Joninės praūžė ir Mažeikių rajone

Augio DARGIO nuotr.

Janinas ir Jonus šventėse Mažeikiuose, Sedoje, Laižuvoje, Urvikiuose, Viekšniuose mūsų rajono gyventojai sveikino ir vasaros saulėgrįžą šventė tris dienas.

Joninės kasmet švenčiamos birželio 22–24 d. – tomis dienomis Lietuvoje būna ilgiausia diena ir trumpiausia naktis. Trumpiausia naktis nuo seno mistifikuojama. Manoma, kad ji stebuklinga. Lietuviai šią naktį švęsdavo Rasų šventę, vėliau, į Lietuvą atėjus krikščionybei, šventė sutapatinta su šv. Jono varduvėmis.

Mažeikių miesto gyventojai ir svečiai dar trečiadienio vakarą buvo pakviesti į senamiesčio parke surengtą vasaros saulėgrįžos pasitikimo šventę „Ir saulė tekėdama šoka“. Folkloro ansamblio „Alksna“ nariai į renginį atvykusius žmones ragino atlikti pirmąjį šventės ritualą – apsiprausimą, po kurio jau visateisiai šventės dalyviai pro simbolinius Joninių vartus pateko į šventės sūkurį.

Susirinkusieji buvo kviečiami atlikti tradicinių Joninių burtų, pinti vainikėlių iš surinktų kupolių, vaišintis karšta žolelių arbata, jaukiai praleisti laiką gamtoje.

Nuotr. iš Urvikių kultūros centro archyvo

Ketvirtadienio vakarą aikštėje prie Urvikių kultūros centro įvyko Joninės su šauniausiais Žemaitijos muzikantais. Renginys sulaukė labai didelio rajono gyventojų ir svečių susidomėjimo. Jo pradžioje dalyviams pristatytas diplomas, patvirtinantis, kad urvikiškių prieš Velykas pastatytas butaforinis margutis užfiksuotas kaip Lietuvos rekordas. Vėliau Urvikiuose nuskambėjusioje šventėje prisimintos senosios Joninių tradicijos, pasveikinti Jonai ir Janinos. Susirinkusiuosius linksmino šauniausi Žemaitijos muzikantai bei grupė „Žemaitukai“.

Viekšniškiai jau daug metų nekeičia Joninių šventės vietos. Ji vyksta miestelio vasaros estradoje.

Ketvirtadienio vakarą surengtoje šventėje, kurioje koncertavo atlikėjas Vytautas Šiškauskas ir ansambliai iš įvairių Lietuvos vietų, apsilankė daugybė viekšniškių ir viso mūsų rajono gyventojų.

Nuotr. iš Urvikių kultūros centro archyvo
Nuotr. iš Urvikių kultūros centro archyvo
Nuotr. iš Urvikių kultūros centro archyvo
Augio DARGIO nuotr.
Augio DARGIO nuotr.
Mažeikių kultūros centro nuotr.
Nuotr. iš Laižuvos kultūros centro archyvo

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto