
Prieš 20 metų gegužės 10 ir 11 dienomis vykusiame referendume Lietuvos gyventojai išreiškė valią, kad šalis taptų Europos Sąjungos (ES) nare. Po metų, 2004-ųjų gegužės 1 dieną, Lietuva tapo viena iš 25 visateisių šios sąjungos narių drauge su Latvija, Estija, Čekija, Kipru, Lenkija, Malta, Slovakija, Slovėnija, Vengrija.
Sąjungos gimtadieniu vadinama gegužės 9-oji – Europos diena – tradiciškai paminėta ir Mažeikiuose. Renginių pagrindiniai akcentai buvo Europos Sąjungos mums suteikta laisvė ir gebėjimas ją branginti.
Aktyviausios – MEPA komandos
Abi Mažeikių mieste veikiančios gimnazijos – Gabijos ir Merkelio Račkausko, yra mokyklos Europos Parlamento ambasadorės (MEPA).
Programoje MEPA dalyvaujančiose ugdymo įstaigose skatinamas aktyvus bendruomenių domėjimasis ES aktualijomis, sprendimais, Europos Parlamento vaidmeniu Europos demokratijoje.
Galbūt todėl mieste vykusių renginių sumanytojai ir pagrindiniai organizatoriai – minėtų gimnazijų MEPA komandos ir jiems padedantys mokytojai.
Sėkmingai programoje dalyvaujančioms mokykloms yra suteiktas Europos Parlamento ambasadorių vardas, o geriausi, aktyviausi programos dalyviai – moksleiviai ir mokytojai – ne kartą lankėsi Strasbūre, Briuselyje ir ten įsikūrusiose svarbiausiose Sąjungos institucijose.
Ne tik geografinė sąvoka
Antradienį Gabijos gimnazijos MEPA komanda ir Henriko Nagio viešosios bibliotekos darbuotojų kolektyvas bibliotekos kiemelyje surengė tradicija tapusį Europos dienos minėjimą.
Gimnazijos jaunųjų šaulių būrys iškilmingai atnešė Lietuvos ir Europos Sąjungos vėliavas, nuskambėjo oficialus Sąjungos himnas – Liudviko van Bethoveno „Odė džiaugsmui“.
Vėliau bibliotekos salėje įvyko protmūšis „Atrask Europą savyje“. Jame susirungė ir savo žinias pasitikrino komandos iš Pavasario, Senamiesčio, „Ventos“ progimnazijų, Merkelio Račkausko ir Gabijos gimnazijų. Dalyviai turėjo galimybę apžiūrėti bibliotekininkų parengtą leidinį apie ES parodą.
„Buvimas europiečiu – ne vien tik geografinė sąvoka. Būti europiečiu – tai pripažinti svarbiausias europietiškas vertybes: gerbti demokratiją, būti tolerantiškam, pripažinti kiekvieno žmogaus individualybę“, – pradėdama renginį kalbėjo Gabijos gimnazijos istorijos ir pilietiškumo pagrindų mokytoja Vida Valančienė.
Galime džiaugtis ir jaustis saugūs
Karo Ukrainoje akivaizdoje ES pamatinės vertybės: demokratija, vienybė ir solidarumas, taika, laisvė, žmogaus teisės – yra kaip niekada svarbios.
„Džiugu, kad galime švęsti tokią gražią dieną – džiūgaudami, šypsodamiesi, prisimindami, suprasdami. Bet netoli yra šalis, temdoma karo. Mūsų visų pareiga yra gebėti jungtis ir būti vieningiems“, – susirinkusiesiems į minėjimą sakė Mažeikių rajono savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė Violenita Juškevičiūtė.
Vertinti ir branginti tai, kad mūsų šalis taiki ir pakankamai vieninga, susirinkusiesiems į šventę linkėjo ir Henriko Nagio viešosios bibliotekos direktorė Alina Bernotienė. Ji pasidžiaugė, kad Europos dienos minėjimas, kurį buvo sustabdžiusi koronaviruso pandemija, sugrįžo į biblioteką ir jos erdves.
Visuomenė turėjo baimių
Gabijos gimnazijos direktorius Eduardas Vaičiulis pasidalijo savo prisiminimais apie prieš 20 metų įvykusį referendumą dėl Lietuvos narystės ES. Jis buvo vienas iš aktyvių, visuomeniškų, pilietiškų jaunų žmonių, kurie vaikščiojo po miestą, dalijo gyventojams informacinius lankstinukus apie referendumą, narystę ES, bendravo su jais.
„Prašėme žmonių eiti ir balsuoti „už“ Lietuvos stojimą į Europos Sąjungą. Nepatikėsite, kaip buvo sudėtinga. Tuomet žmonės buvo visai kitokie nei dabar. Jie buvo įsibaiminę dėl to, kas bus Lietuvai tapus šios sąjungos nare, kad visko neteks, kad viskas bus blogai.
O mes, tuomet dar jauni žmonės, bendravome ir sakėme: nebijokite, viskas bus gerai, turime eiti pirmyn, Lietuva privalo keistis, juk stovintis vanduo genda, ir mes turime tekėti kaip srauni upė“, – kalbėjo E. Vaičiulis ir džiaugėsi, kad prieš 20 metų lietuviai pasakė „taip“ Lietuvos narystei ES.
Tikrinosi žinias
Europos dieną minėjo ir daugiau Mažeikių rajono gyventojų – daugiausia jaunimas.
Henriko Nagio viešosios bibliotekos Viekšnių filiale vyko renginys „Pažinkime Europą!“.
Renginyje dalyvavę Viekšnių gimnazijos septintokai supažindinti su ES susikūrimo istorija, veikla, tikslais, vertybėmis, siekiais, išskirtiniais gamtos objektais, svarbiomis asmenybėmis.
Jaunuoliai dalyvavo protmūšyje, sprendė kryžiažodžius, atliko praktines užduotis.
Renginio pabaigoje moksleiviai savo žinias pasitikrino dalyvaudami internetu vykusiame „Europos egzamine“.
Šiame žinių turnyre, vykusiame tik vieną dieną – gegužės 9-ąją, dalyvauti galėjo ir moksleiviai, ir suaugusieji. Norintieji pasitikrinti žinias prie kompiuterių namuose, darbuose, mokyklose, bibliotekose sprendė užduotis mokinių ir individualių dalyvių kategorijose. Atsitiktine tvarka 60-iai dalyvių atiteks „Europos egzamino“ prizinis fondas – kuprinės, gertuvės, žaidimai „Eureka“. O dvi mokyklos – masiškiausiai „Europos egzamine“ dalyvavusi ir viena atsitiktine tvarka išrinkta – laimės pokalbį su žvaigžde – kompozitore ir dainų atlikėja Raminta Naujanyte-Bjelle arba keliautoju Aurimu Valujavičiumi.
Didelis aktyvumas ir daug pasisakiusių „už“
Vyriausiosios rinkimų komisijos interneto svetainėje vis dar saugoma informacija apie 2003 metų referendumą dėl Lietuvos narystės ES.
Tada referendume dalyvavo 63,37 proc. Lietuvos rinkėjų (buvo būtina, kad dalyvautų 50 proc.) ir 91,07 proc. dalyvavusiųjų pasisakė už narystę.

Iš 48 989 Mažeikių rajono rinkėjų, anuomet turėjusių teisę išreikšti savo nuomonę, referendume dalyvavo 30 623 asmenys, arba kitaip – 62,57 proc. Narystei pritarė 28 086, nepritarė 2209 rajono gyventojai.
Naujausios „Eurobarometro“ apklausos rezultatai rodo, kad šiandien 8 iš 10 lietuvių jaučiasi ES piliečiais, maždaug tiek pat yra optimistiškai nusiteikę dėl ES ateities.
Koncertas bendruomenei
Linksmai ir aktyviai Europos dieną paminėjo ir Merkelio Račkausko gimnazijos bendruomenė.
Gimnazijos MEPA jaunieji ambasadoriai organizavo šventinį koncertą, skirtą mokyklos ir miesto bendruomenei.
Jame skambėjo gimnazistės Austėjos Petrauskaitės atliekamos dainos, susirinkusieji stebėjo tradiciniu tapusį šokį flešmobą.
Vėliau įvyko Europos dienos piknikas – naujas gimnazijos MEPA jaunųjų ambasadorių renginys. Skvere prie Tūkstantmečio akmens susirinkę 1–3 klasių gimnazistai popietę praleido bendraudami, atsakinėdami į klausimus, žaisdami, klausydamiesi muzikos.
Jaunimas – drąsus ir atkaklus
Ilgametę pedagoginę patirtį turinti Merkelio Račkausko gimnazijos istorijos mokytoja Silva Paulauskienė išugdė ne vieną abiturientų laidą. Tai reiškia, kad mažeikiškė ugdė mokinių kartas, gimusias ir augusias Lietuvoje, kol ji dar nebuvo ES nare, ir jau po to, kai šalis tapo Sąjungos nare.
Pedagogė sakė, kad šiandieniniai mokiniai – visai kitokie nei ankstesnių kartų atstovai. Jie drąsūs, pasitikintys savimi, nebijantys klausti, bandyti ir suklysti.
Be to, jie turi ir nepalyginamai daugiau galimybių patirti, pamatyti – pažinti pasaulį ne vien iš vadovėlių, bet ir gyvai.
Nuotr. autorės, iš Gabijos ir Merkelio Račkausko gimnazijų ir Viekšnių bibliotekos archyvų