Išankstinės pensijos ne vieną gelbsti nuo bado

Išankstines pensijas už liepos mėnesį jau gavo daugiau kaip 100 mažeikiškių. Norą gauti tokią pensiją kasdien pareiškia vis daugiau šią teisę turinčių žmonių.
Nuo liepos 1 dienos įsigaliojęs Išankstinės pensijos įstatymas suteikė galimybę pensiją gauti sunkiai besiverčiantiems bedarbiams, kuriems iki pensijos liko ne daugiau kaip penkeri metai.Eugenija (nenorėjusi būti įvardinta) „Santarvei“ pasakojo, kad šis įstatymas jai yra savotiškas išsigelbėjimas iš kritinės situacijos.
Darbo biržoje moteris registruota treti metai. Per 35 metus jai teko dirbti pardavėja, valytoja.
Tačiau pastaraisiais metais dėl amžiaus jai nesiseka rasti jokio darbo.
„Kai kurie bedarbiai pajamų užsidirba uogaudami, grybaudami, aš tam neturiu sveikatos. Verčiuosi iš 120 litų socialinės pašalpos“, – guodėsi moteris.
Eugenijai iki senatvės pensijos liko pustrečių metų. „Sodroje“ jai suskaičiavo, kad jos senatvės pensija būtų 310 litų, išankstinė bus beveik keturiasdešimčia litų mažesnė.
„Atsibodo pusbadžiu gyventi“, – teigė moteris, pasirinkusi išankstinę pensiją, nors dėl šito per metus praras apie 480 litų.

DAUGIAUSIA KREIPIASI MOTERYS
Alfreda Normantienė, Darbo biržos direktorė, „Santarvei“ sakė nepastebėjusi, kad dėl galimybės gauti išankstinę pensiją būtų padaugėję besiregistruojančių bedarbių. Tačiau pažymas dėl šios pensijos nuo liepos pirmosios pasiėmė daugiau kaip 200 bedarbių. Darbo birža kasdien išrašo po 5-6 tokias pažymas.
Direktorės teigimu, išankstinei pensijai ryžtasi ilgalaikiai, nekvalifikuoti bedarbiai, praradę viltį įsidarbinti. Darbo biržoje registruota apie 7 tūkst. bedarbių, apie 60 proc. jų – ilgalaikiai.
„Sodros“ Mažeikių skyriaus vedėja Laima Nagienė pastebėjo, kad dėl išankstinės pensijos dažniausiai kreipiasi bedarbiai, neturintys pajamų ir jokių perspektyvų įsidarbinti. Dauguma jų moterys, nes joms Mažeikiuose susirasti darbo sunkiausia.

SENATVĖS PENSIJA SUMAŽĖS
Žmogus, apsispręsdamas gauti išankstinę pensiją, rizikuoja, nes jam senatvės pensija kas mėnesį mažinama po 0,4 procento. Jeigu žmogus išankstinę pensiją gaus visus penkerius metus, senatvės pensija jam sumažės 24 proc. Priklausomai nuo pensijos dydžio, per metus galima prarasti 400, 500 ar daugiau litų.
Pasinaudojus išankstine pensija, senatvės pensija bus mažesnė iki „gyvos galvos“.
„Žmonės sutrikę, prašo mūsų patarimo. Ką galime patarti? Mes tik paskaičiuojame, kokią sumą jis gaus, kiek sumažės jo pensija“, – pasakojo „Sodros“ specialistai.
L. Nagienė pastebėjo, kad paskaičiavus kai kurie apsigalvoja. Yra žmonių, kurie tai padarė jau gavę pirmąją išankstinę pensiją. „Išankstinės pensijos gavėjui yra suteikta galimybė ją nutraukti ir vėl atnaujinti“, – patikslino vedėja.

IŠLOŠIA VALSTYBĖ
„Išankstinės pensijos geras dalykas tiems, kurie negali išgyventi“, – „Santarvei“ teigė mažeikiškė, kuriai iki pensinio amžiaus liko 4 metai. Moteris turi darbą, tačiau jeigu neturėtų pajamų, nedvejodama ryžtųsi išankstinei pensijai.
„Sulaukus tokio amžiaus ir neturint išsilavinimo beveik neįmanoma rasti darbo, tuo labiau gerai mokamo. O dirbti už minimumą, jeigu anksčiau esi gavęs neblogą atlyginimą, neapsimoka, nes tai tik pablogintų draudžiamąsias pajamas ir sugadintų jau užsidirbtąją pensiją“, – samprotavo buhaltere dirbanti moteris.
Pašnekovę piktino tai, kad sunkia žmonių situacija ir vėl pasinaudos valstybė, nes senatvės pensijos bus mažesnės net tada, kai žmogus „atidirbs“ už išankstinę pensiją. Anot jos, įstatymas vargšams turėjęs būti palankesnis.
„Valstybė nemažai sutaupė penkeriais metais pailgindama pensinį amžių. Sutrumpėjo mokamų pensijų laikas, per penkerius metus dirbantys žmonės „Sodros“ biudžetui sumokėjo nemažas įmokas“, – pastebėjo pašnekovė.

TEISĖ Į IŠANKSTINĘ PENSIJĄ
„Sodros“ Mažeikių skyriaus vedėja L. Nagienė atkreipė dėmesį, kad norintieji gauti išankstinę pensiją turi atitikti įstatyme numatytas sąlygas. Teisę į šią pensiją turi nuolat Lietuvoje gyvenantys piliečiai, kuriems iki senatvės pensijos amžiaus (šiuo metu moterų pensinis amžius 59 metai, vyrų – 62 metai ir 6 mėnesiai) ne daugiau kaip penkeri metai ir kurie turi ne mažesnį kaip 30 metų darbo stažą.
Pretendentai paskutiniuosius 12 mėnesių iki kreipimosi dėl išankstinės pensijos turi būti registruoti Darbo biržoje ir negauti jokių „Sodros“ ar valstybės biudžeto socialinių išmokų, užsienio valstybių pensijų.
Išankstinės pensijos galės būti mokamos žmonėms, ne mažiau kaip 15 metų namuose slaugiusiems neįgalius asmenis, ir motinoms, pagimdžiusioms bei iki 8 metų užauginusioms penkis ir daugiau vaikų.
Pretenduoti į išankstinę pensiją negali politikai, teisėjai, kariai ar kiti valstybės pareigūnai.
Norintieji gauti šią pensiją taip pat negali dirbti pagal darbo sutartį, turėti verslo liudijimų, būti individualių įmonių savininkai, ūkininkai ar jų partneriai.

TRŪKSTA DOKUMENTŲ
Pastaruoju metu „Sodros“ specialistams darbo padaugėjo ne tik dėl išankstinių pensijų mokėjimo. Daug laiko ir kruopštumo reikalauja duomenų apie apdraustuosius banko kūrimas. Tokie duomenys ateityje būtų didelė parama: sulaukusiems pensinio amžiaus žmonėms nebereikėtų užsiimti trūkstamų dokumentų paieškomis.
L. Nagienės teigimu, sukurti duomenų bazę nėra taip lengva. Užtrunka dokumentų surinkimas, tuo labiau kad Mažeikių archyvas užverstas prašymais, o dirba jame tik du žmonės.
Dėl dokumentų trūkumo kai kuriems žmonėms gali užtrukti išankstinės pensijos skyrimas. Skaičiuojant pensiją imamos 1984-1994 metų draudžiamosios pajamos. Per tą laiką likvidavosi ne viena įmonė, organizacija, nėra lengva surasti reikalingus dokumentus.
Virginija STEPONAVIČIENĖ
Jono STRAZDAUSKO nuotrauka

A. Normantienė pastebėjo, kad pažymų dėl išankstinių pensijų prašo ilgalaikiai bedarbiai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto