Iš Nakvynės namų pašalintas mažeikiškis dėl savo padėties kaltina įstaigos vadovą ir griežtą tvarką. Nakvynės namų direktorius Antanas Krivickas apgailestavo, kad gyventojai, reikalaudami daugiau teisių, pamiršta savo pareigas. Esą simbolinį mokestį už valdišką pastogę mokantys žmonės norėtų šiuose namuose gyventi kaip penkių žvaigždučių viešbutyje.
NETENKINA TAISYKLĖS
Vienas nuolatinių nakvynės namų gyventojų Romas Pumpinas pagalbos kreipėsi į „Santarvę“ – esą jis neteisėtai buvo iškraustytas iš laikino prieglobsčio vietos. Jis tikino nieko bloga nepadaręs ir kaltino čia taikomas taisykles, kurių esą neįmanoma nesulaužyti.
Žmogų papiktino įstaigos gyventojams keliamas reikalavimas į Nakvynės namus grįžti iki 23 valandos.
Pavėlavus gyventojai nebeįleidžiami iki 6 valandos ryto. R. Pumpino teigimu, niekam nerūpi, kur žmogus praleis naktį. Pačiam esą yra tekę nakvoti geležinkelio stotyje, ligoninės priimamajame.
„Pavėlavus nors penkias minutes lieki už durų ir net policija nesugeba padėti patekti į vidų. Telefonu taip pat neįmanoma prisiskambinti ir perspėti, kad užtruksiu. Esu ligotas žmogus, todėl nuolat reikia gerti vaistus, tačiau kai pavėluoju, negaliu net vaistų pasiimti“, – aiškino R. Pumpinas.
Vyras Nakvynės namuose jau gyvena daugiau nei dveji metai.
Tikino kitos pastogės ir nebandęs ieškoti, nes nuoma esanti labai brangi, ir prasitarė, kad pastaruoju metu jo pajamos siekė per 1000 litų.
BUVO ĮSPĖTAS
Nakvynės namų direktorius Antanas Krivickas „Santarvei“ sakė, kad įstaigoje galioja vidaus tvarkos taisyklės, kurių privalo laikytis visi. Jis tikino, kad R. Pumpinas buvo supažindintas su taisyklėmis ir pasirašė sutinkąs jų laikytis.
„Tačiau visada pasitaiko tokių gyventojų, kurie nustatytų taisyklių nesilaiko. Dažniausiai gyventojai grįžta neblaivūs, kartais alkoholį vartoja pačiuose namuose, arba vėluoja grįžti. Todėl ir kyla nesusipratimų“, – sakė A. Krivickas.
Direktoriaus teigimu, R. Pumpinas – vienas tų gyventojų, kurie nuolat nusižengdavo vidaus tvarkos taisyklėms.
„Iš pradžių žiūrėjome atlaidžiai, bet kai paskutiniu metu pradėjo piktybiškai vėluoti, o grįžęs neblaivus triukšmauti ir grasinti darbuotojams, trūko kantrybė ir pasirašiau įsakymą dėl jo iškeldinimo. Prieš tai jis buvo perspėtas, kad jei nesiliaus, bus imtasi griežtesnių priemonių – iškraustymo“, – aiškino direktorius.
R. Krivicko teigimu, santykiai su R. Pumpinu paaštrėjo po to, kai direktorius atsisakė už jį laiduoti banke paskolai gauti.
„Be to, jis (R. Pumpinas – J. S.) jau nuo rugsėjo pabaigos nuolat girtauja ir grįžęs į Nakvynės namus triukšmauja. Jis visagalis pasijuto gavęs nemažą sumą pinigų iš Latvijos, kai susitvarkė dokumentus tarptautinei pensijai. Nuo tada linksmybės ir prasidėjo. Be to, juo ėmė skųstis ir kiti Nakvynės namų gyventojai“, – aiškino direktorius.
PRISTATOMI DOKUMENTAI
R. Pumpinas „Santarvei“ skundėsi, kad Nakvynės namuose gyvena ligoti ir sergantys užkrečiamosiomis ligomis žmonės, todėl esą negali būti tikras dėl savo sveikatos.
„Čia tik laikina stotelė, padedanti žmonėms atsistoti ant kojų, o ne penkių žvaigždučių viešbutis. Prieglobstis čia suteikiamas iki pusės metų. Jei taip yra blogai gyventi, gali susirasti kitur pastogę. Be to, kiekvienas Nakvynės namų gyventojas, prieš pas mus apsistodamas, atneša pažymą iš gydytojo, kad gali čia gyventi ir yra profilaktiškai sveikas“, – teigė Nakvynės namų direktorius.
Gyvenimas Nakvynės namuose po pusės metų gali būti pratęstas. Praėjus pusei metų teikiamas prašymas Savivaldybės administracijos direktoriui Broniui Kryžiui ir Socialinės rūpybos skyriui, kur ir nusprendžiama, ar pratęsti gyvenimo laiką, ar ne. R. Pumpinui tai buvo daryta ne kartą.
Žmogus, norintis apsigyventi Nakvynės namuose, turi būti Mažeikių rajono gyventojas ir turėti pajamų susimokėti už suteiktas paslaugas. 50 proc. visų pajamų atitenka Nakvynės namams, iš jų 25 proc. skiriami maisto talonais. Tokį mokestį nustatė Mažeikių savivaldybės taryba.
NUMATO ĮSTATYMAI
Socialinės rūpybos skyriaus vyriausioji specialistė Irena Eičinienė pridūrė, kad tvirtinant tvarką vadovaujamasi socialinės apsaugos ir darbo ministro įsakymu.
„Apie R. Pumpiną teko girdėti ne kartą. Jam kelis kartus buvo pratęstas leidimas gyventi Nakvynės namuose. Be to, jis pats ten gyveno su pertraukomis. Išeidavo ir vėl sugrįždavo. Paskutiniu metu sulaukėme nemažai tarnybinių pranešimų dėl netinkamo jo elgesio, dėl ko ir buvo priimtas sprendimas jį iškeldinti“, – aiškino I. Eičinienė.
Specialistė taip pat sakė nesuprantanti, kaip žmogus, gaunantis nemažas pajamas, glaudžiasi Nakvynės namuose, esą galįs susirasti ir kitą gyvenamąjį būstą.
I. Eičinienės teigimu, Socialinės paramos skyrių pasiekė pranešimai, kad R. Pumpinas yra nesusimokėjęs už rugsėjo ir spalio mėnesiais praleistas dienas Nakvynės namuose.
„Tvarkoje, pagal kurią žmogus patenka į Nakvynės namus, yra numatyta, kad paslaugų gavėjas, tai yra būsimasis gyventojas, įsipareigoja mokėti už teikiamas paslaugas pagal paslaugų rūšį ir pagal Mažeikių savivaldybės tarybos patvirtintą tvarką bei laikytis paslaugas teikiančios įstaigos vidaus tvarkos taisyklių“, – aiškino I. Eičinienė.
IŠKELDINAMI IR KITUR
Telšių nakvynės namų socialinio darbo organizatorė Genovaitė Kuzminskienė „Santarvei“ sakė, kad jų įstaigoje ramybės laikas yra nuo dvyliktos valandos nakties iki šešių valandų ryto, tačiau jei prireikia, yra įleidžiama ir nakties metu.
Telšiuose taip pat pasitaikę atvejų, kai tenka priverstinai iškeldinti Nakvynės namų gyventojus.
Plungės nakvynės namų direktorius Gintaras Armalis patikino „Santarvę“, kad jų įstaigoje griežtai elgiamasi su neblaiviais asmenimis. Jie esą neįleidžiami, net jei grįžta dieną.
„Įleidus nors vieną neblaivų asmenį tvarka pašlyja. Griežtai laikomės šios taisyklės, nes norime apsaugoti kitus Nakvynės namų gyventojus, kurie dirba ir kuriems reikalingas poilsis“, – kalbėjo jis.
Žiemą Plungės nakvynės namų gyventojai turi grįžti iki 22 val., o vasarą iki 23 val. Taikomos išimtys tik iš anksto pranešusiems apie vėlavimą ir tiems, kurie dirba naktinėse pamainose.
Sigito STRAZDAUSKO nuotr.: A. Krivickas sakė ėmęsis griežtesnių priemonių, nes nebegalėjo pakęsti R. Pumpino savivaliavimo.