tokiais dalykais domėtis. Be to, ne aš priimu į darbą Savivaldybėje“, – atsakė meras.
O kaip elgtųsi, jeigu pats būtų įstaigos vadovas?
„Perfrazuojant Prezidentą Algirdą Brazauską, svarbiausia – kompetencija. Tačiau aš manau, kad geriau toliau nuo giminaičių darbe, pačiam bus lengviau“, – teigė meras.
Esą tokią nuostatą jis turintis ne dėl politinio požiūrio ar dėl žiniasklaidos, o dėl to, kad prisiimdamas giminaitį negalėtų iš jo pareikalauti ar supykus kumščiu trenkti į stalą.
Meras patikino, kad kai dirbo ligoninės vadovu, nebuvo įdarbinęs nė vieno giminaičio. Jei turėtų privačią įmonę, taip pat nenorėtų, kad joje dirbtų artimieji.
DIREKTORIUS –
NE IŠIMTIS
Savivaldybės administracijos direktorius Bronius Kryžius „Santarvei“ teigė, kad įstatymai nedraudžia į darbą priimti šeimos narių (tėvų, vaikų, brolių, seserų), jeigu jie nėra pavaldūs savo tiesioginiam vadovui.
B. Kryžius, kaip ir meras, negalėjo pasakyti, kiek Savivaldybės darbuotojų susaistyti giminystės ryšiais. Tačiau neneigė, kad giminaičių galima rasti. Esą Mažeikiai nedideli, ir sunku to išvengti. Be to, į valstybės tarnybą priimami konkursą laimėję specialistai, nėra uždrausta jame dalyvauti visiems mažeikiškiams.
Ir vis dėlto, direktoriaus nuomone, nėra gerai, kai vienoje įstaigoje dirba giminės. Ypač jei jie yra aukštas pareigas einančių tarnautojų artimieji.
Ar B. Kryžiui pavyksta laikytis šios nuostatos? Kiek pagalvojęs, direktorius prisiminė, kad Savivaldybėje valytoja dirba jo sesuo (Jovita Seminavičienė – B. R.).
„Ne aš ją įdarbinau (priimta 1999 metais, kai direktoriumi dirbo Petras Rubežius, B. Kryžius ėjo mero pareigas – B. R.). Nejaugi tapęs administracijos direktoriumi turėjau atleisti vien dėl to, kad tai mano sesuo?“ – retoriškai klausė pašnekovas.
Įsibėgėjus pokalbiui B. Kryžius prisiminė ir kitą faktą: Vaiko teisių apsaugos skyriuje dirba ir sesers duktė. Ar Savivaldybės direktorius pasirūpino dukterėčia? Jokiu būdu, esą priimti paprašiusi skyriaus vedėja.
„Santarvę“ skyriaus vedėja Liudvika Lapienė patikino, kad Savivaldybės administracijos direktorius tikrai nesitarė dėl giminaitės įdarbinimo.
„Ji ieškojo darbo, o mums kaip tik reikėjo pakaitinės specialistės, dirbančios vietoje motinystės atostogose esančios darbuotojos“, – teigė vedėja.
V. Lapienė neneigė: dabar jau žinanti, kad naujoji darbuotoja Kristina Seminavičiūtė yra B. Kryžiaus dukterėčia. Kada, prieš įdarbinimą ar po, sužinojo, neprisiminė.
„Santarvei“ pavyko išsiaiškinti, kad Mažeikių ugniagesių komandos viršininkas Augustas Baltutis – taip pat yra B. Kryžiaus giminaitis.
„Taip, jis mano pusbrolis. Seniai eina šias pareigas (tarnyba reorganizuota į Savivaldybės padalinį 1998 metais), todėl ir pamiršau“, – Savivaldybės administracijos direktorius patikino ne specialiai „Santarvei“ nutylėjęs šį faktą.
NE VISI NORI KALBĖTI
„Santarvei“ sunku buvo atsekti gimines, nors viešoje erdvėje sklinda kalbos, kad Savivaldybėje dirba nemažai saviškių: giminaičių, draugų, bendrapartiečių ir šiaip reikalingų žmonių. Pakalbinti specialistai arba dėjosi nežiną, arba kalbėjo puse lūpų.
Su „Santarve“ „giminės tema“ nebuvo linkę bendrauti ir kai kurie šeimų atstovai. Finansų skyriaus vyresnioji specialistė Stanislava Varkalienė, pasiteiravus, kaip jos duktė įsidarbino Savivaldybėje, pareiškusi, kad šia tema su žurnaliste nekalbės, numetė telefono ragelį.
Ne iš karto leidosi prakalbinama ir jos duktė Viešųjų pirkimų tarnybos specialistė Jovita Baltinienė. „Ar aš privalau atsakyti?“ – į klausimą, ar seniai dirba Savivaldybėje, klausimu atsakė specialistė.
Tik priminus, kad jos darbdavys Savivaldybės administracijos direktorius B. Kryžius bei meras V. Džiugelis atsako net į nepatogius klausimus, specialistė teikėsi kalbėti.
NIEKO BLOGO
NEĮŽVELGIA
S. Varkalienė su „Santarve“ sutiko kalbėti tik įsikišus Viešųjų ryšių skyriui. Moteris patikino, kad tikrai nepadėjo dukrai įsidarbinti Savivaldybėje. Esą konkursui, kuriame dalyvavo net vienuolika pretendentų, ji „kruvinai“ ruošėsi.
„Duktė baigė Šiaulių universitete ekonomikos mokslus, mokosi magistrantūroje. Tai kas čia blogo, jeigu nusprendė dalyvauti konkurse?“– klausė pašnekovė ir pridūrė, kad neatkalbinėjo dukters, prieš tai Ugniagesių tarnyboje dirbusios buhaltere, nuo bandymo įsidarbinti Savivaldybėje.
Finansų skyriaus vedėjos Julijos Balvočienės duktė pakaitine valstybės specialiste (pavaduoja motinystės atostogose esančią specialistę) dirba Turto valdymo skyriuje. Vedėja tokią situaciją vertina normaliai – su dukra dirba skirtinguose skyriuose, susitinkančios nebent koridoriuje, bendrauti ne apie darbą laiko nesą.
Panašiai kalbėjo ir Savivaldybės vyriausioji paminklosaugininkė Eugenija Kupliauskienė, kurios sūnus Eugenijus prieš keletą metų įsidarbino Savivaldybėje juristu (šiuo metu dirba juristu Socialinės paramos skyriuje).
„Nė iš tolo neatkalbinėjau. Nei siūliau, nei atkalbinėjau. Jis baigė mokslus, kaip tik tuo metu buvo laisva vieta. Turėjo teisę dalyvauti, ir ja pasinaudojo“, – teigė moteris.
Socialinės paramos skyriuje dirba ir E. Kupliauskienės marti. Pašnekovė paaiškino, kad ne sūnus ją čia atsivedė – santuoka baigėsi tarnybinis romanas.
„Nesu jokių kalbų girdėjusi dėl to, kad su sūnumi dirbame vienoje įstaigoje. Tik kartą interneto komentaruose buvome paminėti, esą giminės sulindo į Savivaldybę“, – prisipažino pašnekovė.
APKALBŲ
SUNKU IŠVENGTI
Savivaldybės mero sekretore referente ne vienus metus dirba Tarybos sekretorės Izoletos Savickajos duktė Jurgita Zemblienė. Politinio asmeninio pasitikėjimo pareigas einanti I. Savickaja prisipažino labai nenorėjusi, kad duktė įsidarbintų toje pačioje įstaigoje. Ne tik dėl apkalbų.
„Man visada atrodė, kad dirbti vienoje įstaigoje šeimos nariams nėra gerai“, – paaiškino pašnekovė.
Tarybos sekretorė apie dukters ketinimus net kalbėjusi su tuometiniu meru Vidmantu Macevičiumi. Šis, sužinojęs kad Jurgitos išsilavinimas atitinka pareigybei, esą papriekaištavęs dėl to, kokią teisę mama turi nurodinėti suaugusiam žmogui.
I. Savickaja prisipažino labai nesijaudinusi, kai duktė nelaimėjo skelbto konkurso. Tačiau kai bene po mėnesio mero sekretorės vieta vėl tapo laisva, pagal įstatymą ją turėjo teisę užimti pretendentė, konkurse buvusi antra.
„Darbo pradžioje, gal po dviejų savaičių, turėjome vieną konfliktą. Namuose išsiaiškinom, kaip turėtume elgtis. Dabar dėl giminystės nematau jokios problemos. Darbe esame tik darbuotojos. Yra pareigos – jokių mamos ir dukters santykių“, – teigė pašnekovė.
Panašiai kalbėjo ir Jurgita. Tačiau jauna moteris prisipažino, kad jai skaudu klausytis apkalbų, esą šį darbą gavusi per mamą. „Kad esu duktė, žinojo tik vienas komisijos narys“, – patikino aukštąjį verslo administravimo išsilavinimą turinti mero sekretorė.
KLAIDINA
PAVARDŽIŲ SUTAPIMAS
Savivaldybės personalo tarnybos vedėja Aleksandra Lukošaitienė informavo, kad pretendentas dalyvauti konkurse pildo anketą, iš kurios ir paaiškėja, ar jis būtų pavaldus galimam tiesioginiam vadovui.
Anot vedėjos, Mažeikių savivaldybėje tikrai nėra giminių klano, o gyventojus klaidina ir atsitiktinai sutampančios pavardės. Pavyzdžiui, juristas Virgilijus Kenstavičius ir Projektų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Roma Kenstavičienė visai ne giminės, o vyriausioji architektė Daiva Štakonaitė bei Statybos ir remonto skyriaus vyriausiasis specialistas Rymantas Štakonas pagal giminystės ryšius yra kaip devintas vanduo nuo kisieliaus.
Beje, ir pačios A. Lukošaitienės vyras Virginijus prieš keletą metų tapo savivaldos darbuotoju – jis dirba Reivyčių seniūno pavaduotoju.
„Jo darbas kabojo ant plauko. Ar todėl, kad jis mano vyras, turėjo nedalyvauti konkurse? Tikrai su niekuo nesitariau dėl jam palankių rezultatų. Pasakiau – mokykis, ruoškis, nes tave stebės kaip per didinamąjį stiklą. Net atostogas pasiėmė, kad gerai pasiruoštų“, – prisiminė A. Lukošaitienė.
Laižuvos seniūno pavaduotoja Regina Gramienė – Savivaldybės žemės ūkio skyriaus vedėjo Rimanto Gramo žmona.
SENIŪNAI
KEISTIS NESUTINKA
Savivaldybės administracijoje, sausio 1-osios duomenimis, buvo 283 etatai, iš jų 135 valstybės tarnautojų. Į valstybės tarnybą žmonės atrenkami konkurso būdu. Savivaldybės administracijos direktorius B. Kryžius tikina: konkursai, susidedantys iš testo ir pokalbio, vyksta skaidriai.
Tačiau konkursai baigiasi, įtarumo šešėliai lieka. Kad neišvengiama subtilumų, spėja ir konkursuose nesėkmingai laimę bandę mažeikiškiai. Kaip sakoma, žmonėms kalbėti neuždrausi.
Prieš penkerius metus daug aistrų buvo sukėlęs konkursas Laižuvos seniūno pareigoms užimti. Eiti šias pareigas buvo pareiškę norą ir du seniūnijos specialistai, tačiau laimėjo jį mažeikiškis Stanislovas Putelis. Laižuviškiai šmaikštavo, kad jo „privalumas“– Savivaldybėje vyriausiąja specialiste (šiuo metu ji – Projektų valdymo skyriaus vedėja) dirbanti sesuo Dalia Grygolaitienė.
Konkurse dalyvavo ir dabartinis Reivyčių seniūnas Algimantas Auškalnis. Jis turėjo ūkininko ir Tarybos nario Antano Tenio rekomendaciją. Į testo klausimus ne tik A. Auškalnis, bet ir dar vienas pretendentas atsakė geriau už S. Putelį, tačiau po pokalbio visi komisijos nariai S. Puteliui vieninteliam skyrė po 9 balus. Tai ir sukėlė peno įtarimams ir diskusijoms.
Direktoriaus teigimu, kad tokių įtarimų nebekiltų, bene prieš metus nuspręsta konkurso metu vykstančius pokalbius įrašyti į diktofoną, vėliau perkelti į kompiuterį bei diskelį, kuris pridedamas prie protokolo.
Buvusį konkursą „Santarvė“ prisiminė neatsitiktinai. Laižuvos pašonėje, Auksodėje, gyvenantis A. Auškalnis tarnybine mašina kasdien rieda į Reivyčius, o mažeikiškis S. Putelis – į Laižuvą. Ar ne per didelė prabanga skurdžiam rajono biudžetui sunkmečio laikotarpiu?
B. Kryžius sutiko, kad atvirkščias variantas būtų pigesnis. Apie galimybę susikeisti pareigomis kalbėta su seniūnais. Tačiau nei seniūnai, nei bendruomenių atstovai permainų nenori. „Santarvės“ žiniomis, dauguma laižuviškių iš tikrųjų patenkinti S. Puteliu, ir jokių rokiruočių nenorėtų.
Antano JANUŠONIO piešinys

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto