K. Girnius apie B. Obamos kalbą: aiškiau išsakyti įsipareigojimo nebuvo galima

D. Grybauskaitė, Latvijos prezidentas A. Berzinis ir JAV vadovas B. Obama susitikime Taline. EPA-ELTA nuotr.

Lankydamasis Taline Barakas Obama  išsakė dvi svarbias žinias –  aiškiai pakartojo JAV įsipareigojimą ginti Baltijos šalis, o apie NATO narystę galvojančioms šalims užsiminė apie atviras duris, – pažymėjo Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto  docentas Kęstutis Girnius.

Aiškiai išsakytas įsipareigojimas

„Baltijos šalims buvo visiškai aiškiai pasakyta, kad visomis aplinkybėmis ir visomis sąlygomis NATO jas apgins“, – komentavo K. Girnius.
Politologas atkreipė dėmesį į JAV prezidento žodžius, kad „jūs vieną kartą esate netekę nepriklausomybės, tai nepasikartos, nes yra NATO“, ir tuos, kuriuose buvo kalbama, kad Taliną, Rygą ir Vilnių yra taip pat svarbu ginti, kaip bet kokią Vakarų Europos sostinę.
„Aiškiau išsakyti įsipareigojimą ginti Baltijos šalis nebūtų galima“, – sakė K. Girnius, atkreipdamas dėmesį, kad ši mintis nėra nauja, dar Vilniuje lankydamasis kadenciją baigęs JAV prezidentas Džordžas Bušas (George Bush) pasakė savo žymiąją frazę: „jūsų priešai bus mūsų priešai“.

Nenusisuko nuo Europos

Pats politologas sakė niekada neturėjęs abejonių, kad NATO ir Amerika Lietuvą reikalui esant gintų.
„Aš neturiu jokių nuogąstavimų, man visada buvo visiškai aišku, kad Amerika ir NATO apgins Lietuvą, nes jei neapgintų Lietuvos, tada visa NATO santarvė sukristų ir tai per brangiai kainuotų. Tų, kurie būgštauja dėl likimo, aš nežinau, ar B. Obamos pasisakymai juos įtikins, nes iš dalies šios baimės yra neracionalios, bet jei žmogus racionaliai kalbėtų, po šitų pasisakymų turėtų jaustis saugesnis“, – sakė K. Girnius.
Politologas nemano, kad B. Obama nusisuko nuo Europos.
„Manau, kad B. Obama mažiau lepina Europą, nes jis mano, kad Europa turėtų būti labiau savarankiška, o šiuo metu Amerika turi daugiau kitų iššūkių – ir iš Kinijos, ir vyksta neramumai nuo Libijos iki Afganistano. Nemanau, kad B. Obamai nerūpi Europa ar Baltijos šalys, bet jis tikisi, kad Europos šalys pagaliau supras ir pirmiausiai pačios rūpinsis savimi, nelauks, kad pagrindinę naštą neštų Amerika“, – teigė K. Girnius.

Žinia svarbi kiekvienai šaliai

Politologas pastebėjo, kad vizito Taline metu B. Obama apie tai daug nekalbėjo, tačiau jis pagyrė Estiją, kuri skiria 2 procentus BVP gynybai, ir sakė, kad laukia, jog visą įnašą į NATO ir Europos saugumą įneš ir kitos valstybės.
Apie narystę svarstančioms narėms, pasak politologo, svarbi žinia buvo tai, kad „durys liks atviros kiekvienai šaliai, kuri nori tapti NATO nare“.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto