Gyvenimas tarp Danijos ir Mažeikių dailininkei nenusibosta

Mažeikiuose gyvenančiai dailininkei Zitai Klovaitei tenka dažnai keliauti Baltijos jūra: kelionės į Daniją ir atgal jai tapo jau įprastos.
Svečioje šalyje dailininkė surado savo gyvenimo draugą, ten ji stengiasi su savo kūryba supažindinti to krašto visuomenę.

TAPO NUO DUKROS GIMIMO
Su teptuku iš Akmenės kilusi dailininkė Zita Klovaitė nesiskiria jau 17 metų. Iki tol užsiiminėjusi visiškai kitokia veikla, Zita tapyti pradėjo po to, kai jai gimė dukra. Nuo to laiko jos gyvenime atsirado kažkokios mistikos. Tad metusi iki tol dirbtus darbus, Zita persikvalifikavo į dailės mokytojus ir jau dešimt metų dirba pedagoginį darbą.
Dėl to dailininkė sakosi visai nesigailinti ir yra laiminga.
„Klausau širdies. Į materialius dalykus nežiūriu, rūpi tik dvasinis pasaulis. Su pinigais nedraugauju, dėl to turiu problemų“, – atvirai pasakoja Zita.

TRAUKIA ĮVAIRUS MENAS
Per tą laiką dailėje išbandyta viskas – nuo realistinių peizažų iki modernizmo ir abstraktaus meno. Zita yra tautodailininkė, šiuo metu Šiaulių universitete dar studijuoja audiovizualinį meną, tad po keletą kartų per metus tenka išvykti į sesijas.
Svajoja menininkė ir apie žurnalistiką, kadangi mano, jog tam turi gabumų, yra drąsi, tik trūksta literatūrinių gabumų. Labiausiai traukia dizainerės darbas, mėgsta kurti draugams interjero paveikslus, renkasi jiems kuo įvairesnę atlikimo techniką. Vienam danui yra piešusi paveikslą tiesiog ant virtuvės durų.

SVARBIAUSIA – MOKĖTI KALBĄ
Danijoje pirmąkart apsilankė su ekskursija. Šis kraštas Zitai labai patiko, tad nusprendė susipažinti su juo kuo arčiau. Kai buvo šiokių tokių materialinių sunkumų, vyko į Daniją padirbėti. Taip atsirado vietos draugų, naujų pažinčių, kurios padėjo moteriai įsitraukti ir į danų meno pasaulį.
Svarbiausia, ką mažeikiškė gali patarti vykstantiems laimės ieškoti į Daniją – mokėti kalbą bei ieškoti legalaus darbo. Šioje šalyje labai aukštas pragyvenimo lygis, tad ir iš atvykėlių reikalaujama labai daug. Jei, pasak dailininkės, moki danų kalbą, vietos gyventojai bendrauja labai maloniai, anglų kalba jiems yra svetima, o bendravimas būna šaltas. „Jei nemokėsi kalbos, geriausiu atveju galėsi nešioti tik laiškus“, – sakė Zita.

LAUKIA KVALIFIKUOTŲ SPECIALISTŲ
Kalbą privalu išmokti per trejus metus, tada reikia laikyti valstybinį egzaminą. Labai daug šalyje atvykėlių turkų, Balkanų šalių atstovų. Planuojantiems važiuoti užsidirbti į Daniją reikėtų iš anksto žinoti savo galimybes ir ar būsi ten reikalingas. Priešingu atveju, Zita pataria važiuoti tik kaip turistui.
Danijoje darbą visada ras aukšto lygio specialistai. Jei turėsi legalų darbą, dėl pragyvenimo nebus jokių problemų. Ypač ten trūksta medikų.

NIEKADA NETURĖJO STUDIJOS
Danijoje Zita surado savo gyvenimo draugą, ištekėjo, tad nuo to laiko kelionės į Daniją tapo įprastos. Su draugišku pavydu dailininkė pasakoja apie Danijos menininkų gyvenimą. Zita niekada nėra turėjusi savo darbo studijos. Vietos menininkai gyvena labai gerai, visi turi puikias darbo sąlygas, nuosavuose namuose yra įsirengę savo dailės studijas.
Apie Daniją Zita kalba kaip apie mistinę šalį. Vakarais gatvėse ant palangių, stalų daug žvakių šviesos, žmonės mėgsta dekoratyvinius angelus.

SUBTILUS MENINIS SKONIS
Pasak Zitos, danai mėgsta aukšto lygio dizainą, be galo tobulai išvystytas jų estetinis skonis. Parduotuvėse galima rasti prekių pagal kiekvieno skonį. Priklausomai nuo to, kiek gali išleisti. Gatvėse bet ko pardavinėti neleidžiama.
„Galima meno kūrinius pardavinėti restoranuose, gatvėse piešti portretus. Aš tai tik planuoju daryti, kadangi dar nemoku kalbos, todėl nedrąsu“, – dalijasi mintimis Zita.
Labai populiarus Danijoje fitodizainas – tai dailės ir puokščių derinimo menas. Tie darbai ten labai brangūs. Madingi karpiniai ir iš jų daromi suvenyrai, kurių Lietuvoje dailininkė dar sako nemačiusi.

VAIKAI LAVINAMI MUZIEJUOSE
Zita yra modernaus meno muziejaus „Luiziana” klubo narė. Šiame muziejuje daug dėmesio kreipiama į vaikų meninių gabumų ugdymą: vaikams čia įrengtos tapybos, skulptūros studijos, tad stebėdami muziejuje eksponuojamus dailininkų paveikslus, vaikai gali bandyti piešti ir patys.
Įsirengti tokią studiją ir mokyti tapybos vaikus Danijoje – didelė Zitos svajonė. Todėl prieš tai dailininkė turi supažindinti visuomenę su savo kūryba, o tada, jei atsirastų pasekėjų, tą svajonę jau įmanoma įgyvendinti.
Šiuo metu Zita turi Danijoje sukurtą savo interneto svetainę, kurioje save pristato kaip dailininkę, dizainerę ir dailės mokytoją. Bet kol kas ja nėra patenkinta, kadangi dar daug ko ten trūksta.

PARSIVEŽA DAUG NAUJOVIŲ
Mažeikiškė dailininkė Danijoje nuolat semiasi patirties, stengiasi tobulėti ir nori pasiekti tokį lygį, kad galėtų patekti į geras galerijas. „Daug naujovių gaunu čia, daug jų parsivežu iš ten. Ir pas mus, ir Danijoje yra tobulų dalykų“, – sako nenorinti nuolat būti vienoje vietoje Zita.
Neseniai kažkas Zitai pasiūlė tapyti trijų spalvų paveikslus. Taip, pasak jos, atsirado naujas modernus tapybos stilius.
Labiausiai svečioje šalyje moteriai patinka nuolatinis gyvenimas prie jūros, kur daug erdvės. Taip nuolat patiria kažką naujo, nepaprasto, gauna įkvėpimo darbui.

GYVENA VISAVERTĮ GYVENIMĄ
Zita jau spėjo susipažinti su įvairių profesijų, gabumų žmonėmis. Ją stebina tai, kad žmonės, perkopę per 60 metų, studijuoja dailės istoriją, gyvena visavertį gyvenimą. Jos 75-erių metų anyta žaidžia bridžą, važiuoja poilsiauti į Afriką, keliauja laivais. Finansai danams leidžia mažiausiai du kartus per metus leistis į keliones.
Su lietuviais susitinka daugiausia bendruomenių susirinkimuose, kur stengiamasi nepamiršti Lietuvos, bendrauti su įdomiais žmonėmis. Zitai įsiminė „Keistuolių teatro” spektaklis, susitikimas su bernardinais Juliumi Sasnausku, Astijumi.
Mažeikiškė sako, kad jai malonu parvažiuoti ir išvažiuoti, nuolat patirti naujų įspūdžių. O ar Danija taps nuolatine gyvenimo šalimi, Zita negalėjo pasakyti, nes nežino, koks jos likimas.
Jono STRAZDAUSKO nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto