Iki talkos gyvensime tarp šiukšlių?

Pavasario saulė gana greitai ištirpdė per žiemą sustumtus sniego kalnus. Ir kaip kiekvieną pavasarį, pasirodė po sniegu „kauptos“ šiukšlės. Tapo akivaizdu ir tai, kad vieni miesto plotai nuolat valomi, o kitus galima pripažinti „niekieno žeme“.
Balandį tradiciškai organizuojamos aplinkos valymo akcijos, tačiau vienos talkos per metus Mažeikiams sutvarkyti nepakanka.

TVARKYTIS TRUKDO PERMAININGI ORAI
Mažeikių miesto seniūnas Šarūnas Armonas informavo, kad mieste jau prasidėjo aplinkos tvarkymo darbai: šluojamos, valomos gatvės, aikštelės, renkamos šiukšlės. Kad pagreitintų per žiemą į krūvas sustumto sniego tirpimą ir paankstintų valymo darbus, jis buvo net perkasinėjamas.
„Deja, pasirodo, ne tik žmogus, bet ir technika bejėgė prieš gamtą – per didelis įšalas. Tenka kai kuriuos darbus atidėti. Gerai, jei vėl neprisnigs…“ – praėjusią savaitę sakė miesto seniūnas. Kad nuogąstavimai – ne be pagrindo, parodė sekmadienio naktį iškritęs sniegas.
Miestą tvarko viešuosius darbus dirbantys žmonės. Kasmet seniūnija jų įdarbina apie pusšimtį, o šiuo metu dirba 35 žmonės. Šių žmonių brigados valo, šluoja gatves, šaligatvius, renka šiukšles didesnėse miesto teritorijose.

VALO PATYS ARBA SAMDO
Viena didžiausių problemų – daugiabučiams namams priklausančios teritorijos ir erdvės tarp jų.
UAB „Mažeikių butų ūkis“ generalinis direktorius Vidmandas Stonkus sako nežinantis tokios savivaldybės, kur žemė prie daugiabučių namų priklausytų kažkam, o ne valstybei. Tad jos šeimininkai – miesto seniūnija.
„Todėl seniūnija ir turi rūpintis savo miesto tvarka. Taip pat ir namų teritorijos valymu“, – teigė V. Stonkus.
Mažeikiuose yra dvi bendrovės, valančios miesto teritorijas: Mažeikių komunalinis ūkis ir „Paslaugos Tau“. Mažeikių komunalinio ūkio direktorius Andrius Noreika patvirtino, kad jų įmonė teikia savo paslaugas, jei daugiabučių namų gyventojai, surinkę daugiau nei 50 proc. parašų, jos paprašo.
Sudarius sutartį darbai atliekami pagal nustatytą apmokėjimą: daugiabučio namo kvadratūra dalijama iš gyventojų skaičiaus. Šiuo metu nustatytas mokestis yra šiek tiek daugiau nei ketvirtis lito už sąlyginį kvadratinį metrą.
Mažeikių komunalinis ūkis valymo paslaugas atlieka 140 mūsų miesto namų.
„Su keliais namais sutartis privalėsime nutraukti dėl jų nemokumo. Kita problema – dažnai pasitaiko atvejų, kai tik rytą mūsų darbuotojams apsitvarkius, jau po poros valandų gauname nusiskundimų, kad vėl yra kalnas šiukšlių… Vis dar yra kategorija tokių žmonių, kuriems tvarkos ir elgesio taisyklės negalioja“, – apgailestavo A. Noreika.

PATYS NUSIBRĖŽIA TERITORIJAS?
Komunalinio ūkio paslaugų neprašantys žmonės namų teritorijos valymo darbus atlieka patys. „Santarvės“ pakalbinti daugiabučių namų bendrijų pirmininkai teigė, kad jiems patiems valytis truputį pigiau nei samdyti įmonę. Esą namų bendrijų samdytos valytojos dirba efektyviau nei komunalinio ūkio darbuotojai.
Ne vienam gyventojui ar bendrijos vadovui kyla klausimų, kokią teritoriją namui priklauso valyti. Bendrijų pirmininkai pasakojo, kad daugelis jų vadovaujasi prieš daugelį metų padarytais inventorizaciniais planais. Taip „nusibrėžia“ savo teritorijas. Tik kelių bendrijų vadovai sakė, kad savo valymo plotą matuoja metrais nuo namo iki namo. Gal todėl vis atsiranda „niekieno“ plotų, dėl kurių ne kartą gyventojai neapsikentę skambino seniūnijai ir prašė pagalbos.

IKI ŠVAROS AKCIJOS – TRYS SAVAITĖS
Kiekvieną pavasarį geros valios mažeikiškiai ir organizacijos renkasi į visuomeninę švarinimosi akciją.
„Darom 2011“ – balandžio viduryje vyksiantis platesnės apimties projektas nei ankstesnieji, kuriame kviečiami dalyvauti viso rajono gyventojai, įstaigos, verslo įmonės. Prie šios akcijos jungiasi ir ją koordinuoti padeda Savivaldybė bei seniūnijos.
Savivaldybės Vietinio ūkio skyriaus vyr. specialistas Kornelijus Kryžius „Santarvei“ sakė, kad akcija „Darom 2011“ planuojama balandžio 16 dieną. Šią savaitę jau bus žinoma, kurios įmonės dalyvaus talkoje, kokius konkrečius darbus planuojama atlikti.
Mažeikių miesto seniūno pavaduotojas Virginijus Kėvišas, atsakingas už atliekų tvarkymą, pastebėjo: „Svarbiausia, kad po talkos neliktų surinktų šiukšlių krūvų. O kad būtų kur šiukšles sudėti, pastatysime statybinius konteinerius – juose telpa daug atliekų ir patogu išvežti“.
Balandžio pradžioje seniūnija ir organizacijų vadovai, dalyvaujantys talkoje, planuoja galutinai suderinti darbus bei jų grafiką.

SENIŪNAS TIKISI ŽMONIŲ SĄMONINGUMO
Miesto seniūnas Š. Armonas džiaugėsi, kad mūsų mieste gyvena daug tvarkingų, darbščių žmonių, kurie nelaukia kieno nors pagalbos, o patys ima į rankas grėblį, kastuvą ar dalgį.
„Jeigu daugiau būtų tokių, kaip senamiesčio seniūnaitis Giedrius Šidlauskas, Reivyčių seniūnaitė Brigita Momgaudienė, „Ledo arenos“ savininkas Algimantas Paulauskas ar Draugystės g. 34-ojo namo gyventojai, mieste būtų tvarkingiau ir švariau,“ – kalbėjo Š. Armonas.
Jis įsitikinęs, kad žmonėms vis dar trūksta sąmoningumo – tik jie patys yra atsakingi už švarą ir tvarką, kaip savo bute, name, taip ir kieme ar gatvėje.
Anot, seniūno, patirtis rodo, kad reikėtų sugriežtinti bausmes aplinką teršiantiems žmonėms.
Vaida ZIGMANTIENĖ
Sigito STRAZDAUSKO nuotr.: Miesto seniūnas teigė, kad tvarkytis šį pavasarį trukdo permainingi orai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto