Nuo savaitgalio sukčiai gvelbė pinigus iš banko sąskaitų, kai gyventojai elektroninėje erdvėje bandė prisijungti prie elektroninio sveikatos portalo.
Policija ir Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) įspėja naudotis tik oficialia šios svetainės nuoroda https://www.esveikata.lt/ ir rekomenduoja šį adresą susivesti patiems, o ne naudotis paieškos sistemomis.
Pinigus pasisavino sukčiai
Antradienį Mažeikių rajono policijos komisariate pradėtas ikiteisminis tyrimas. Į pareigūnus su pareiškimu kreipėsi 55-erių metų mažeikiškė, kuri pranešė, kad sekmadienį, jungdamasi prie e.sveikatos nuorodos, suvedė elektroninės bankininkystės kodus. Po šios operacijos iš moters banko sąskaitos buvo nuskaičiuoti 695 eurai.
Tokių pranešimų šalies policijai nuo praėjusio savaitgalio nemažai. „Santarvei“ apžvelgus Šiaulių ir Klaipėdos apskričių vyriausiųjų komisariatų pirmųjų septynių dienų įvykių suvestines, jose rasta dešimt pranešimų apie tokio sukčiavimo atvejus.
Taip du Kelmės rajono gyventojai neteko 705 ir 990 eurų, žmogus iš Raseinių – 295 eurų, šiauliškis – 712 eurų. Klaipėdoje per tas dienas žmonės neteko 548, 900, 1287 ir 1451 euro, palangiškis sąskaitoje neberado 865 eurų.
Ragina būti atsargius
Policijos pareigūnai informuoja: nuo sukčių nukentėję asmenys interneto paieškos sistemoje „Google“ įvedė raktinį žodį „e.sveikata“ ir pasirinkę pirmą pateiktą nuorodą ją paspaudė.
Deja, šios nuorodos juos pirmiausia nukreipdavo į sukčių sukurtą fiktyvų e.sveikatos puslapį, kuriame vartotojų buvo prašoma identifikuoti save per internetinės bankininkystės sistemą.
Tokiu būdu sukčiai išviliojo prisijungimo prie banko duomenis ir inicijavo atlikti mokėjimus į jų valdomas sąskaitas.
Saugos patarimai
SAM ir Registrų centras kartu su policijos pareigūnais primena, kad gyventojai, norėdami prisijungti prie esveikata.lt svetainės ir identifikuodami savo tapatybę elektroninėje erdvėje, visuomet turi įsitikinti, kad tai daro oficialioje svetainėje https://www.esveikata.lt/
1. Rekomenduojama visą esveikata.lt adresą suvesti patiems, nesinaudojant paieškos sistema. Taip užtikrinsite tiesioginę prieigą prie svetainės ir sumažinsite riziką patekti į piktavalių sukurtą svetainę.
2. Atsidariusiame lange būtina atkreipti dėmesį į svetainės adresą – ar nėra taškų, brūkšnelių, papildomų raidžių, kitų simbolių ar netikslumų, įsitikinkite, kad adreso galūnė yra lietuviška (esveikata.lt).
3. Prie adreso turi būti žyma https, kuri rodo, kad svetainė yra labiau apsaugota.
4. Atkreipkite dėmesį į svetainės vizualinį išdėstymą.
5. Taip pat visada reikia atidžiai peržiūrėti el. bankininkystės kodais tvirtinamus mokėjimus ir kitus veiksmus.
Kilus mažiausiam įtarimui, rekomenduojama neatlikti prašomų veiksmų ir dar kartą įsitikinti svetainės tikrumu.
1. Jungiatės prie savo banko.
2. Iš ten jungiatės prie Elektroninių valdžios vartų.
3. Iš ten jungiatės prie e-sveikatos.
Viskas.
Jeigu prie e-sveikatos jungiatės per Goggle – įsitikinkite, kad ekrane pasirodęs keturių skaičių kodas yra toks pat, kokį gavote į savo SMART-ID. Tik tada veskite PIN 1. Patys sau atsakykite – ar visada įdėmiai žiūrite, ar tie patys skaičiai kompiuterio ekrane ir SMART-ID . Sukčiai siunčia bet kokius 4 skaičiukus, dar ant ekrano įjungia laikmatį – atseit, jūsų sesija baigsis už 20 sekundžių. Neskubėkite, baigsis tai baigsis, vėl prisijungsite…
…Google…
Paklausiau patarimo ir…atsisakiau “ mandravacijų“, -kur būtinai per banką jungtis- nusipirkau knopkinę nokiją ir …pašli vsie…na niebo…, kol betvarkė.
1. Punktas teigia, kad taip TIK SUMAŽINSIME riziką,
Jungiatės prie LDDP? Pasitikrinkite ar ten nebėra geležinkelio į Rygą ardytojų ir keleivinio traukinio į ją stabdytojų. Kiek dar galima laukt šito išsvajotojo? Na, o esveikata ir yra tam, kad runkelius durnint papigiai. Oligarchija veikia – ji žygyje. Greičiau junkitės – pamatysit kas Jums nutiks iš tikro.
taip,pritariu
Didžiausi vagys yra „sodra“.Tuština sąskaitas šūdbankiuose be jokio teismo sprendimo.
Neturėk skolų ir niekas nieko netuštins.
Lope tu,skola yra,kad kažką gauni ir už tai nesusimoki.O čia moki už NIEKĄ.O be to ir mokėdamas su rimtomis ligomis pas kokį nusususį šundaktarį anksčiau kaip po mėnesio nepateksi.
Bet kažkodėl vistiek einate pas tą „nusususį šundaktarį“, o ne pas bobutę užkalbėtoją.
Na ir ? Nueini, prirašo n receptų į juos šeriamas vaistines ir ….viso gero.