Artėja balandžio 18-oji – Tarptautinė paminklų ir paminklinių vietovių apsaugos diena. Mūsų rajone jau tradicija tapo šiai dienai paminėti organizuoti įvairius renginius.
Apie tai, kas Paminklų ir paminklinių vietovių apsaugos dienai numatyta šiais metais, „Santarvė“ kalbėjosi su Savivaldybės paveldosaugininke Rūta Končiute-Mačiuliene.
Neabejojame, kad kiekvienas savo kraštą mylintis ir jo istorija susidomėjęs mažeikiškis ras jam patinkantį užsiėmimą, reginį, renginį.
Pietūs su paveldu ir fotografija
Šiemet Tarptautinei paminklų ir paminklinių vietovių apsaugos dienai paminėti skiriami keturias dienas vyksiantys kultūros paveldo sklaidos užsiėmimai.
Balandžio 17 d. mažeikiškiai kviečiami pietų pertrauką skirti pietums su paveldu. Tik šį kartą kiek kitaip, pietūs bus ir su paveldu, ir su fotografija.
Restauruotame geležinkeliečių name (Stoties g. 32, Mažeikiai) vyks fotografės Gražinos Plonienės paskaita apie kultūros paveldo statinių fotografavimo subtilybes.
Daugelį metų fotografijos paslapčių vaikus mokiusi G. Plonienė susirinkusiesiems paaiškins apie istorinių statinių fotografavimo subtilybes.
„Viena diena bus skirta ,,susigulėti“ mintims ir išgirstoms žinioms, o balandžio 19 d. jau kviesime į praktinius pietus su paveldu ir fotografija. Tą dieną, vėl pietų pertraukos metu, mažeikiškiai bus kviečiami į pasivaikščiojimą su fotografe Gražina po miesto lankytinas vietas“, – sakė R. Končiutė-Mačiulienė.
Pasivaikščiojimo pradžia 12 val. prie Mažeikių geležinkelio stoties, reikia turėti fotoaparatą arba mobilųjį telefoną.
Mokymai ir pasivaikščiojimas – dar ne viskas. Jų rezultatus išvysime rudenį – rugsėjo 27 d. minint Tarptautinę turizmo dieną, pėsčiųjų tilte per geležinkelį bus atidaryta meninių fotografijų paroda, kurios akcentas – mieste esančios kultūros vertybės.
„Parodos atidarymui esame pasirinkę neįprastą laiką – ankstų rytmetį, kai pėsčiųjų tiltu miestiečiai eina į darbus. Tą rytą laukia ne viena staigmena ir neįprastas parodos pristatymas. Bet apie tai pranešime vėliau“, – intrigavo paveldosaugininkė.
Fotografijų paroda „Paveldas ir vanduo“
Balandžio 20 d. 17.30 val. Mažeikių muziejuje vyks Sigito Strazdausko fotografijų parodos „Paveldas ir vanduo“ atidarymas. Bus pristatytas ir parodos katalogas, kuriam įžangos tekstą parašė istorikas Povilas Šverebas. Parodos lankytojai išvys 20 didesnio formato fotografijų, o kataloge jų bus dvigubai daugiau.
R. Končiutė-Mačiulienė pasakojo: „Įdomus buvo kelias į šį fotografijų ciklą. Prieš keletą metų viename knygyne varčiau Algimanto Aleksandravičiaus fotografijų albumą „Žemaitėjė – mona meilė“. Nustebau pamačiusi skulptoriaus Broniaus Pundziaus sodybos fotografiją, kurioje pirmame plane – kūdra, o jos fone – sodyba. Šita nuotrauka ir pasufleravo temą parodai. Pamaniau: o kodėl neparengus fotografijų serijos apie paveldą ir šalia jo esančius vandenis? Ir kai pats autorius Židikuose vykusio sakralinio meno ir paveldo simpoziumo metu man atvežė dovanų minėtą albumą, supratau, kad laikas jau atėjo.“
Paveldosaugininkė paskambino Sigitui Strazdauskui, jos žodžiais, meistriškai vandenį fotografuojančiam jaunam fotomenininkui. Šis ilgai negalvojęs sutiko su pasiūlymu.
Taip prasidėjo dvejus metus trukusios kelionės, klajonės, net plaukimai.
„Buvo nuotykių, staigmenų, patyrėme begalinį paveldo mylėtojų gerumą ir norą padėti – parodyti, nuvežti, nuplukdyti, bet apie visa tai kalbėsime parodos atidaryme“, – „Santarvei“ pasakojo R. Končiutė-Mačiulienė.
Bus pašventinta atminimo lenta
Šiemet Žemalės parapija mini 270-ąsias įsteigimo metines. Balandžio 21 d. Žemalės Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai bažnyčioje 16.30 val. prasidės padėkos šv. Mišios, kurias aukos Panevėžio vyskupas emeritas Jonas Kauneckas. Po šv. Mišių bažnyčioje bus pašventinta atminimo lenta Žemalės parapijos steigėjui, Žemaičių vyskupui Antanui Tiškevičiui ir Žemalės bažnyčios fundatoriui Kazimierui Pilsudskiui.
Atminimo lentos projektą parengė architektas, Vilniaus dailės akademijos Telšių fakulteto dekanas, prof. Ramūnas Banys, darbų ėmėsi jo kolega, skulptorius, Vilniaus dailės akademijos Telšių fakulteto doc. Marius Norkus.
Atminimo lentos idėjos autorius yra Mažeikių rajono savivaldybės garbės pilietis Michal Rudnicki, kuris į renginį atvyks drauge su Lenkijos ambasadoriumi Lietuvoje. Tą dieną Mažeikių rajone lankysis LR Kultūros ministras Simonas Kairys, kuris taip pat planuoja atvykti ir kartu paminėti Tarptautinę paminklų ir paminklinių vietovių apsaugos dieną bei švęsti Žemalės parapijos įkūrimo jubiliejų. Sulauksime ir ne vienos kultūros paveldo apsaugos institucijos vadovų dėmesio.
Žemalės bažnyčioje numatyta istoriko Povilo Šverebo paskaita „Žemalės žemės: žmonės ir jų darbai“. Joje atitinkamo dėmesio sulauks ne tik Žemalės parapijos steigėjas, Žemaičių vyskupas A. Tiškevičius ir Žemalės bažnyčios fundatorius K. Pilsudskis, bet ir kitos garsios asmenybės. „Tarp jų – iš šio krašto kilęs ilgametis pučiamųjų ansamblio „Trimitas“ vadovas, dirigentas Romas Balčiūnas, kuris išėjo į amžinybę, palikęs neišsipildžiusią svajonę – surengti Žemalėje iškilmingą „Trimito“ koncertą. Ruošdamiesi šiam renginiui su vietos bendruomene pradėjome planuoti išpildyti nusipelniusio kraštiečio svajonę. Galbūt net kitais metais“, – sakė Savivaldybės paveldosaugininkė.
Padėka geradariams – sidabro votai
Tą patį balandžio 21-osios vakarą vyks ir tradicija tampantys metų geradarių apdovanojimai. Šiemet bus apdovanota 17 žmonių bei įstaigų, jų vadovų.
Praėjusiais metais dauguma apdovanojimų buvo įteikta už finansinę paramą saugant kultūros paveldą, o šių metų didžioji dalis geradarių – žmonės, aukojantys ir dovanojantys savo asmeninį laiką paveldo statinių priežiūrai, savo kūrybos darbais bei informacijos sklaida padedantys skleisti žinią apie mūsų krašto kultūros vertybes. Jiems bus įteikti iš Mažeikių kilusios dailininkės Rūtos Ničajienės sukurti sidabriniai širdelės formos votai su užrašu „Kur tavo lobis, ten ir tavo širdis“ (Mt 6, 19-23).
Šventinio vakaro pabaigoje bus galima išgirsti unikaliųjų Žemalės bažnyčios vargonų skambesį. Koncertinėje programoje – „Serafimų giesmės“, kurias atliks ansamblis „Barocco duo“ – mecosopranai Renata Dubinskaitė ir Saulė Šerytė. Vargonais grieš Dovilė Savickaitė – garsi vargonininkė, aktyviai koncertuojanti Lietuvoje ir užsienio šalyse, tarptautinių konkursų laimėtoja, meistriškumo kursų vadovė.
R. Končiutė-Mačiulienė kviečia visus žmones, neabejingus krašto kultūrai, ir primena: renginiai nemokami, juos organizuoja Mažeikių rajono savivaldybė, Mažeikių muziejus, Žemalės parapija, kultūros namai, vietos bendruomenė.
Gražinos PLONIENĖS nuotr. – iš praėjusiais metais Sedos bažnyčioje surengtos
Metų geradarių apdovanojimo šventės
O Piotras kur?