Gydytojų stygius ligonių kasas verčia nuolaidžiauti

Šiaulių ligonių kasos direktoriaus pavaduotojas Paulius Rumbutis pastebėjo, kad rajonuose įsigali didmiesčių praktika – nemokamas paslaugas teikti privalantys gydytojai pacientų reikalauja sumokėti už tyrimus. Ligonių kasa linkusi užsimerkti prieš šiuos pažeidimus, nes baiminasi, kad privačios įstaigos atsisakys pasirašyti sutartis dėl nemokamo pacientų aptarnavimo.
NEMOKAMOS
PASLAUGOS –
APDRAUSTIESIEMS
Mažeikiškiai teiraujasi, kokias jie gali gauti nemokamas sveikatos priežiūros paslaugas. Ar lankantis pas privačios įstaigos gydytojus, su kuriais Ligonių kasa yra pasirašiusi sutartį, iš tiesų nemokamai suteikiama tik konsultacija, o už tyrimus reikia mokėti? Pavyzdžiui, kardiologai iš šeimos gydytojo siuntimą turinčių mažeikiškių už doplerinę echokardioskopiją ima 55 litus.
Šiaulių ligonių kasos direktoriaus pavaduotojas Telšių apskričiai P. Rumbutis informavo, kad teisę į sveikatos priežiūros nemokamas paslaugas, finansuojamas iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto, turi žmonės, už kuriuos mokamos arba kurie patys moka įstatymu nustatyto dydžio privalomojo sveikatos draudimo įmokas.
Nemokamas sveikatos priežiūros paslaugas apdraustieji gali gauti kreipdamiesi į sveikatos priežiūros įstaigą, su kuria teritorinė ligonių kasa yra sudariusi sutartį.
Visiems gyventojams, nepriklausomai nuo to, jie drausti ar ne, nemokamai turi būti suteikiama būtinoji pagalba – tai tokia, kai pavojus iškyla žmogaus gyvybei ar gali sukelti invalidumą.
UŽ TYRIMUS
MOKĖTI NEREIKIA
P. Rumbutis paaiškino, kad pacientas, kuris kreipiasi į privačią įstaigą, pasirašiusią sutartį su Ligonių kasa , gauti nemokamas paslaugas gali tada, jeigu turi tinkamai įformintą šeimos gydytojo siuntimą. Valstybės lėšomis apmokamos šios paslaugos: prevencinė medicinos pagalba, medicininė reabilitacija, slauga, asmens sveikatos ekspertizė.
Iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto apmokamų asmens sveikatos priežiūros paslaugų sąrašas gali būti detalizuojamas Ligonių kasos ir įstaigų pasirašytose sutartyse.
„Įstaigų vadovai ar privačiai dirbantys gydytojai su ligonių kasa pasirašo sutartį ir jos priedą. Priede yra nurodytas konsultacijų skaičius, sutartinė suma. Yra ir toks punktas, kuris įpareigoja už pacientams teikiamas paslaugas, apmokamas iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo, neimti papildomų priemokų, išskyrus Sveikatos sistemos įstatyme numatytus atvejus“, – teigė Ligonių kasos direktoriaus pavaduotojas.
PACIENTAS GALI RINKTIS
P. Rumbutis pastebėjo, kad būna atvejų, kai pacientų, turinčių teisę į nemokamą sveikatos priežiūrą, netenkina gydytojų paskirtas gydymas. Jeigu jie savo iniciatyva pasirenka papildomas brangesnes paslaugas ar procedūras, procedūrų bazinių kainų skirtumą jie apmoka patys Sveikatos apsaugos ministerijos nustatyta tvarka.
„Tokiais atvejais pacientų pasirinkimas turi būti motyvuotas ir konkrečiai įvardintas – dokumentuojant, kokios paslaugos, medikamentai ar kitos priemonės pasirenkamos. Dokumentai turi būti patvirtinti paciento ir gydytojo parašais“, – paaiškino pašnekovas.
P. Rumbutis patarė pacientams, mokantiems už paslaugas, iš gydytojų prašyti šį faktą patvirtinančio dokumento. Tai padėtų Ligonių kasos specialistams, kontroliuojantiems, kaip laikomasi sutartyse numatytų įsipareigojimų.
TAIKSTOMASI
DĖL GYDYTOJŲ
TRŪKUMO
Patys gydytojai aiškina, kad imti papildomai už atliekamus tyrimus jie priversti, nes Ligonių kasų įkainiai esą per maži.
Anot P. Rumbučio, vieni įkainiai gal per maži, kiti – per dideli. Pavyzdžiui, už echoskopiją Ligonių kasa įstaigoms moka pakankamai – 40–50 litų.
„Klaipėdoje, Vilniuje tapo norma iš turinčių siuntimą pacientų papildomai imti už tyrimus. Tokia mada ateina ir į rajonus. Ko gero, tokių atvejų daugės“, – prognozavo pašnekovas.
Kodėl tokius dalykus toleruoja ligonių kasos?
„Mes galime visais būdais „užveržti“ tai. Bet ar dėl šito pacientams bus geriau?“– retoriškai klausė direktoriaus pavaduotojas.
Rajonuose aštrėja specialistų problema. Įstaigos juos kviečiasi iš kitur.
„Mažeikiai neturi kardiologų. Jeigu sugriežtinsime kontrolę, uždrausime imti už tyrimus, iš kitur jų neprisikviesite. Žmonėms teks važiuoti į Klaipėdą ar kitur. Kažin ar mažeikiškiai tuo džiaugsis?“ – svarstė Ligonių kasos direktoriaus pavaduotojas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto