Gyventojai dėl nuotekų dumblo skelbia ultimatumą

Dėl smarvės kenčiantys Dargių sąvartyno kaimynai laukti pasiryžę tik dvidešimt dienų.

Dargių sąvartyno pašonėje gyvenantys žmonės ruošiasi blokuoti kelią nuotekų dumblo vežėjams. Jeigu problema per dvidešimt dienų nebus išspręsta, jie neatmeta galimybės dėl teisės gyventi švarioje aplinkoje kreiptis į teismą.

PROBLEMĄ APTARĖ VIETOJE
Dėl smarvės kenčiantys gyventojai ne pirmi metai pagalbos ieško įvairiose institucijose, atakuoja nuotekų dumblo „savininkus“ – „Mažeikių vandenis“, tačiau permainų nesulaukia.
Praėjusią savaitę gyventojų atstovai dėl dumblo dvoko kreipėsi į naująjį Savivaldybės merą Antaną Tenį.
Pirmadienį apie šią problemą buvo kalbama Savivaldybėje vykusiame gamybiniame pasitarime, o antradienį „Mažeikių vandenų“ ir savivaldos atstovai su žmonėmis susitiko „įvykio vietoje“ – Dargių sąvartyne. Nors vėjas svečiams buvo palankus, tačiau smarvės išvengti nepavyko.
„Įsivaizduokite, kaip mums čia reikia gyventi. Patikėjau, kad sąvartynas uždarytas, įsigijau sodybą, planavau kaimo turizmu užsiimti. Ką ten turizmu, jeigu niekas pas mane atvažiuoti nenori dėl fekalijų smarvės“, – situaciją aiškino arčiausiai sąvartyno, jo pašonėje gyvenantis Petras Grudikis.
Įpykę gyventojai pliekė ir „Mažeikių vandenų“, ir Savivaldybės atstovus. Esą jiems buvo pažadėta, kad nuotekos bus uždengtos ir dvoko žmonės nejus.
„Čia toks srutų „prūdas“, gali su kateriu plaukioti“, – replikavo žmonės, rodydami į karjerus, kur supiltas dumblas.
Antanas Narmontas, Arūnas Želvys, Zigmas Šerpytis ir kiti gyventojai teigė nesitaikstysią su tokia padėtimi: neras pagalbos rajone, jos ieškos kitur – Seime, teismuose, net Strasbūre.

VADOVAMS SIŪLĖ ATSISTATYDINTI
Vida Bružienė prisipažino nuo praėjusių metų balandžio mėnesio varstanti valdininkų ir „Mažeikių vandenų“ vadovų kabinetų duris. Dėl nuotekų dvoko kenčiantiems gyventojams atstovaujanti moteris teigė, kad jau atsibodę klausytis pažadų. Praėjusiais metais buvę pažadėta spalio mėnesį dumblą uždengti, apsėti žole, vėliau terminai nusikėlė iki kovo 8-osios, tačiau vaizdas nepasikeitė – dumblas virto srutomis, smarvės nesumažėjo.
„Kodėl nieko nedarote? Esate mokyti, su aukštaisiais, einate aukštas pareigas, bet mąstote prasčiau už mus, kaimo žmones. Jei nesugebate, atsistatydinkite. Ateis kiti žmonės, kurie sugebės tą darbą padaryti. Yra gabių žmonių. Ko laikotės įsikibę savo postų?“– piktinosi V. Bružienė.
Gyventojai „Mažeikių vandenims“ paskelbė dvidešimties dienų ultimatumą. Jeigu ir toliau bus vežamas nuotekų dumblas, jie žada užblokuoti kelią į sąvartyną, pasiryžę kreiptis ir į teismą.
„Dvidešimties dienų gal užteks suprasti, ką mes čia šniaukiame. Tegu dvidešimt dienų naudojasi tualetu ir nenuleidžia vandens, tada žinos, koks yra malonus mums brukamas kvapas“, – rėžė V. Bružienė.

BUITINĖMS ATLIEKOMS „NE“, TUALETŲ SMARVEI – „TAIP“
Daug debatų kilo dėl Dargių sąvartyno statuso. Gyventojų nuomone, šis sąvartynas jau uždarytas, valdininkų teigimu, kol kas ne – tik nebenaudojamas.
Telšių regioninio atliekų tvarkymo centro (TRATC) viešųjų ryšių specialistė Daiva Jerošiūnienė bandė pagelbėti valdininkams.
„Sąvartynas tik dabar uždarinėjamas, nes anksčiau tam pritrūko pinigų. Vykdomi viešieji pirkimai, birželio pabaigoje turėtų paaiškėti laimėtojas ir tada prasidės darbai. Manome, kad iki metų pabaigos sąvartynas bus uždarytas ir rekultivuotas, nors tokiems darbams skiriama 17 mėnesių“, – aiškino specialistė.
Nors sąvartynas dar neuždarytas, bet buitinėms atliekoms tarta „ne“ – jos čia nebepriimamos ne pirmi metai. Todėl daugiau negu keista atrodo tai, kad nuotekų dumblą Dargiuose kaupti leista – pagal TRATC ir „Mažeikių vandenų“ 2008 metais sudarytą sutartį.
Tokia informacija dar labiau papiktino žmones. Gyventojai buitines atliekas turi vežti į Jėrubaičius ir už jų priėmimą mokėti nemažus pinigus, nes Europos Sąjungos reikalavimai draudžia eksploatuoti Dargių sąvartyną, tačiau dvokiančiam dumblui taikoma išimtis.
„Už tai, kas vyksta Dargių sąvartyne, pagal sutartį atsako „Mažeikių vandenys“, – tiek į repliką tegalėjo atsakyti TRATC atstovė.
Beje, šių metų pradžioje buvo baigtas TRATC auditas. Jo išvadose užfiksuoti pažeidimai, susiję su Dargių sąvartynu. Akcentuota, kad iki 2005 metų birželio TRATC privalėjo perimti Dargių sąvartyną, organizuoti jo eksploatavimą, o pradėjus veikti regioniniam Jėrubaičių sąvartynui, jį uždaryti. Jeigu tai būtų buvę padaryta, aplinkiniai gyventojai būtų buvę apsaugoti nuo nuotekų dumblo smarvės.

NEPATOGUMAI IKI METŲ PABAIGOS
UAB „Mažeikių vandenys“ direktorius Pranas Trakinis bandė gyventojams paaiškinti, kad nuotekų dumblo sandėliavimo problema aktuali visoje šalyje, nes valymo įrenginiai nepajėgūs sandėliuoti viso dumblo.
Anot jo, problema bus išspręsta iki kitų metų liepos mėnesio, kai bus pastatyti dumblo utilizavimo įrenginiai – darbai jau įpusėjo. Gyventojų aistroms nemažėjant, direktorius pabandė derėtis.
„Mes išsituštinsime valymo įrenginių taupykles, čia dumblą vešime iki Naujųjų metų. Po Naujųjų metų, jeigu draugiškai šnekėsimės, aš čia nebevešiu nė vienos priekabos, laikysiu tose taupyklėse. Liko tik pusė metų. Vežu ne medų, o šūdą, kuris smirdi, nieko nepadarysi“, – samprotavo direktorius.
P. Trakinis bandė žmones įtikinti, kad daro viską, jog tos smarvės būtų kuo mažiau. Be to, kasdien vežama tik apie dvidešimt tonų sauso dumblo, kuris esą ne tiek ir dvokia.
„Bandėme įvairias priemones. Vienos pasiteisino, kitos ne. Vien durpėms nuo pernai spalio išleidome 100 tūkstančių litų, o efekto negavome. O kiek dar kainavo dezodorantai, probiotikai, iš kurių nauda taip pat buvo nedidelė“, – vardijo P. Trakinis.
Netgi nuskambėjo mintis, kad papildomos išlaidos gali padidinti paslaugos kainą mažeikiškiams. „Santarvei“ pasidomėjus, kiek tų lėšų išleista, direktorius atsakyti negalėjo. Esą baisu ir skaičiuoti.
Šiuo metu ant dumblo pilamos medžio drožlės, kurių tona kainuoja 55 litus. Bendrovės vadovai viliasi, kad jų nauda bus didesnė – pūvantis medis užgoš dumblo smarvę.
Gyventojai pastebėjo, kad visos priemonės pavėluotos. Be to, jų buvo imtasi tik įsisiūbavus žmonių aistroms.

GAMTOS APSAUGA LEIDO
„Mažeikių vandenų“ vadovai aiškino, kad kitaip nebus – dumblą į Dargių sąvartyną jie veš, kad ir kaip tam priešintųsi gyventojai. Gamybinio skyriaus inžinierė Dina Mališauskienė rodė ir Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento leidimą. Jis buvo išduotas pagal projektą įrengus laikinojo dumblo saugojimo aikštelę, atlikus poveikio aplinkai vertinimą.
Savivaldybės Aplinkos apsaugos, asmens ir visuomenės sveikatos skyriaus vedėjas Zigmantas Kristutis teigė, kad „Mažeikių vandenys“ daro viską, kas ir numatyta plane.
Departamento Mažeikių aplinkos apsaugos agentūros vedėjas Nilius Kupliauskas (beje, jis į susitikimą su gyventojais nebuvo pakviestas) taip pat „Santarvę“ tikino, kad rimtų nusižengimų neteko užfiksuoti, nors aplinkinių gyventojų yra prašęs pranešti, jei ką negero pastebės.
„Gyventojai turėtų rodyti gerą valią. Nieko nepadarysi, Vilniuje dar baisesnė situacija. Jei žmonės blokuos kelius, utilizavimo įrenginių statyba užsitęs, o problema liks. Visi turėtų būti suinteresuoti greitesnėmis statybomis. Be to, reikia atsižvelgti į žmonių proporcijas, mieste 50 tūkstančių gyventojų, ir jų interesų negalima ignoruoti“, – savo nuomonę išsakė pašnekovas.
N. Kupliauskas patikino, pats dažnai nuvažiuojąs į Dargius, pasižiūrįs, kaip kaupiamas čia vežamas nuotekų dumblas. Pasidžiaugė, kad situacija gerėja.

TURĖS PRISTATYTI PRIEMONES
Vicemeras J. Siminkevičius neneigė, kad per pustrečių metų, kol į Dargius buvo vežamas nuotekų dumblas, klaidų pridaryta, tačiau „reikia išeiti iš padėties“.
Vakar pas merą Antaną Tenį buvo aptartas susitikimas su gyventojais. Pokalbyje, be valdžios atstovų, dalyvavo ir „Mažeikių vandenų“ vadovai.
„Sprendėme, ką daryti, kad gyventojams smarvės ir nepatogumų būtų kuo mažiau“, – „Santarvei“ teigė J. Siminkevičius.
„Mažeikių vandenų“ vadovai įpareigoti paruošti ir kitą savaitę Savivaldybei pristatyti konkrečias priemones. Su jomis turės būti supažindinti ir gyventojai.
Sigito STRAZDAUSKO nuotraukos.: Dėl smarvės kenčiantys žmonės nusiteikę blokuoti kelią nuotekų dumblo vežėjams.


P. Trakinis (kairėje) ir P. Grudikis vienas kitam negailėjo ir aštresnių žodžių.


J. Siminkevičius (antras iš kairės) pripažino, kad sprendžiant problemą klaidų pridaryta.


V. Bružienė „Mažeikių vandenų“ vadovams siūlė atsistatydinti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto