Gimnazijoje – žydų tautos tragedijai atminti dedikuotas renginys

Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Mažeikių Merkelio Račkausko gimnazijoje praėjusį penktadienį vyko parodos apie žydų tautos tragediją pristatymas ir paskaita. Ją skaitė Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus atstovė – parodos autorė, sudarytoja ir kuratorė Danutė Selčinskaja.

Pristatyta paroda

„Žmogus gyvas tol, kol prisimena tai, ko niekada neturi pamiršti“, – tokiais Vilniaus žydų gyvenimą įamžinusio rašytojo Abraomo Karpinovičiaus žodžiais būtų galima pradėti kiekvieną renginį, kuriame prisimenamos holokausto aukos. Šie žodžiai skambėjo ir penktadienį gimnazijoje vykusiame renginyje.
Sausio 26-ąją – Tarptautinės holokausto atminimo dienos išvakarėse – gimnazijoje buvo atidaryta kilnojamoji paroda „Išsigelbėjęs Lietuvos žydų vaikas pasakoja apie Šoa“. Ją parengė Gaono žydų muziejaus darbuotojai.
Gimnazijos etikos bei teatro mokytoja Rima Kesminienė sakė, jog niekas geriau negali papasakoti apie pasaulio tautų teisuoliais pripažintus lietuvius, apie nuo nacių naikinimo mašinos išgelbėtų vaikų likimus nei parodos autorė, sudarytoja ir kuratorė D. Selčinskaja.

Penktadienį gimnazijoje lankėsi muziejaus Žydų gelbėtojų atminimo įamžinimo skyriaus vedėja Danutė Selčinskaja. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Ne holokaustas, o šoa
Renginio metu Merkelio Račkausko gimnazijos mokiniai, pasirinkę lankyti teatro pamokas, suvaidino etiudą pagal vieną iš A. Karpinovičiaus apsakymų.
Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus Žydų gelbėtojų atminimo įamžinimo skyriaus vedėja D. Selčinskaja renginyje mokyklos bendruomenei kalbėjo ne tik apie parodą. Paskaitoje viešnia daug dėmesio skyrė ir iš Mažeikių bei kaimyninių rajonų kilusiems žydų gelbėtojams, papasakojo apie išgelbėtų žydų vaikų likimus.
„Hebrajiškas žodis „šoa“ reiškia visišką sunaikinimą, tragediją. Žodis „holokaustas“ yra kilęs iš graikų kalbos ir reiškia aukos sudeginimą. Todėl mes, muziejininkai, dažniau vartojame „šoa“ terminą“, – paaiškino muziejininkė.

Mūsų krašto istorijos

Kalbėdama su „Santarve“ D. Selčinskaja sakė, jog mažeikiškiai gali didžiuotis iš kaimyninio Akmenės rajono kilusia garsiausia žydų gelbėtoja Ona Šimaite. Ji, gelbėdama žydus, darė daug ir įvairių dalykų, neretai rizikuodama savo gyvybe.

Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

„Jūsų kraštui yra artima ir išgelbėto žydų vaiko – poeto Alfonso Bukonto istorija. Bukontas nešiojo savo gelbėtojų pavardę. Ir ilgai nežinojo, jog iš tiesų yra žydas. Marija ir Jeronimas Bukontai savo biologinių vaikų neturėjo, todėl įsisūnijo žydą berniuką, jį užaugino kaip savo vaiką ir taip išgelbėjo nuo sunaikinimo“, – pasakojo muziejininkė.

Informacija – leidiniuose ir internete

D. Selčinskaja yra ir 2017 metų kalendoriaus „Pasaulio tautų teisuoliai“ sudarytoja. Už išskirtinio dizaino, išliekamąją istorinę ir meninę vertę turintį kalendorių, į kurį sudėtos 62 žydų gelbėtojų istorijos, sudarytoja buvo apdovanota. Jai skirta Lauryno Ivinskio premija.
Pašnekovės nuomone, besidomintieji holokausto bei žydų gelbėjimo temomis šiuo metu turi daug galimybių ir šaltinių, iš kurių galima sužinoti įvairių faktų.
Savo apsilankymo gimnazijoje metu ji išsamiai pristatė Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus darbuotojų iniciatyva sukurtą interneto svetainę www.issigelbejesvaikas.lt. Joje sudėtos gelbėjusiųjų ir gelbėtojų istorijos. Svetainėje talpinamas ne vienas filmas, garso įrašai, nuotraukos.
Kilnojamoji paroda „Išsigelbėjęs Lietuvos žydų vaikas pasakoja apie Šoa“ Mažeikių Merkelio Račkausko gimnazijos pirmame aukšte bus eksponuojama iki kovo mėnesio.

One Reply to “Gimnazijoje – žydų tautos tragedijai atminti dedikuotas renginys”

  1. o kas ir kada parašė:

    Vaikams papasakos apie lietuviu tautos tragedija? Rainiu miskeli ir kitas? Ir apie ju vykdytojus. Knygos naikinamos, vyresnioji karta iskeliauja, o visur tik apie isrinktosios tautos tragedija kalbama, kad tik istrinti musu tautos zaizdas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto