
Gabijos gimnazijos ir „Ventos“ progimnazijos moksleiviai dalijosi savo mintimis apie patriotizmą. Autorės nuotrauka
Lietuvos moksleivių sąjungos Mažeikių mokinių savivaldų informavimo centro (MMSIC) savanoriai lankėsi „Santarvės“ redakcijoje.
Gabijos gimnazijos ir „Ventos“ progimnazijos moksleiviai sutiko padiskutuoti apie patriotizmą.
Savanorystė – patriotizmas
MMSIC tikslas – vienyti mokyklų savivaldas, stiprinti jų struktūrą, mokinių dalyvavimą ir aktyvumą savivaldų veikloje.
Mokiniai, vedini noro būti aktyvūs ir kuo daugiau sužinoti apie žurnalisto profesiją, apsilankė „Santarvės“ redakcijoje ir sutiko padiskutuoti, išsakyti savo mintis apie pilietiškumą bei patriotizmą.
Mažeikių Gabijos gimnazijos mokinio Jono Lapkaus teigimu, šalies patriotas yra tas, kuris ne tik domisi jos istorija, tarnauja tėvynei, bet ir atlieka kitą savanorišką veiklą. Rūpinimasis neįgaliaisiais, senyvo amžiaus žmonėmis – viena tokių veiklų.
Panašios nuomonės yra ir Gabijos gimnazistė Gabija Končiūtė. „Kiekviena veikla, skirta savo šaliai ir savo šalies žmonėms, yra savanoriavimas, o kartu ir patriotiškumas. Jo pirmiausia mokomės per pilietiškumo pamokas mokykloje: aptariame paskutines šalies naujienas, aktualijas. Diskusijos suaktyvėja per vienus ar kitus rinkimus“, – kalbėjo moksleivė.
Kita šios gimnazijos mokinė Deimantė Dukalskytė pridūrė, kad apie Lietuvą, apie tėvynės vaidmenį jauno žmogaus gyvenime nemažai kalbama per lietuvių kalbos ir literatūros pamokas, nagrinėjant įvairius kūrinius.
Pasijauti šalies dalimi
G. Končiūtė mano, kad patriotų būna įvairių. Vieni už tėvynę yra „visa širdimi ir siela“, o kiti – paviršutiniški: „Moka Lietuvos himną, žino šiek tiek istorijos ir mano, kad to užtenka“.
Gimnazistė sakė pastebėjusi, kad mokykloje vykstantys renginiai, skirti valstybinėms šventėms, visus užkrečia pilietiškumu ir patriotizmu.
„Iš tiesų mokykloje gauname ne tik sausų žinių, bet yra ir daug kitų dalykų, kurie įstringa ir atmintyje, ir širdyje. Ypač įsiminė renginys, skirtas Vasario 16-ajai. Kai visi susirinkusieji pradėjo dainuoti paskutinę dainą, buvo be galo jautru ir nuoširdu. Pati atmosfera tarsi sakė, kad mes visi esame vienos šalies, vienos tėvynės dalis“, – pasakojo G. Končiūtė.
Lietuvos moksleivių sąjungos MMSIC savanoriai įsitikinę: net išvykusieji į užsienį lietuviai gali išlikti tikrais šalies patriotais. Pasak „Santarvės“ svečių, didžioji dalis emigrantų tokia ir esanti.
„Gali išlikti patriotas ir užsienyje, jei tik ir toliau galvosi, kad esi tikras lietuvis ir laikysiesi lietuviškų tradicijų, papročių. Dauguma išvažiavusiųjų stengiasi kalbėti lietuviškai ir savo vaikus moko lietuvių kalbos“, – įsitikinusi G. Končiūtė.
Taikūs mitingai padeda
Moksleiviai sakė, kad apie svarbias Lietuvai datas ir įvykius daugiausia sužino iš televizijos, iš dokumentinių filmų. Jie teigė namuose mažai su tėvais kalbantys ir diskutuojantys apie savo šalies praeitį.
Paklausus, ar dokumentiniai filmai ir TV laidos apie šalies įvykius, kurie buvo prieš 27 metus, jiems asocijuojasi su realybe, ar tiki, kad viskas vyko būtent taip, kaip parodyta – neperdėta, nepagražinta, „Santarvės“ pašnekovai atsakė: jiems viskas atrodo įtikinama ir tikroviška.
Kalbėdami vienas per kitą, jaunuoliai patikino: jei dabar vėl susiklostytų panaši situacija, kaip 1991-aisiais, jie eitų ginti šalies.
„Būtų suvokimas, kad esi tautos dalis, todėl ir tu turi ginti, bet ginti ne pačią vyraujančią tvarką, vyriausybę, įstatymus, bet savo tautą, savo kilmės šaknis“, – kalbėjo moksleiviai.
„Santarvės“ svečiai taip pat įsitikinę, kad taikiais mitingais galima daug ką pasiekti. Svarbu yra visiems susivienyti ir važiuoti į sostinę, parodyti valdžiai, ko iš jos norima. Kuo tokių mitingų būsią daugiau, tuo geresnių rezultatų galima pasiekti.
„Būtų suvokimas, kad esi tautos dalis, todėl ir tu turi ginti, bet ginti ne pačią vyraujančią tvarką, vyriausybę, įstatymus, bet savo tautą, savo kilmės šaknis“, – kalbėjo moksleiviai. Jų mokytojus reikia atleisti iš darbo , nes ginti reikia vyraujančią tvarką, vyriausybę, įstatymus , o tauta užsienyje dirba ir ją apgins tos šalies įstatymai.