Ką slepia cigarečių dūmai?

Kad rūkymas kenkia sveikatai, niekam nebe paslaptis. Daugiausiai kalbama apie nikotiną bei jo sukeliamą priklausomybę, tačiau cigarečių dūmuose aptikta tūkstančiai cheminių medžiagų bei elementų, kurios sukelia gausybę ligų.

Cigarečių dūmai sukelia vėžį, širdies ligas, insultą, diabetą ir plaučių ligas. Rūkymas taip pat padidina tam tikrų akių ligų ir imuninės sistemos problemų riziką.

Degant tabakui aukštoje temperatūroje išsiskiria tūkstančiai cheminių medžiagų. Išsiaiškinta, kad mažiausiai 70 iš jų sukelia vėžį, o daugelis yra toksiškos.

Nikotinas – apipintas mitais

Nors nikotinas yra veiklioji tabako medžiaga, kuri sukelia priklausomybę ir gali padidinti širdies ir kraujagyslių ligų riziką, tačiau dažnas įsitikinamas, kad jis yra ir pagrindinė vėžio priežastis, nėra pagrįstas. Priešingai, tiek Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), tiek Lietuvos nacionalinis vėžio institutas skelbia, kad nikotinas vėžio nesukelia. PSO šią medžiagą netgi yra išbraukusi iš onkologinių ligų sukėlėjų sąrašo.

Kitas įsisenėjęs mitas, kad nikotinas yra didžiausia cigarečių kenksmingumo priežastis. Vis dėlto prisidegtos cigaretės dūmuose yra daug pavojingesnių medžiagų: tai ir dervos, ir anglies monoksidas. O būtent vėžinius susirgimus sukelia cigaretei degant išsiskiriantys kancerogenai. Cigarečių dūmuose aptinkama daugiau kaip šimtas jų rūšių. Įtraukus šias medžiagas į savo plaučius, jos kenkia organizmui ir gali lemti DNR pakitimus, kurie sukelia vėžinius procesus.

Dervos – pavojingiausias chemikalas

Degant tabakui susidaro žmogaus sveikatai pavojingos dervos. Jos palieka rusvas nuosėdas ant rūkalių dantų bei rankų, gali turėti žalingą poveikį plaučiams ir sukelti rimtų sveikatos problemų.

Laikui bėgant, dėl dervų poveikio sveikas rožinis plaučių audinys papilkėja ir ilgainiui tampa juodas. Dervos paralyžiuoja ir gali nužudyti žiuželius kvėpavimo takuose. Tai yra maži, į plauką panašūs dariniai, išsidėstę trachėjoje, kurie padeda sulaikyti teršalus, kad nepatektų į plaučius. Kai jie yra pažeidžiami, dervose esantys toksinai gali patekti gilyn į plaučius. Dalis šių toksinų pasišalina iškvepiant arba atsikosint, tačiau dalis nusėda ir lieka plaučiuose, sukeldami pavojingas ligas, pavyzdžiui, emfizemą, bronchitą, plaučių vėžį.

Pavojinga medžiaga, užimanti deguonies vietą

Kita pavojinga medžiaga išsiskirianti tabako dūmuose – anglies monoksidas. Tai ta pati medžiaga, kurią per duslintuvus išmeta automobiliai.

Anglies monoksidas – tai nuodingos dujos, kurios rūkančiojo kraujyje užima deguonies vietą, apsunkindamos širdies bei plaučių darbą. Tuomet kūno ląstelės ir audiniai negali gauti jiems reikalingo deguonies, ir kyla rizika susirgti širdies ligomis, patirti insultą.

Rūkančių žmonių kraujyje galima rasti 4-15 kartų daugiau anglies monoksido negu nerūkančių. Parūkius jis išlieka organizme maždaug šešias valandas.
Anglies monoksidas pagreitina širdies plakimą, sumažiną fizinį pajėgumą, sukelia galvos skausmą,  regėjimo sutrikimų.

Rūkymas yra priklausomybę sukeliantis žalingas įprotis, o degant cigaretei išsiskiria nuodingos medžiagos, kurios sukelia mirtinas ligas. Tad norint šių ligų išvengti, specialistai rekomenduoja atsisakyti šio žalingo įpročio, o jei visgi mesti rūkyti nepavyksta – pasitarti, kaip būtų galima sumažinti rūkymo žalą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto