***Informacija*** maisto prekių etiketėse nebeklaidins pirkėjų?

Specialistai tikina, kad prekių ženklinimui skiriama vis griežtesnė kontrolė. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Nuo gruodžio pirmos dienos maisto produktai su ženklinimu „Be E“, „Be jokių E“ ir panašūs nebeturėtų kelti abejonių: gamintojai nuo tol privalo tiekti prekybininkams tik tinkamai ženklintą produkciją.

Suabejota dėl ženklinimo

Daugėjant atsiliepimų apie maisto produktų su išskirtiniais ženklinimais neatitikimą su gaminamų maisto produktų etiketėse pateikta informacija, buvo imtasi priemonių: iš įvairių institucijų ir gamintojų organizacijų atstovų suburta darbo grupė išanalizavo laboratorinių tyrimų, mokslo institucijų, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos patikrinimų rezultatus bei kitų šalių pateiktus duomenis. Jie nustatė, kad gamintojai, siekdami padidinti savo gaminių konkurencingumą, gaminamų produktų etiketes ženklina neteisingai: jose nurodoma, jog gaminant nedėta maisto priedų, nors iš tikrųjų jie naudojami gaminant šiuos produktus. Siekiant užkirsti kelią vartotojų klaidinimui, buvo nutarta atsisakyti teiginių „Be E“, „Be jokių E“, nes nenurodomas faktas, kad gaminyje vis dėlto yra natūralios kilmės medžiagų, pagal savo cheminę formulę tapačių sintetiniams maisto priedams, ženklinamiems raidėmis E.
Gamintojai, maisto produktų gamybai nenaudojantys tokiems produktams būdingų maisto priedų ir užtikrinantys, kad jų nėra galutiniame produkte, etiketėse galės nurodyti, kad produkte nėra tam tikro maisto priedo ar priedų grupės. Tokiu atveju jie prisiima visišką atsakomybę, jei kontrolieriai nustatytų vienų ar kitų priedų likučių.

Sustiprintas dėmesys prekybos centrams

Mažeikiuose įsikūrusių prekybos centrų „Maxima“, „Supernetto“, „Norfa“ atstovai patikino, kad dėl išsiskiriančių prekių ženklinimo dabar yra ypač sustiprintas dėmesys jų parduotuvėse prekiaujamiems tokiems maisto produktams. Prekybos tinklų atstovai pabrėžė, kad prekių su išsiskiriančiais pavadinimais ženklinimą bei jų gamybos proceso atsekamumą turi užtikrinti patys gamintojai.
UAB „Rimi Lietuva“, kuriai Mažeikiuose priklauso „Supernetto“ parduotuvė, viešųjų ryšių atstovė spaudai Raminta Stanaitytė-Česnulienė komentavo, kad daugiau nei pusė jų prekiaujamos produkcijos gamintojų pakeitė savo pakuočių ženklinimą. Likusios prekės pardavinėjamos su senu ženklinimu, kuris atitinka visus nustatytus reikalavimus. Prekybos tinklų atstovai vienareikšmiški: jiems svarbu, kad jų gaunamo ir parduodamo produkto dokumentuose nurodyti priedai ar priedų grupė sutaptų su nurodytais etiketėje.
Prekybos tinklo „Maxima“ atstovė ryšiams su visuomene Olga Malaškevičienė „Santarvę“ informavo, kad lapkričio pabaigoje tiekėjai buvo perspėti, jog atkreiptų dėmesį į Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos siūlymus dėl maisto produktų su išsiskiriančiais pavadinimais ženklinimo. Dėl savo privačių ženklų, kaip „Optima linija“ ir „Favorit“, specialistė patikino, kad jų produkcijos ženklinimas vykdomas atsižvelgiant į visus Lietuvoje galiojančius teisės aktus.

Situaciją aiškinasi specialistai

Mažeikių rajono Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas Zigmantas Stumbra „Santarvę“ patikino, kad nuo šių metų gruodžio 1 dienos maisto produktai, paženklinti teiginiais „Be konservantų“, „Be jokių E“, „Be dažiklių“ ir panašiai, bus atidžiai tikrinami, atliekami laboratoriniai tyrimai, siekiant nustatyti, ar informacija atitinka tikrovę, ar neklaidinami vartotojai. Tačiau itin drastiškų priemonių imtis neplanuojama.
Z. Stumbra patikino, kad operatyviai bus reaguojama gavus nusiskundimų ar patikrinimo metu pastebėjus negerovių. Tuomet bus imami mėginiai, tikrinama dokumentacija. Radus pažeidimų, prekybininkai bei gamintojai bus griežtai baudžiami pagal Administracinių teisės pažeidimų kodeksą.

One Reply to “***Informacija*** maisto prekių etiketėse nebeklaidins pirkėjų?”

  1. jcbvbmvi parašė:

    sCtqOn gdbrthbseoap

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*

Naujienos iš interneto