Kaip apsisaugoti nuo kibernetinių išpuolių?

Kiekvienas vartotojas savo duomenų saugumui užtikrinti turėtų įgyvendinti
bent pagrindines saugos priemones. Nuotr. iš forbes.com

Šiais laikais technologijos tiesiogine to žodžio prasme valdo mūsų gyvenimus. Mobiliuosiuose telefonuose bei kompiuteriuose galima rasti ne tik mūsų nuotraukas, bet ir begalę kitų asmeninių duomenų, pavyzdžiui, banko kortelių informaciją ar elektroninio pašto slaptažodžius.
Bandymų tas žinias pasisavinti, panaudoti ar kitais būdais pakenkti kasmet daugėja. Ir nors ne visos kibernetinės atakos būna sėkmingos, mums būtina žinoti pagrindines taisykles, kaip apsaugoti savo duomenis.

Atakų skaičius nuolat auga

Džiaugdamiesi technologijų privalumais retai susimąstome: o kas būtų, jei vieną dieną virtualus sukčius įsilaužtų į mūsų naudojamą įrenginį ir gautų prieigą prie visos asmeninės informacijos.
Tiesa, tai tik vienas kibernetinių atakų būdas, kadangi didžiulę žalą įmanoma padaryti ir nuotoliniu būdu, pavyzdžiui, iššifravus lengvą elektroninio pašto slaptažodį. Pavienis asmuo arba organizuota grupė, prisijungusi prie elektroninio pašto dėžutės, kartu gauna neautorizuotą prieigą ir prie daugelio kitų svetainių bei platformų, kadangi dažniausiai visi internetiniai prisijungimai būna tarpusavyje susiję.
Tokių išpuolių ir nusikaltimų skaičius nepaliaujamai auga, o įsilaužėliai, gavę asmeninę ir jautrią informaciją apie mus, dažniausiai ją parduoda juodojoje rinkoje.

Sunkus slaptažodis ir dviejų žingsnių autentifikacija

Kibernetinio ir vartotojų duomenų saugumo ekspertai vie-ningai pabrėžia, kad, norint apsisaugoti nuo virtualių išpuolių, visų svarbiausia yra susikurti ilgus ir sudėtingus slaptažodžius, turinčius daug skirtingų simbolių, ir periodiškai juos keisti.
Nepatartina naudoti vieno slaptažodžio skirtingoms platformoms, kadangi tai yra labai nesaugu. Tokiu atveju nusikaltėliams tik palengvinsite darbą.
Be to, daugelis kompanijų, siekiančių apsaugoti savo vartotojus, yra įdiegę dviejų žingsnių vartotojo autentifikaciją. Šiuo būdu autorizuotas vartotojas yra patvirtinamas ne tik įrašius prisijungimo vardą ir slaptažodį, bet ir papildomai suvedus kodą, kurį gaunate į savo el. paštą ar mobilųjį telefoną.
Norint užtikrinti savo prisijungimo saugumą, rekomenduojama naudoti šį dviejų veiksnių derinį, kurį galite nusistatyti naudojamos svetainės parametruose.

Neatidarykite įtartinų laiškų

Daug skirtingų virusų plinta per elektroninius laiškus, SMS žinutes ir prie jų prikabinamus pavojingus failus, todėl ekspertai atkreipia dėmesį, kad jokiu būdu negalima atidaryti įtartinų nuorodų, dokumentų ar kitokios rūšies failų.
Ne kartą viešojoje erdvėje buvo pasirodę žmonių pasakojimų: gavę oficialią žinutę iš banko, jie suvedė savo internetinio banko slaptažodžius, o po to išaiškėjo, kad pranešimas buvo melagingas, visos sukauptos santaupos yra pavogtos.
Taigi, net ir oficialių įstaigų pranešimus reikia įvertinti itin atsakingai ir sąmoningai. Kilus net menkiausiam įtarimui, verčiau paskambinti tiesiogiai į instituciją ir išsiaiškinti, ar šis pranešimas nėra tik eilinis sukčių bandymas.

Atnaujinimai būtini saugumui

Ne paslaptis, kad naudojantis kompiuteriu pirmiausia reikia įsidiegti pagrindinę saugumo priemonę – profesionalią antivirusinę sistemą, kuri kontroliuos pažeidžiamas vietas ir saugos asmeninius duomenis nuo galimo nutekinimo.
Tačiau taip pat svarbu yra periodiškai atnaujinti programinę įrangą, kadangi nei viena saugumo priemonė neužtikrins tinkamos apsaugos nuo įvairių kibernetinių išpuolių, jei naudosite programinę įrangą su pasibaigusia licencija.
Atnaujinimai būtini visuose naudojamuose įrenginiuose, nes tai yra neišvengiama saugumo dalis. Programuotojai nuolat testuoja programinę įrangą, ištaiso randamas klaidas ir įvairias saugumo spragas, galiausiai visa tai pateikia vartotojams atnaujintose programinės įrangos versijose.
Žinoma, įrenginys gali puikiai veikti ir neatnaujintas, tačiau vertėtų gerai pasverti visas galimas rizikas ir suprasti, kad virtualių įsilaužėlių meistriškumas tobulėja kartu su technologijomis.
Karolina Kotryna PETRAUSKAITĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*

Naujienos iš interneto