Jaunieji dizaineriai savo žvilgsnius kreipia į ekologijos temas

Avangardinės mados kostiumus demonstravo patys jų kūrėjai – Mažeikiuose veikiančios
dizaino studijos „Magija“ lankytojai.

Mažeikių vaikų ir jaunimo daugiafunkciame centre ne vienus metus veikia dizaino studija „Magija“.
Šeštadienį studiją lankantys jaunuoliai ir vadovė dalyvavo Kauno Miko Petrausko scenos menų mokykloje vykusiame festivalyje-konkurse „Eko stilius“. Mažeikiškių kolekcija „Tirpstam“ sulaukė aukštų komisijos įvertinimų – jos kūrėjai į Mažeikius parvežė Grand Prix.

Festivalis turi savo tradicijas

Tarptautinis jaunimo mados meno konkursas-festivalis „Eko stilius 2022“ vyko jau 24-ąjį kartą. Renginys per laiką įsitvirtino jauniesiems avangardinės mados kūrėjams aktualių renginių sąraše. Šiemet jame savo sukurtas avangardinių drabužių kolekcijas pristatė 20 komandų iš Birštono, Joniškio, Kalvarijos, Kauno, Marijampolės, Mažeikių, Rygos, Ukmergės.

Šio renginio organizatorių teigimu, pagrindinis festivalio-konkurso siekis yra suteikti galimybių jaunųjų dizainerių kūrybiniam potencialui skleistis.
„Eko stiliaus 2022“ dalyviai buvo kviečiami kurti naudojant įvairias technikas, tačiau kūrybai naudoti ir naujam gyvenimui prikelti įvairias antrines žaliavas – audinių skiautes bei atraižas, popierių, polietileną ir panašiai.

Dėmesys ekologijos temoms

Mažeikių vaikų ir jaunimo daugiafunkcio centro dizaino studijos „Magija“ vadovė Irutė Miltakienė, bendraudama su „Santarve“, pasakojo, kad panašiuose avangardinės mados kūrėjų renginiuose jos vadovaujamos studijos lankytojai dalyvauja jau nebe pirmą kartą. Iki šiol mažeikiškiai jaunieji dizaineriai sukūrė 4 išties originalias, įdomias kolekcijas, kurioms panaudojo netradicines medžiagas: gėrimų šiaudelius, drabužių užtrauktukus, odos atraižas ir panašiai.

Festivalio-konkurso „Eko stilius 2022“ akimirkos.

Mažeikiškių darbai jau ir anksčiau buvo sulaukę puikių įvertinimų iš įvairių konkursų komisijų.
„Mes visada savo kolekcijomis stengiamės pagvildenti pasaulio ekologines problemas. Pavyzdžiui, kolekcija, kurią kūrėme iš užtrauktukų, norėjome atkreipti dėmesį į perteklinio garso, triukšmo pasaulyje problemą. O dabar kolekcija „Tirpstam“ buvo apie pasaulinį klimato apšilimą, apie tai, kad šia tema daug kalbama, bet mažai tikima, kad tai vyksta“, – pasakojo I. Miltakienė.

Kūrė charakterius ir nuotaikas

Didžiuoju prizu festivalyje-konkurse „Eko stilius 2022“ įvertintą kolekciją „Tirpstam“ sudaro 9 drabužių modeliai. Prie jos sukūrimo ir įgyvendinimo dirbo 12 studiją lankančių jaunuolių drauge su vadove.
Šiems drabužiams pagaminti jaunieji dizaineriai panaudojo odos atraižas. Prieš tai ta oda buvo naudojama automobilių, laivų kėdėms aptraukti.

„Kreipėmės į gamybos įmones, prašėme mums skirti odos gabalų, dalį kolekcijos kostiumams panaudotų medžiagų pirkome. Dar naudojome veidrodžių likučius. Ant kolekcijos kostiumų žiūrovai matė tokius veidus iš gipso binto. Bandėme atvaizduoti žmonių charakterius, požiūrius į klimato atšilimo temą. O tų požiūrių yra įvairių. Daliai žmonių tai nerūpi, kitiems juokinga, dar kitiems dėl to labai liūdna. Šias emocijas ir sudėjome ant savo kolekcijos“, – sumanymą apibūdino pašnekovė.

Reikia ir pristatyti įdomiai

Į tokius avangardinės mados renginius neužtenka vien atvežti drabužių modelius. Tenka pasistengti ir juos originaliai pristatyti žiūrovams bei komisijai.
„Vien ateiti į sceną ir pademonstruoti, ką gražaus ir įdomaus sukūrei, neužtenka. Viskas turi būti labai teatrališka. Todėl mes ir muziką iš įvairių gabaliukų stengėmės susidėlioti, ir grimui, judesiui skyrėme daug dėmesio. Žodžiu, pasistengėme pasirinktą temą atskleisti per vaidmenis“, – kalbėjo I. Miltakienė.

Festivalio-konkurso „Eko stilius 2022“ akimirkos.

Mažeikiškiai: ir studiją lankantis jaunimas, ir vadovė – labai patenkinti tuo, kad festivalyje-konkurse Kaune dalyvių darbus vertino komisija, kurią sudarė dizaino, meno profesionalai. „Magijos“ bendruomenė sulaukė malonaus komplimento: pastebėta, kad kai kurie aukštųjų mokyklų dizaino specialybės studentai nepadaro tokių darbų, kokius sukūrė ir atvežė neformaliojo vaikų ir jaunimo ugdymo įstaigos atstovai iš Mažeikių.

Svajoja apie festivalį Mažeikiuose

I. Miltakienė džiaugiasi šiais metais, nes jie buvo labai geri ir darbingi.
Studijos vadovė mano, kad prie vaikų noro kurti, dirbti, reikšti savo kūrybinius sumanymus yra prisidėjęs „kovidas“. Vaikai ir jaunimas išsiilgo kūrybos ir darbuojasi iš širdies.

„Labai stipriai dirbame. Prie kolekcijos „Tirpstam“ darbavomės labai ilgai. Bet vis tiek kaip kokie studentai dar dirbome ir paskutinę naktį. Atrodo, užbaigi, bet ir vėl kyla minčių.
Dar kai tebebuvo „kovido“ pandemija, į Kauną buvome nusiuntę savo pačių susuktą filmuką apie šią kolekciją. Tai dabar parsivežėme ir geriausio filmuko diplomą, ir diplomą už geriausią kolekciją bei Grand Prix“, – pasakojo mažeikiškė.

Penktadienį dizaino studijos „Magija“ nariai ir vėl dalyvaus viename avangardinės mados konkursų Tauragėje. Kas žino, gal ir iš Tauragės jie grįš nugalėtojais.
I. Miltakienė į klausimą apie tai, ar bendrai Lietuvoje yra kur ir kaip pasireikšti jauniesiems dizaineriams, atsakė, kad avangardinės mados renginių mūsų šalyje yra, bet Mažeikiuose jų vyksta mažai. I. Miltakienė užsiminė: Mažeikių vaikų ir jaunimo daugiafunkcio centro bendruomenė svajoja ir planuoja kitąmet mūsų mieste surengti tarptautinį mados ir meno festivalį.
Nuotr. Laimos Geležės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto