
Penktadienio ir šeštadienio vakarą iki paryčių buvo laikinai sustabdytas orlaivių eismas Vilniaus oro uoste, penktadienio naktį – Kauno oro uoste.
Pirminėmis žiniomis, sprendimus dėl oro erdvės ribojimų galimai lėmė meteorologiniai balionai, skrendantys oro uostų kryptimi.
Sekmadienį vidaus reikalų ir laikinasis krašto apsaugos ministras Vladislav Kondratovič kartu su susijusių institucijų atstovais rinkosi į darbinį posėdį aptarti galimų techninių priemonių oro uostų šiai situacijai suvaldyti.
Ministrė Pirmininkė Inga Ruginienė teigė: „Visos institucijos ir tarnybos neskaičiuodamos valandų dirba savo kompetencijų srityse ir bendradarbiauja tarpusavyje, kad visos rizikos būtų suvaldytos“.
Informaciją keleiviams teiks oro bendrovės
Dėl laikinų apribojimų Vilniaus oro uoste šeštadienio naktį buvo paveikti 25 skrydžiai – tiek atvykstantys, tiek išvykstantys. Dalis jų (4) buvo atšaukta, 7 skrydžiai nukreipti, 14 skrydžių – paveikti (dėl vėlavimų ar tvarkaraščio pokyčių).
Iš viso Vilniaus oro uoste naktį iš šeštadienio į sekmadienį buvo paveikta apie 3,5 tūkst. keleivių.
Penktadienio vakarą iki paryčių sustabdžius orlaivių eismą Vilniaus ir Kauno oro uostuose bendrai buvo paveikta 40 skrydžių ir daugiau nei 6 tūkst. keleivių.
Lietuvos oro uostų komunikacijos skyrius šalies gyventojus sekmadienį informavo: dėl sutrikusios įgulų ir orlaivių rotacijos ir toliau gali būti fiksuojami pavieniai skrydžių vėlavimai.
Keleiviai, kurių skrydžiai buvo atšaukti, kviečiami nevykti į oro uostą ir tiesiogiai susisiekti su savo oro bendrovėmis dėl alternatyvių kelionės pasiūlymų bei detalesnės informacijos.
Oro bendrovės turi suteikti visą reikiamą informaciją keleiviams apie tolesnius veiksmus ir skrydžių alternatyvas.
Vyriausybėje aptartos prevencijos priemonės
Vyriausybės vadovė I. Ruginienė sekmadienį komentavo incidentus, kuomet dėl kontrabandai naudojamų meteorologinių balionų keliamų grėsmių sutrikdoma Lietuvos oro uostų veikla, ir priemones, kurių imamasi siekiant išvengti jų pasikartojimo.
„Nėra nieko svarbiau nei žmonių saugumas, todėl reaguojant į tokius incidentus buvo priimti sprendimai laikinai stabdyti skrydžius Vilniaus oro uoste, ankstesnę naktį – taip pat ir Kauno oro uoste. Patikinu, kad visos institucijos ir tarnybos neskaičiuodamos valandų dirba savo kompetencijų srityse ir bendradarbiauja tarpusavyje, kad visos rizikos būtų suvaldytos, kartu dirbame ir ieškodami sprendimų, kaip efektyviai užkirsti kelią šiai neteisėtai veiklai.
Vidaus reikalų ir laikinasis krašto apsaugos ministras Vladislav Kondratovič kartu su susijusių institucijų atstovais šiandien renkasi į darbinį posėdį, kuriame bus apsvarstytos galimos techninės priemonės tokių situacijų prevencijai. Sprendimai bus pristatyti Nacionalinio saugumo komisijai jau rytoj ryte. Svarstysime visas tiek greičiausiai įgyvendinamas, tiek ilgalaikes priemones“, – sakė premjerė I. Ruginienė.
Taip pat rytoj ekonomikos ir inovacijų ministras Edvinas Grikšas susitiks su gynybos ir saugumo pramonės, mokslo, verslo ir inovacijų atstovais. Po susitikimo bus pristatyti jo rezultatai ir naujos finansinės priemonės, skirtos greitam Lietuvos technologijų ir pramonės pajėgumų panaudojimui stiprinant valstybės saugumą ir oro erdvės apsaugą.
Derina Baudžiamojo kodekso pakeitimus
Vidaus reikalų ministerija neseniai parengė ir tarpinstituciniam derinimui pateikė Baudžiamojo kodekso pakeitimus – numatoma atsakomybė už grėsmes civilinei aviacijai (šiuo metu jos nėra nustatytos) ir griežtesnės atsakomybės už kontrabandos gabenimą oro būdu nustatymas.
BK įstatymo projekte siūloma išplėsti baudžiamosios atsakomybės taikymą už mažos vertės (iki 150 MGL dydžio sumos) akcizinių prekių neteisėtą disponavimą, kai gabenimui panaudojami orlaiviai (dronai) ar meteorologiniai balionai, keliantys pavojų visuomenės saugumui.
Ministrė Pirmininkė priminė, kad oro balionų su sunkiasvoriu kontrabandos kroviniu numušimas keltų grėsmę gyventojams ir jų turtui, todėl taikos metu tokių veiksmų nesiimama, nepaisant to, kad techninės galimybės tai padaryti yra.
Pagal LRV ir Lietuvos oro uostų pranešimus parengė Asta ŠILAITYTĖ