Iš Pašerkšnės kilusi dailininkė tebejaučia gimtinės šauksmą

Filomenos Linčiūtės-Vaitiekūnienės darbų parodą jos talento gerbėjai pavadino sugrįžimu į Mažeikius. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Mažeikių muziejuje atidaryta dailininkės, scenografės Filomenos Linčiūtės-Vaitiekūnienės paroda „Trys kelionės mintyse ir tikrovėj“ iš ciklų „Kitokia Indija“, „Persijos atšvaitai“ ir „Žydėjimas“.
Muziejaus lankytojai šią parodą galės aplankyti iki rugpjūčio 18 dienos.

Gimtinės trauką jaučia

Parodos autorė – F. Linčiūtė-Vaitiekūnienė gimė 1942 metais Mažeikių rajone, dabartinės Šerkšnėnų seniūnijos teritorijoje kadaise buvusiame Pašerkšnės dvare.
Nors būsimąją dailininkę tėvai iš ten išsivežė vos sulaukusią vienerių metų, ir parodos organizatoriai, ir į atidarymą atėjusieji kalbėjo: dailininkė, scenografė – savas, mūsų krašto žmogus.
Menininkė „Santarvei“ sakė: nepaisant to, kad kūdikystės dienų, praleistų mūsų rajone, neprisimena, apie gimtinę visada viską žinojo.
„Netiesiogiai savo šaknis, tėviškę jaučiau. Visada labai gera čia atvažiuoti. Pašerkšnėje namas, kuriame gyveno tėvai, sugriautas, o peizažą sunaikino melioracija. Tačiau vis tiek būtinai ten nuvažiuosiu. Kaip nenuvažiuoti, jei lankausi Mažeikių rajone?“ – sakė dailininkė.
Ji prisiminė, kaip kadaise, niekam nesakiusi, viena pati buvo atvažiavusi aplankyti gimtinės.

Potraukis menui – nuo mažens

Savo meninę prigimtį viešnia sako pajutusi jau ankstyvoje vaikystėje.
Pradėjusi lankyti mokyklą būsimoji dailininkė bei scenografė piešdavo ir per pamokas, ir per pertraukas. Klasės draugai ir mokytojai mergaitę vadindavo „malioriumi“.
„Turėjau labai gerą, mylimą mokytoją – tapytoją Vincą Norkų. Jis mane kažkaip susirado, kai dar buvau vaikas. Ir visą laiką mokė, dalijosi meno paslaptimis, globojo. Šį žmogų vadinu mokytoju iš didžiosios raidės“, – sakė F. Linčiūtė-Vaitiekūnienė.
Ji teigia – pati pedagoge, mokytoja ar dėstytoja būti nenorėjusi. Nors siūlymų dėstyti studentams scenografiją buvo sulaukusi.
„Viena vertus, dirbau visai kitokio pobūdžio, nei pedagogika, darbą. Be to, labai gerai žinojau, ką reiškia būti geru, sąžiningu pedagogu. Tai reiškia, kad save turi besąlygiškai paaukoti mokiniams. Aš save mačiau kitur“, – mintimis pasidalijo „Santarvės“ pašnekovė.

Džiaugėsi kraštiete ir jos darbais

Muziejaus direktoriaus pavaduotoja Raimonda Ramanauskienė parodą „Trys kelionės mintyse ir tikrovėj“ pavadino F. Linčiūtės-Vaitiekūnienės sugrįžimu į Mažeikius.
Šio sugrįžimo, viešnagės proga dailininkę sveikino gausus būrys mažeikiškių menininkų, dailės pedagogų, savivaldos atstovų. Taip pat ir jos giminės, pažįstami ir talento gerbėjai.
„Sužinojau, kad atidaroma iš Šerkšnėnų apylinkių kilusios dailininkės paroda, ir atvažiavau. Labai džiaugiuosi tuo, kad čia yra iš mano atstovaujamos seniūnijos kilusių, nuoširdžiai dirbančių ir savo darbais garsinančių gimtąjį kraštą žmonių. Daugelis mūsų, apžiūrėję paveikslus, ko gero, sutiks su mintimi, jog jie atspindi jūsų asmenybę, vidinę būseną bei jūsų gyvenimą. Būkite ir toliau tokia spalvinga bei ryški“, – sakė Šerkšnėnų seniūnė Alina Čekienė ir linkėjo dailininkei kūrybinės laisvės, džiaugsmo bei stiprios sveikatos.

Nutapė tai, kas iš tiesų buvo

F. Linčiūtė-Vaitiekūnienė pasakojo: dirbdama scenografe teatre, kine bei televizijoje ne visada galėjo tapyti tiek, kiek to norėjosi. Užtat dabar, kai minėtų darbų nebedirba, menininkė turi ir laiko, ir galimybių ant drobės išreikšti tai, kas glūdi mintyse, širdyje. Ir tomis galimybėmis labai džiaugiasi.
„Šie ciklai: „Kitokia Indija“, „Persijos atšvaitai“ ir „Žydėjimas“ – vienas su kitu nieko bendro gal ir neturi. Bet tai yra trys mano kelionės laike. Visa tai buvo. Buvau aš ir tame kaime, obelims žydint, buvau Persijoje. O šiemet turėjau 40 neįkainojamų dienų  – mačiau, jutau, uodžiau Šiaurės Indiją. Ir ją mačiau kitokią, nei prieš 20 metų“, – paveikslų atsiradimo aplinkybes apibūdino F. Linčiūtė-Vaitiekūnienė.
Paskutinį kartą dailininkės paroda Mažeikių muziejuje buvo surengta prieš ketverius metus.

Loreta BUTKUTĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto