Joninių tradicijos gyvos ir puoselėjamos

Neseniai nušurmuliavo viena smagiausių vasaros švenčių, kurios papročiai – tikras mūsų tautos etnografijos lobynas. Plateliai garsėja tuo, kad ir šiandien yra išlaikę senas Joninių tradicijas, tad norintys su jomis susipažinti neaplenkia šio miestelio. Šiųmetė šventė taip pat prie ežero subūrė minią žmonių. Šokta, dainuota iki pat ankstyvo ryto!

Nepameluosime sakydami, jog Joninių laužai Plateliuose – patys kaitriausi, o trumpiausia metų naktis – įsimintiniausia. Šitokį jausmą sukuria čia organizuojamos Rasų šventės tradicijos. Žemaitijos nacionalinio parko direkcija, Žemaičių Kalvarijos kultūros namų Platelių filialas ir Platelių seniūnija kasmet suteikia žmonėms galimybę pabūti tokioje šventėje, kokia buvo rengiama mūsų senolių.

Prie Platelių ežero vykstanti šventė traukia liaudies muzikos mėgėjus ir tautinio paveldo puoselėtojus, nes čia kaskart stengiamasi sukurti ypatingą Joninių dvasią – su burtais iš žolynų, kupoliavimu, vainikų pynimu, jų plukdymu, medžių lankymu. O kur dar paparčio žiedo ieškojimas, šokinėjimas per laužą, saulės palydėjimas ir jos sutikimas prausiantis su ryto rasa…

Smagu, kad ir oras leido švente pasidžiaugti. Visą dieną gąsdinęs lietus vakarop nustojo ir Jonines lydėjo giedra. Tad mėgautis puikia švente niekas netrukdė. Smagu buvo matyti, kad išbandyti Joninių tradicijas norėjo ir vaikai, ir jaunimas, ir vyrai, ir moterys. Pasipuošę gražiausių žolynų vainikais, jie įdėmiai klausėsi „čerauninkių“ burtų, dalyvavo visose apeigose, smagiai šoko liaudies šokius.
Atvykusiesiems į Platelius grojo ir Joninių šventę tradiciškai „rikiavo“ folkloro ansambliai „Alksna“ ir „Alksniokā“ iš Mažeikių bei vietiniai – kolektyvo „Platelee“ – muzikantai ir dainininkai.

Rietavo Joninės su žaidimais, laužo liepsnomis ir muzika

Susirinkę kartu pražystant stebuklingojo paparčio žiedo laukė ir rietaviškiai. Švęsdami Jonines ir ilgiausią metų dieną jie šurmuliavo parke klausydamiesi Kulių kultūros centro Stalgėnų skyriaus kapelos „Sodžius“ (vadovė Vilija Razmienė), Rietavo kultūros centro Medingėnų skyriaus kapelos „Medinga“ (vadovė Gabrielė Budrytė), Rietavo kultūros centro folkloro ansamblio „Kadaginis“ ir kapelos „Subata“ (vadovė Aida Liutikienė) dainų.

Šventės dalyvius sveikino ir geros nuotaikos linkėjo Rietavo savivaldybės meras Antanas Černeckis. Ypatingas dėmesys laukė Jonų ir Janinų – jie pakviesti į sceną ir apdovanoti.
Nuotaiką susirinkusiesiems žemaitiškais žaidimais kėlė Rietavo kultūros centro teatro „Ruoda“ aktoriai. Atlikdami Joninių misteriją laužą uždegė šio kultūros centro vyresniųjų žmonių šokių kolektyvas „Trepsis“ (vadovė Rima Pleškienė), merginų šokių kolektyvas „Šarkelės“ (vadovė Aldona Mickuvienė) ir choras „Jūrava“ (vadovė Vytautė Jonuškienė).

Vakarop rietaviškiams koncertavo dainininkas Rytis Cicinas, grupė „Dar“. Paparčio žiedo laukta diskotekoje kartu su grupe „TikDu“.
Daiva GERIKIENĖ,
Rita STANČIUKIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto