Kada buvo sukurti pirmieji bėgimo takeliai?

Nuotr. iš unsplash.com

Vieni mėgsta bėgioti gryname ore, bet kokiu oru: saulei tvieskiant, lietui lyjant anr net sningant. Kiti ieško pasiteisinimų neišbėgti pabėgioti kai tik oro sąlygos nepalankios. Treti gali sau leisti turėti bėgimo takelį namuose ir sportuoti bet kokiu oru. Taip ir sutaupo, nes nereikia investuoti į specialią bėgimo aprangą ir avalynę skirtingoms oro sąlygoms. Na, o dalis žmonių, kuriems ne prie širdies bėgioti lauke, tiesiog reguliariai lanko sporto klubą kur ir atlieka savo kardio bėgimo treniruotes.

Šiandien bėgimo takeliai yra tikrai labai populiarūs, bet ar kada susimąstėte, kokia yra šio išradimo istorija?

Kalinių kankinimo priemonė

Pasakojama, kad pirmasis bėgimo takelis buvo sukurtas kaliniams kankinti, tačiau tai – ne visai tiesa. Pirmieji bėgimo takeliai buvo sukurti dar prieš kelis tūkstančius metų, ir tik 1818 metais anglų inžinierius Williamas Cubitt’as sukūrė prietaisą kaliniams: jie turėjo lipti besisukančiais laiptais, o šio įrenginio mechanizmas suko girnas arba pumpavo vandenį. Šiais laiptais kaliniai turėjo kopti net šešias valandas per dieną, tad nieko keisto, kad tai buvo laikoma kankinimo priemone.

Bėgimo takeliai ligoninėse

Pirmasis modernus bėgimo takelis buvo sukurtas 1913 metais, tačiau prireikė kelių dešimtmečių, kol šis įrenginys įgavo populiarumą. 1952 metais  Dr. Robertas Bruce‘as ir Wayne Quinton‘as  pristatė bėgimo takelį, kuris buvo skirtas ligoninėms. Po kurio laiko bėgimo takeliai buvo pasiūlyti sporto klubams, o dar vėliau – ir namams.

Pirmieji takeliai – ne sportui, bet darbui

Sportui skirti bėgimo takeliai yra gana naujas išradimas, tačiau galima drąsiai teigti, kad pirmieji bėgimo takeliai buvo sukurti dar prieš mūsų erą. Natūralu, kad tuo metu buvo ieškoma priemonių, kurios padėtų palengvinti įvairių darbų atlikimą, taigi, tam pasitarnaudavo sukurti mechanizmai ir žmogaus jėga.

Kaip atrodė pirmieji bėgimo takeliai?

Jų išvaizda labai varijavo. Pavyzdžiui, tai galėjo būti vertikalus ar šiek tiek pasviręs ratas, kuriuo lipant buvo sukamos malūno girnos. Sunku pasakyti, kada tiksliai buvo sukurti pirmieji tokie įrenginiai, tačiau manoma, kad jie egzistavo dar prieš keturis tūkstančius metų. Nors neretai klaidingai manoma, kad pirmieji bėgimo takeliai buvo sukurti kalėjimams, tačiau iš tiesų šis įrenginys mena kur kas senesnius laikus.

Norintiems, ne tik sužinoti bėgimo takelių istoriją, bet ir pradėti reguliariai sportuoti namuose  bet kokiu oru ar sporto klubams ieškantiems inventoriaus papildymo — siūlome apsilankyti https://sportuok.lt/Begimo-takeliai parduotuvėje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto