Įstatymai skatins taupiau vartoti energiją

Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Seime priimti Energetikos ministerijos parengti Energijos vartojimo efektyvumo didinimo bei susiję įstatymai. Šiuose teisės aktuose numatytos priemonės, užtikrinsiančios, kad Lietuva iki 2020-ųjų pasieks Europos Sąjungos keliamą tikslą dėl energijos sutaupymo.
Seimo priimti teisės aktai įgyvendins ES energijos vartojimo efektyvumo direktyvos nuostatas, kurias Lietuva įsipareigojo perkelti į nacionalinę teisę. Numatytos priemonės padės sutaupyti apie 11,674 TWh (teravatvalandžių) energijos, sumuojant kiekvienų metų sutaupymus. Maždaug tiek energijos per metus suvartojama Lietuvos elektros sektoriuje.
„Kuo efektyviau vartojame energiją, tuo labiau stipriname Lietuvos energetinį saugumą,  nes mažėjant energijos poreikiui, silpnėja šalies priklausomybė nuo energijos importo. Be to, sutaupyta energija reiškia ir sutaupytas vartotojų lėšas bei mažesnį poveikį aplinkai“, – pažyėjo energetikos ministras Rokas Masiulis.

Neturėtų didinti energijos kainų

Viena svarbiausių sąlygų – energijos taupymo priemonės neturėtų didinti energijos kainų galutiniams vartotojams.
Viena svarbiausių priemonių yra pastatų renovacija – daugiabučių ir viešosios paskirties pastatų modernizavimas leis sumažinti jų šilumines sąnaudas bent 30 procentų ir sutaupyti apie 3,1 TWh energijos.
Kita didelė priemonių grupė – tai susitarimai su didžiausiomis energetikos įmonėmis „Litgrid“, „Amber Grid“ bei „Energijos skirstymo operatorius“. Šios bendrovės turės diegti priemones, skatinsiančias energijos vartojimo efektyvumą galutiniams vartotojams, ypač pramonei bei kitoms sritims, kuriose suvartojama daug energijos.
Didžiosios įmonės bus įpareigotos kas ketverius metus atlikti energijos vartojimo auditus. Mažoms ir vidutinėms įmonėms tokiems auditams atlikti ir juose nurodytoms priemonėms diegti yra numatyta parama.

Individualūs šilumos ir karšto vandens apskaitos prietaisai

Trečia priemonių grupė – galutinių energijos vartotojų informavimas ir švietimas apie efektyvų energijos vartojimą. Į ją patenka susitarimai su daugiau kaip 1000 vartotojų turinčiais energijos tiekėjais, kad šie teiktų savo klientams informaciją apie priemones efektyviau vartoti energiją.
Energijos tiekėjai taip pat turės užtikrinti, kad galutiniai vartotojai nemokamai galėtų susipažinti su duomenimis apie savo energijos suvartojimą bei gautų sąskaitas už elektrą, šilumą, karštą vandenį ir gamtines dujas.

Siūloma suteikti prioritetą

Dar vienas įrankis vartotojų elgsenai keisti – naujuose pastatuose turės būti įrengiami individualūs šilumos ir karšto vandens apskaitos prietaisai. Tuo tarpu atliekant pastato kapitalinį remontą, tokie prietaisai turės būti diegiami tik esant daugumos daugiabučio savininkų pritarimui.
Taip pat siūloma suteikti prioritetą didelio naudingumo kogeneracijos būdu pagamintos elektros energijos persiuntimui ir skirstymui bei minėtu būdu veikiančių įrenginių statybai.
Minėtoje ES direktyvoje leidžiama sumažinti privalomos sutaupyti galutinės energijos kiekį, jei šalyje degalams taikomi akcizai ir mokesčiai viršija ES nustatytus minimalius mokesčius.
Dėl šios priežasties bus laikoma, kad Lietuva sutaupė dar apie 2,7 TWh galutinės energijos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto