Išvyka į Platelius: ir istorijos pamoka, ir pramogos

Nuotr. iš mokyklos archyvo

Mes, Užlieknės pagrindinės mokyklos mokiniai, dalyvaujame projekte AŠ – PASAULIO DALIS. Didžiuojamės, jog esame gamtosauginių mokyklų judėjimo dalyviai, o šis projektas tęsia mūsų darbų tradicijas. Norėdami kuo daugiau sužinoti, pasirinkome keliones po saugomas Lietuvos teritorijas. Nekantriai laukėme rugsėjo 25 d. suplanuotos mūsų pirmosios išvykos į Platelius, į Žemaitijos nacionalinį parką.
Anksti ryte jau būriavomės prie Šaltojo karo muziejaus. Netrukus nusileidome į požemius. Edukacinės programos „Žaidimai ir atradimai raketinėje bazėje“ metu pasiskirstėme grupėmis ir turėjome iššifruoti užkoduotą slaptą kovinį signalą, užsidėti dujokaukę, atlikti kitas užduotis. Ekskursijos vadovė pasakojo, kad nuo 1963 iki 1978 metų šioje bazėje buvo dislokuotos keturios vidutinio nuotolio balistinės raketos, apginkluotos 2 megatonų galios termobranduolinėmis galvutėmis. Tai suprasti mums buvo sunku, bet kai pasakė, jog visos raketos buvo nutaikytos į Vakarų Europos miestus, o ši sovietinė branduolinė ginkluotė, įkurta Lietuvoje, galėjo sunaikinti visą Europą, negalėjome patikėti tuo, ką išgirdome. Savotiška istorijos pamoka tęsėsi toliau… Kai apžiūrinėjome požemius, įsiminė gidės pasakojimas, esą dujokaukės tuo metu buvo tik „priedanga“ žmonėms nuraminti, o Platelių miestelyje tuo metu sklandė posakis: „Apsisiausk balta drobule ir šliaužk tiesiai į kapą…“ Šiurpu, bet štai tokia buvo istorijos pamoka.

Nuotr. iš mokyklos archyvo

Sužinoję daug naujo, skubėjome į Platelių dvaro sodybos tradicinių amatų centrą, kur mūsų laukė „pilvo malonumai“. Edukacinių užsiėmimų metu, kol virė žemaitiškas šiupinys ir kepė mieliniai blynai, klausėmės pasakojimų apie tradicinius Užgavėnių šventės valgius, linksmybes ir papročius. Užsiėmimo pabaigoje visi vaišinomės blynais ir skania žolelių arbata. Mmmm… Net seilė varvėjo…
Pasistiprinę ir pailsėję net nepajutome, kaip vienas už kitą greičiau užbėgome metaliniais laiptais į Siberijos apžvalgos bokštą, esantį ant Cidabro kalno. Viršuje pajutome labai stiprų vėją, kuris pamažėl lingavo metalinį milžiną. O nuo bokšto viršūnės atsivėrė nuostabus vaizdas. Gėrėjomės didžiuliame Platelių ežere žaismingai išsidėsčiusiomis salelėmis, o ryškios saulės spinduliai, tarsi nusileidę ant ežero, sukūrė magišką rudens peizažą…
Mūsų dienos įspūdžiai baigėsi smagiai žingsniuojant Šeirės pažintiniu taku… Džiaugėmės turiningai praleista diena ir, patogiai įsitaisę autobuse, traukdami dainas, pasukome namų link.
Justė ČIRVINSKAITĖ ir Gabrielė BRASAITĖ
Užlieknės pagrindinės mokyklos 5/6 kl. mokinės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*